Nuri Pakdil Sempozyumu orada!

Maraş'tan güzel haberler gelmeye devam ediyor.

Nuri Pakdil Sempozyumu orada!

Maraş'tan güzel bir haber daha geldi. Geçtiğimiz aylarda bir çok etkinlik düzenleyen Maraş Belediyesi şimdi de 23 Ekim Cumartesi günü "Düşünen Kalem Nuri Pakdil" başlığı altında bir sempozyum düzenlemeye hazırlanıyor. Sempozyum bir gün sürecek.

Düşünen Kalem Nuri Pakdil Sempozyumu
Düşünen Kalem Nuri Pakdil Sempozyumu
(+)

Nuri Pakdil’i ve eserlerini hangi yönlerden kimler inceleyecek?

Sempozyumda 1. oturumun başkanlığını Ali Karaçalı yapacakmış. Hece dergisinin emektarı Hüseyin Su, “Nuri Pakdil'in Yazılarında Dinî Düşünüşün Tezahürü”nü; şair ve ilim adamı Turan Koç, “Nuri Pakdil'de Ahlak Algısının Tezahürü”nü; Metafor dergisini özlediğimiz Mehmet Harmancı, “Nuri Pakdil'in Bir Yazar ve Entelektüel Olarak Portresi”ni anlatacak.

Öykücü Yunus Develi, “Nuri Pakdil'de Düşünsel, Entelektüel ve Hayata Dair Dikkat”; Kara  Yazılar isimli muhteşem kitabın yazarı Ali Göçer, “Nuri Pakdil Düşüncesinde Mülkiyet, Paylaşma ve Sömürü” kavramlarını irdeleyecek. Bu güzel sempozyumun fikir babası ve emektarı Ömer Erinç de “Aile, Çevre, Okul Ortamı; Düşüncesinin, Kişiliğinin Oluşumu”nu anlatacak.

2. oturumun başkanlığını değerli şair, “Savaşa Girdi Kalbim” şiirinin şairi Osman Sarı yapacak. Nitelikli haber sitesi Dunyabulteni.net'in yayın yönetmeni Akif Emre, “Nuri Pakdil ve Coğrafya Bilinci: Şehir ve Mekân” konulu konuşması ile 2. oturumun ilk konuşmasını yapacak. Öykücü Ali Ulvi Temel, “Düşünce ve Edebiyat Açısından Nuri Pakdil'in Ortadoğu Algısı”nı, son dönemde peşpeşe iki kitabı çıkan usta öykücü Cemal Şakar, “Nuri Pakdil'in Tarih Perspektifi”ni, Maraş'ın edebiyat ortamının önemli isimlerinden Mustafa Köneçoğlu,Bağlanma” kitabı üzerinden bir sunum yapacak. Türkiye'de “dil” denince akla gelecek baş kişilerden İbrahim Demirci, “Nuri Pakdil'in Yazı Dilinde Polemik ve Eleştiri Dikkati”ni, değerli romancı Işık Yanar, “Nuri Pakdil Düşüncesinde İçdenetim” konusunu anlatacak.

Ömer Erinç’e ve Mustafa Poyraz’a teşekkür

Nuri Pakdil Usta hakkında bugüne kadar böyle kapsamlı bir program yapılmadı. Programın en güzel yanı, sunum yapacak olan kişilerin birçoğunun Nuri Pakdil ile teşrik-i mesailerinin olması. Maraş'ta ikamet eden, Seferi Yazılar’ın yazarı Ömer Erinç Bey'in diğer programlarda olduğu gibi bu programda da desteğini esirgemediği; katılımcılardan, program akışından, afişinden belli oluyor.

Kahramanmaraş belediye başkanı Mustafa PoyrazEdebiyata ilgisinin olduğunu bildiğimiz Kahramanmaraş belediye başkanı sayın Mustafa Poyraz’a böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı teşekkür ediyor, böyle programların elbette ki devamını bekliyoruz. Programa şehir dışından katılmak isteyenlere tavsiyem Cuma akşamından Maraş'a gitmeleri. Cumartesi programa katıldıktan sonra bir gün daha kalarak bu şairler şehrini Pazar günü mutlaka gezmeleridir. Katılma imkânı olan kimse kaçırmasın bu muhteşem sempozyumu. Bu vesile ile imkânı olan herkes mutlaka bu güzel şehrimize gitmeli, Maraş’ın havasını bir solumalıdır.

 

Ahmet Durmaz, İstanbul'dan o güzel programı özleyerek bildirdi

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2010, 17:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m. fatih kutan
m. fatih kutan - 10 yıl Önce

bir aksilik çıkmazsa, sempozyum için maraş'ta olacağım.

banner19

banner26