Nizar Kabbani şiirleri okuyacağız

Mavera Gençlik Hareketi Nizar Kabbani'yi anıyor. İranlı sanatçı Kamran'dan da bir dinleti programı var.

Nizar Kabbani şiirleri okuyacağız

Nizar Kabbani, Ortadoğu’da akan gözyaşlarının, yitip giden umutların, ezilmişliğin, çaresizliğin sesini dünyaya duyurma gayretini göstermiş cesur bir şair. Nizar Kabbani doğup büyüdüğü Suriye’de bugün yaşanan insanlık dramlarını görseydi yine aynı dik duruşu gösterir ve yine kendini halkların özgürlüğüne adardı.

Mavera Gençlik Hareketi, ölümünün 13. yılı münasebetiyle Nizar Kabbani için bir şiir dinletisi düzenliyor. Türkiye’de bugüne dek anma programlarına, şiir gecelerine pek konu olmayan Nizar Kabbani, düzenlenecek bu programla ölüm yıl dönümünde anılmış olacak.

 Mavera Gençlik Hareketi’nin düzenlediği programda Nizar Kabbani’nin en sevilen şiirleri okunacak. Nizar Kabbani Şiir Dinletisi programı, 29 Nisan 2011 Cuma günü saat 16.00’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecektir.

Kimdir Nizar Kabbani?

Nizar Kabbani, Arap edebiyatının en önemli şairlerinden biri. Şamlı bir ailenin çocuğu olarak 21 Mart 1923’te Suriye’de doğan Kabbani, 1944 yılında Şam Üniversitesi’nde hukuk okurken yazdığı “Kalet li es-Sema” (Esmer Kız Bana Dedi ki) adlı eseriyle edebiyat çevrelerinin dikkatini üzerine topladı. Nizar Kabbani aşk şiirleri ve Ortadoğu’daki siyasal sistemleri, toplumsal gerçekleri konu edindiği siyasi şiirleri ile tanındı.

Nizar Kabbani, Ey ÖzgürlükNizar Kabbani, şiirlerini genelde öfkenin, kızgınlığın ve isyanın diliyle yazdı. Onun şiirleri Ortadoğu’da hüküm süren dikta rejimlerin baskılarına bir cevap niteliğinde oldu. Bir dönem yazdığı şiirlerin Arap ülkelerinin siyasi konjonktürüne ters gidiyor olması sebebiyle şiirlerinin yayımlaması sorun haline geldi. Eserleri dolayısıyla aldığı tehditler ve baskılar üzerine “zorbalığın var olduğu bir ortamda aşk ve özgürlük serpilip büyüyemez” diyerek dik duruşunu sürdürdü. Fakat diktatör Hafız Esad’ın baskılarıyla sürgün edilmeye zorlandı. Nizar Kabbani ömrünün sonuna dek yurtdışında yaşadı ve 30 Nisan 1998’de Londra’da yaşamını yitirdi.

İran’dan misafir var…

İran'ın ünlü kültürel figürleri Sadi ve Hafız gibi şairlerin şiirlerini besteleyen, Türkiye'de daha çok merhum Ali Ulvi Kurucu'nun "Âlem sana hayran Efendim" şiirini bestelemesi ve seslendirmesiyle tanınan Kamran, programın ardından müzik dinletisi sunacak.

 

 

Samet Akten haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 22:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
abbas yolcu
abbas yolcu - 8 yıl Önce

selam tabi olana

nizar kabbani nin şiirlerine türkcede nuri pakdil cevirilerinde de rastlarız.

meraklısına...cagdaş arap şiiri.güldeste.edebiyat dergisi yayınları
249-252 sayfalarda.

banner19

banner13