Nuri Pakdil'e mektup yazılmış adeta!

Edebiyat Dergisi Yayınları’nın sitesinde yer alan okur yorumları bir nevi Nuri Pakdil’e yazılmış mektuplar hüviyetinde. O yorumlardan bir derleme yaptık.

Nuri Pakdil'e mektup yazılmış adeta!


Nuri Pakdil’in Edebiyat dergisinin künyesinde bir posta kutusu adresi var. Arşivimde bulunan en eski tarihli Edebiyat dergisi nüshasına [5. Dönem, Sayı 12, Ocak 1976] bakıyorum, künyesinde “P.K. 50 Bakanlıklar – Ankara” olarak geçiyor bu adres. Hâlâ Edebiyat Dergisi Yayınları’nın internet sitesinde ve yayınevinin kitaplarının künyesinde “P. K. 50 06581 Bakanlıklar – Ankara” şeklinde yer alıyor. Yıllardır değişmeyen bir adres bu ve Necip Evlice’den öğrendiğime göre hâlâ mektuplar geliyor bu adrese. Belli periyotlarla Necip ağabey bu gelen gönderileri Pakdil’e iletiyor. Bu mektupları hep merak ettim, sıkı bir Nuri Pakdil okuru olarak. Gelgelelim mektupları görme imkânım olmadı ama onların sanal âlemdeki muadillerinin eliminde altında olduğu fark ettim.

Edebiyat Dergisi Yayınları’nın internet sitesinde [http://www.edebiyatdergisi.com/] okuyucuların yorum yapabildiği bir “Mesaj Panosu” var; oradaki okur yorumlarını tekrar okuduğumda bunların birer mektup hüviyetinde olduğunu gördüm ve yanılmadığımı anladım. Yazanlar arasında günümüzde adını sıkça duyduğumuz yazar veya şairler de olmakta birlikte gizli Pakdil okurları da mevcut. Kimi bayramını tebrik ediyor, kimi selamlarını iletiyor, kimi de Usta’nın işaret ettiği ufkun günbegün yaklaştığına olan inancını klavyeye döküyor. O okur yorumlarından bir derleme yaptım, ilginize sunuyorum. Elhak, “birbirimize tutundukça bıçakların ağzı kapanacak.”

Tanışma / Mustafa Şahin (Ankara)

Bilgisayarla, internetle İdris Hamza sayesinde tanıştım. O gün bugündür internetten heyecan duyduğum tek şey Edebiyat sitesini internetten görmem oldu. (392. Gösterim - Kayıt Zamanı: 18 Şubat 2003 Salı)

Protesto / Deniz Tutkun (İstanbul)

Yaptığı en iyi (!?) şey, oturduğu yerden yorum yapmak olan beni protesto ediyorum. (369. Gösterim - Kayıt Zamanı: 28 Mayıs 2003 Çarşamba)

Soru – Yorum – Öneri / İshak Sadra (Yurt Dışı)

hüzün peygamberinin kendi ustalığının çıraklığındaki sevinçli torunu nuri pakdil! ki mekke-roma, istanbul- kudüs hatlarında uçmaya dirençli bir yüreğe sahip olmaklığa sizin yüzünüzden devşirdiğimiz imgelerle gönüllendik; bilesiniz! allah dostları adasından içtenlikli söyleşilere aşina bir saygıyla efendim ishak sadra ki hiçoğullarından bir kara kimse. (482. Gösterim – Kayıt Zamanı: 27 Haziran 2003 Cuma)

Ankara / Adem Hiç (Ankara)

laciverde boğuldum bu kentte bana beyaz haberler taşıyan yok mu kutlu kentlerden taşra sokaklarının selamün aleykümlü esenliğinden rica ediyorum. (488. Gösterim - Kayıt Zamanı: 02 Ağustos 2003 Cumartesi)

Vicdan / Said Yavuz (İstanbul)

ve vicdan… her insanın içinde Allah’ın ajanıdır! (426. Gösterim – Kayıt Zamanı: 02 Ağustos 2003 Cumartesi)

Ustanın Korku Oyunu Sahnede! / Asım Gültekin (İstanbul)

sa. 15 ocak akşamı altunizade kültür merkezinde ustanın korku isimli oyununun üniversiteli gençlerce ikinci kez sahneleneceğini duydum. bilgi almak isteyenler: hustur@mynet’e mail atabilir. (557. Gösterim – 01 Ocak 2004 Perşembe)

