Nisan Ayında Dünyabizim'de Neler Oldu?

Dünyabizim özgün yazıları, röportajları ve videolarıyla kültür dünyamızın nabzının attığı yer olmaya devam ediyor. Nisan ayında yayınladıklarımızı Mehmet Erken derledi.

Nisan Ayında Dünyabizim'de Neler Oldu?

Sadullah Yıldız geçtiğimiz ayın en velud yazarıydı. Sarıyer’den Tophane’ye, Fatih’ten Üsküdar’a çeşmelerin izini sürdüğü altı adet yazı yazdı. [Bir, İki, Üç, Dört, Beş, Altı] Bu altı yazının yanında Her İstanbullu’nun tanıması gereken 10 ifade; Şehrin pek çok yerinde yer alan yazılar, Cami girişlerinde yazan yazılar ve En beğendiği mezar taşı başlıklarına dair derlemeler yaptı. Sadullah’ın bütün yazılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu ay yayınlanan haberlerden bir diğer dikkat çekici olanı ise, Mehmet Ali Başaran’ın uzun yıllardır hapiste olan şair Osman Erdemir ile mektup yoluyla yaptığı söyleşi oldu. Söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Youtube kanalımız zenginleşiyor

Ay içinde Youtube kanalımızda arşivden bazı videolar ve yeni çekimlerimizi yayınladık. İsmet Özel, Fatih Çıtlak, Mehmet Genç, Erhan Erken, İsmail Coşkun gibi isimler, videosunu yayınladıklarımızın sadece birkaçı. Ayrıca kitap tanıtımlarında da bol bol eklemeler yaptık. Gelişmeleri buraya tıklayarak gözlerinizle görebilirsiniz.

Geçtiğimiz ayın İstanbul ve Türkiye’nin pek çok yerinden etkinliklere dair haberler sitemizde yer aldı. Haberleri liste olarak aşağıda bulabilirsiniz;

·Bursa Birlik Vakfı’nın geleneksel Cuma sohbetlerinden Bedri Mermutlu’nun 2. Beyazıd dönemine dair konuşması ve Celalettin Çelik’in geleneksel şehir üzerine söyleşisine dair

Muhammed el Hazin’den Ömer Faruk Abdullah’a portreler, Ömer Türker’den Güray Süngü’ye röportajlar 

Bu ay sitemizde yer alan portre yazıları ise, Muhammed el-Hazîn hazretleri üzerine; Ali Fuat Başgil ve özellikle 60 darbesi sonrası yaşadıkları üzerine; Nimetullah Nahcivani üzerine ve Amerikalı âlim Ömer Faruk Abdullah üzerine idi.

Bu ayın röportajlarına geldiğimizde ise Recep Şentürk ile yapılan bir söyleşi; Ömer Türker ile geçen ay yaptığımız İslam Ahlak Düşüncesi üzerine söyleşinin yazılı hali ve Güray Süngü ile İz Yayıncılık’ta editörlüğünü yaptığı Muhayyel serisi üzerine röportajlar yer aldı.

Bu röportajların yanında uzun zamandır sitemizde öykücüler ile yaptığı röportajlarını yayınladığımız Hatice Ebrar Akbulut, bu söyleşi dizisine Ayfer Tunç ve Nilüfer Altunkaya söyleşileri ile devam etti.

Yine bir seri olarak devam eden hayali röportajlarda da bu ay Ekrem Sakar bizler için, Mehmed Akif ile Osmanlı Edebiyatı ders notları üzerinden yaptığı söyleşiyi ve Necip Fazıl Kısakürek ile İdeolacya Örgüsü kitabı üzerinden yaptığı söyleşiyi paylaştı.

Suleyha Şişman, mübarek üç aylardan ilki Recep ayı üzerine, Muzaffer Özak’ın sohbetlerinden bir parçayı aktardı.

Selvigül Şahin, Urfa seyahatini bizler için kaleme aldı.

