O akşam farklı bir heyecan olur cemaatte!

Van’ın Bahçesaray ilçesini kışın kapanan yollarıyla değil, bu geleneğiyle hatırlamalı..

O akşam farklı bir heyecan olur cemaatte!

 

Ne zaman başlamış, kim başlatmış tam olarak tespit edememekle birlikte Van’ın Bahçesaray (Müküs) ilçesinde yıllardır süregelen bir gelenek var: Şubat mukabelesi… Bilenler bilir, Bahçesaray coğrafya ve iklim koşulları en zor olan yerleşim yerlerimizdendir. Dört tarafı değil, her tarafı yüce dağlarla çevrilidir. Yılın büyük bölümünü kar altında geçiren küçük ve şirin ilçemizin her tarafından su fışkırır adeta.Bahçesaray

Bir yılda ikinci kez Ramazan’ı yaşar gibi…

Zamanın bir yerinde, teknolojinin, konformizmin hayatımıza bunca girmediği vakitler olsa gerek;  Bahçesaray’da nasıl başlamışsa artık (‘kış şartlarında yapacak başka bir şey yoktu’ diyenler de var), çok hayırlı olan bu Şubat mukabeleleri başlamış. İlçede Şubat ayının gelmesine yakın mukabelenin yaklaştığı konuşulmaya başlanır. Her gün akşam namazını müteakip, yatsı namazına kadar Bahçesaray’ın merkez ve tüm köylerinde mukabele başlar. Her gün bir cü’z okunmak kaydıyla hatim yapılır.

Kadınlar, genç kızlar ve kız çocukları ayrı, erkekler ise ayrıca yaparlar mukabeleyi. Çoluk çocuk neredeyse herkes okumayı bilir mübarek kelamı.  Çocuklar kendilerinin de “daire”de okumaya geçtiklerini övünerek anlatırlar akranlarına. Bu Şubat mukabelesi ikinci bir Ramazan ayı yaşatır ilçe sakinlerine. Günlük yaşam Ramazan ayındaki ritüellerin kopyası gibidir.

MukabeleYasin için ricacı olmak ne güzeldir

Mukabelede Yasin suresinin ayrı bir heyecanı, ayrı bir mutluluğu vardır. Yasin suresinin içerisinde bulunduğu cüz okunurken teamül odur ki Yasin kime denk gelirse o kişi “daire”de bulunanlara o akşam bir ikramda bulunur. Yasin suresinin okunacağı gün mukabeledekiler Yasin suresi kendilerine denk gelsin diye konumlanırlar, melaya Yasin’i kendisine okutması için ricacı olurlar. O akşam cami her zamankinden daha bir kalabalık olur, çoluk çocuk bütün mahalle/köy camide olur.

 

İsmail Aydoğdu, yürek coğrafyamızın bu mutena yerinden, yaygınlaşıp artması dileği ve duası ile böyle güzel bir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 13:02
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 7 yıl Önce

eline ve yüreğine sağlık

banner19

banner13