Som Sorumluluk / Umut Onaran (Kahramanmaraş)

yüce önderin süzgecinden geçmeyen, onun onaylamadığı, hiçbir gerçek gerçek, hiçbir doğru doğru değildir! Ona bağlanmanın örnek destanı Haydarca yazılmıştır. Haydari bağlılığın çağdaş yansımasıdır Pakdil’in yaşamı ve yapıtları. Bu Klas Duruş’un öz damarını bilinciyle bileyip İshak’ını kurban edemeyene İbrahim olma yolu yoktur. Murteza’ya yoldaş olmak Kerbela’ya atılmakla olasıdır. Kerbela denince gözü yaşarmayan için Pakdil sözcükleri hiçbir anlam ifade etmez. Okuyabilenlere on iki kez BRAVO ! AÇILIN DAĞLAR! HEY! HEY! HEY ! HEY! HEY! HEY! HEY ! HEY! HEY ! HEY! HEY! HEEEEEEEEEEEEEEEEEY! (9570. Gösterim – 16 Ocak 2004 Cuma)

Mektup / Nurkan Şanlı (İstanbul)

Sayın Nuri Pakdil, size İNANIYORUM. Sizi düşünüyor ve dua ediyorum. KUTSAL İNADIMIZA somut katkılar sağlayabilmek için çabalıyorum. Sizi seviyorum. (426. Gösterim – 28 Şubat 2004 Cumartesi)

Başımız Sağolsun / Emir Hüseyin (İstanbul)

Kudüs sağolsun… (435. Gösterim – 23 Mart 2004 Salı)

Kutlu Olsun / Mürsel Sönmez-Sare Çermik (İstanbul)

10 Muharrem kutludur. Kutlu olsun. (871. Gösterim – 01 Mart 2004)

Esenleme / Mürsel Sönmez (İstanbul)

Onaltınisan ikibindört Cuma saat ondokuz. Şu an İstanbulsaati yirmiotuzyedi. BİZ – SİZ! SİZDEYİZ. Dosdoğru ok - varacak hedefe – başka yolu yok! Selam yücegönüllüler! (526. Gösterim – 16 Nisan 2004 Cuma)

Nuri Pakdil Işığı / Murat Soyak (Niğde)

Emek Yalın yalnızlık, Karanlıklara karşı direnç Kuşanmış diri sözcükleri Selam olsun! (455. Gösterim – 03 Haziran 2004 Perşembe)

Ne Zaman / Umut Onaran (İstanbul)

Yeni kitap ne zaman? Ocak 2003’ten itibaren bekliyoruz... Evet, dizgi düzelti yanlışı yok! Bekliyoruz... (437. Gösterim – 08 Ekim 2004 Cuma)

Umut Onaran’a Teşekkür! / İdris Hamza (Ankara)

Günlerdir, sitemize dün (8 ekim 04, cuma) önemli bir mesaj bırakan Sayın Umut Onaran’ın mesajı gibi bir mesaj bekliyordum. Mutlaka birileri vardır, diyordum. Evet, gerçekten birileri vardı. İnanıyorum ki, başkaları da vardır. Teşekkürler Umut Onaran... (445. Gösterim – 09 Ekim 2004 Cumartesi)

Özsorgu Kanlarıyla Yıkanalım! / Ahmet Edip Başaran (Bursa)

sevgili arkadaşlar! usta nuri pakdil, sonsuzu fethe çıkan o diri ve devrimci sesiyle uyarıyor bizi: dilimizde bir dik dur zikri, yıkılan vakti ayağa kaldırmak gerek! karasiyasaya, nemelazımcılığa, genel geçer kalıplara, kirli mülkiyete, statükoya, vurdumduymazlığa, insanı yağma eden bütün zihniyetlere esaslı bir tokat! şimdi özsorgu kanlarıyla yıkanıp arınmak vakti... söz boynumuza geçirilmiş bir giyotindir artık... (464. Gösterim – 20 Mayıs 2005 Cuma)

Yüreğini Kaybedenler / Ümit Zeynep Kayabaş (Samsun)

Yüreğini kaybedenler o kadar çoğalmış ki yabancı olmuş kelimelere can vermeye çalışan eller kendilerine… Yükseldikçe sevginin, dostluğun fakirliğini çekmişler ve bakışlar hep öne doğru olmuş… Halbuki o adımların izine itibar etmeyen, yüreğe bakan öyle onurlu insanlar var ki… Bu daralan çemberde dostluğu özde yaşamaya ve yaşatmaya çalışanlara ne mutlu diyorum ve en güzel paylaşımlar yüreğini kaybetmeyenlerin olsun. (712. Gösterim – 28 Şubat 2006 Pazartesi)

Bayram Aksi / Yasin Şafak (İstanbul)

bayram öncesi sisi kalıyor istanbul’dan aklımızda. bayram ışıltısı. sisi delen ışık. ister bir zerre. ister koca bir hale. kaleme karşı boynum kıldan ince. ister zerre ister hale. (389. Gösterim – 19 Ocak 2005 Çarşamba)

(…) / Ali Görkem Userin (İstanbul)