Uzun zamandır Burkina Faso yazılarını yayınladığımız Haşim Akın, artık sona yaklaşan bu yazılarından ikisini bizler ile paylaştı; “Allah’ın yolunda mahzun olunuz” ve “Onlar garibanlığa rağmen hallerine şükrediyorlar” başlıklı yazılar, bu güzel dizinin son demleri olacaklar…

Murtaza Özeren, kültür dünyasına dair tadımlık havadisleri ve kendi gözlemlerini aktardığı Haftalık havadislerine devam ederek kültür âleminin ara sokaklarını sitemize taşıyor. Havadislerin tümüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dergiler cümlesinden olarak bu ay sitemizde Nihayet dergisinin Nisan sayısına dair bir bir yazı ve Karabatak dergisinin Mart-Nisan sayısına dair bir yazı yer aldı. Bunun yanında Serdar Arslan, Rabarba Şenlik dergisinin son sayısı üzerinden “Festivallerin yeni metafizik konusu islamafobi mi?” sorusunun izini sürdü.

Bu ay sitemizde yer verdiğimiz alıntılar, İLEM’in İslamcı Dergiler Projesi’nin katkıları ile yayınladığımız Veli Ertan imzalı Tayyip Okiç ve Ahmed Hamdi Akseki yazıları; Mehmet Fatih Kaya’nın Rıhle dergisinde yayınlanmış “İlim Yolcusuna Öğütler” yazısı ve şehit Bayram Ali Öztürk üzerine İsmail Demirci’nin bir yazısı oldu.

Kitap haberleri

Bu ayki kitap haberlerinde iki haberimizin öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlardan ilki, Prof.Dr. Bedri Gencer Hoca’nın Kâmûs-ı Türkî’nin yeni baskısı üzerine yazdığı haber oldu.

Bir diğeri ise Mehmet Akif Öztürk’ün Cahit Koytak şiirine dair değerlendirmesi.

Bu iki haber dışında sitemizde 21 kitaba dair yayınlanmış değerlendirmelere dair linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Arno Geiger, Yaşlı Kralın Sürgünü, Erdem Yayınları. Haber: Sedat Palut

Sadık Yalsızuçanlar, Başçarşı’da Karşılaşmak, Profil Kitap. Haber: Yasemin Dutoğlu

Muhyiddin Şekur, Yazdan Kalan Son Gül, Timaş Yayınları. Haber: Büşra Burcu Arslan

Yılmaz Öztuna, Abdülkadir Meragi, Kültür Bakanlığı Yayınları. Haber: Metin Uygun

Mehmet Solak, Sevgilimdir yazdığım her şiir benim, Cümle Yayınları. Haber: Şakir Kurtulmuş

Cemal Kurnaz, Türkülerin Gücü, Kurgan Edebiyat. Haber: Yavuz Ertürk

Mustafa Kutlu, Yıldız Tozu, Erdem Yayınları. Haber: Uğur Şener

İrfan Orga, Bir Türk Ailesinin Öyküsü, Everest Yayınları. Haber: Betül Erken

Mustafa Ökkeş Evren, Hiç “Hak”sız olur mu çocuklar?, Nar Çocuk. Haber: Mensure Deniz Kaplan

Fatih Güldal, Elifba’dan Muallime Mahalle Mektebi, Aktiv Palet Kültür Hizmeti. Haber: Kamil Büyüker

Enver Gülşen, Sinemanın kökleri, İnsansart. Haber: Abdullah Güner

Duran Boz- Köksal Alver (ed) Mekan Hikayeleri, İz Yayınları. Haber: Abdullah Alimpınar

Necati Mert, İki dil iki hayat, Şule Yayınları. Haber: Mustafa Uçurum

Şener Şükrü Yiğitler, Resimli Hayal Ansiklopedisi, Elma Çocuk Yayınları. Haber. Uğur Şener

Mustafa Günal, Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaseti, İnsan Yayınları ve Adnan Demircan, Ali-Muaviye Kavgası, Beyan Yayınları kitapları bir arada. Haber: Sedat Palut

Erol Güngör, İslamın bugünkü meseleleri, Ötüken Neşriyat. Haber: Ömer Yüceller

Ömer Yalçınova, Raskolnikov mu bihruz bey mi, Avangard Yayınları. Haber: Recep Şükrü Güngör

Neşe Kutlutaş, Companero rosita, Vadi Yay. Haber: Mehmet Ali Başaran

Ahmet Sarı, Başlangıcı olmayan bir şeyin sonu, Hece. Haber: Gülhan Tuba Çelik

Yağız Gönüler, Minnet eylemem, İzdiham Yayınları. Haber: Muaz Ergü

 

Mehmet Erken

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 15:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26