BUGÜN 22 ARALIK 2004. GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GÜNDEM MADDELERİ ŞUNLARDIR: -DİYARBAKIRDAKİ TOPLU MEZAR İDDİALARI DOĞRULANDI. -IRAKTAKİ İŞKENCE ÖRTBAS EDİLİYOR. -AFGANİSTANDAKİ YABANCI GÜÇLERİN SÜRESİ BELİRSİZ. -İSRAİLDE YENİ HÜKÜMET KURULUYOR. -GUANTANAMODAKİ ABD VAHŞETİ BELGELENDİ. -ABD SİVİLLERE BOMBA YAĞDIRIYOR. vb. vb. vb.... Şimdi; böyle bir zaman diliminde Nuri Pakdil’in yeni metinlerine (yani yeni kitaplarına) gereksinim duymamız, hatta gereksinimimizin artması ve bunu dile getirmemiz çok mu anormal bir durumdur sormak isterim? 423. Gösterim – 22 Aralık 2004 Çarşamba)

Bir Haber Daha / Ali Görkem Userin (İstanbul)

2004’TE 148 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ. israil ordusu, BU YIL BATI ŞERİA’DA 148 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜKLERİNİ AÇIKLADI. 708. Gösterim – 22 Aralık 2004 Çarşamba)

(…) / Aliye Canfeda (Kars)

Aynı merak, aynı heyecan, aynı kararlılıkla... Gerçi raftan her indirilen yenidir ya... Biz yine de yeni cümleler, çoğalan karanlığa KARŞI yeni meşaleler istiyoruz. Dostlukla efendim... Biji birayeti... 677. Gösterim – 17 Şubat 2007)

Ustaya İhtar ve İhbar / Mustafa Muharrem (Bursa)

Yüreklerimizi ve duruş gramerimizi onarmak için hangi tamirhaneden biraz daha eksilerek çıkmamızı bekliyorsunuz? (801. Gösterim – 24 Mayıs 2007)

Süren Mûcize / Sadık Vefa (İstanbul)

Nuri Pakdil en son kitabı Otel Gören Defterler 6: Yazmak Bir Mûcize’nin yayım tarihinin (Haziran 2005) üstünden ciddi bir zaman geçti. Fakat Edebiyat Dergisi Yayınları hâlâ yeni bir kitap sunmadı okurlarına. Hazırda bekleyen yeni kitaplar olduğunu tahmin etmek güç değil. Karşımızda sıradan bir yazar yok çünkü. Yazıyı, eylemi ve evi bilen bir kalemşördür Nuri Pakdil. Bu nedenle, yeni kitaplarını esirgememeli bizlerden. Hiç olmadı, yıllardır baskısı olmayan kitaplarını yeniden basmalıdır. Biat’lar gibi, Bağlanma gibi, Edebiyat Kulesi gibi... (806. Gösterim – 24 Ağustos 2007)

Usta’ya Sonsuz Selam ve Hürmet / Ali Keskin (Bursa)

Beklenen bir an önce gelsin için... YENİ KİTAP’ı bekliyoruz USTA... Şu çorak iklimi bir canlandıralım... Uyuyanları yeniden, bir kez daha uyaralım... Uyandıralım. (556. Gösterim – 18 Nisan 2008 Cuma)

Bir Mayıs / S. Celadet Sonkale (İstanbul)

RAHMAN’dan ALINTERİ KİTABIMIN İLK CÜMLESİ BURJUVA AYAĞA KALK GÜNEYDE KUZEYDE DOĞUDA BATIDA YARGILIYORUM SENİ ŞAN SOLUYAN ŞAN ALAN GENÇ YÜREKLER EY KARDEŞLER GÖREN GÖZLERE ORTALIK IŞIMIŞTIR. Ebubekir SONUMUTEdebiyat Dergisi, Sayı:12+1, Mayıs 1970 (678. Gösterim – 1 Mayıs 2008)

Teşekkürler / Hüseyin Çakır (Çankırı)

Üniversite yıllarında Yedi İklim dergisinin Nuri PAKDİL Özel Sayısı ile tanıdım Nuri PAKDİL’i. Derginin iç kapak sayfasındaki resim ve yanındaki yazı çok etkilemişti. Derginin tamamını okudum. Bazı yazıları defalarca okudum. Bahsedilen kitapları nasıl bulacağımı araştırmaya başladım. Edebiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal TARAKÇI Hoca’nın kitaplığında Batı Notları’nı gördüğümde hemen alıp okumaya başladım. Ve daha sonra bulabildiğim bütün kitaplarını. Bana kazandırdıklarını burada söylemeye gerek görmüyorum. Aykırı olmanın bütün zorluklarını yaşayan bir yüzü TRT’nin belgeselinde bir defa daha gördüm. Nuri Pakdil: Asla ve Daima tam da ona göre. Teşekkürler TRT. (640. Gömsterim – 01 Ocak 2011)

Bağlanma / Abdullah Aydın (İstanbul)

Bağlanma’nın yeniden yayınlanması düşünülmüyor mu? Düşünülsün... Muhabbetle. (301. Gösterim – 12 Ekim 2011)

M. Fatih Kutan bir nevi mektupları paylaştı

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2012, 00:10
YORUM EKLE

banner19

banner13