Nisa suresi 135. ayet Harvard'da

Harvard Üniversite Hukuk Fakültesine Nisa Suresinden bir ayet yazılmıştı. Peki, tepkiler nasıl oldu? Ukraynalı habercimiz Nataliya Tsaryk yazdı..

Nisa suresi 135. ayet Harvard'da

 

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinin girişine Kuran-ı Kerim’den alınan Nisa suresinden 135. ayet yazıldı. Girişte yer alan bu bölümde şahitlik yaparken doğru olmak gerektiğini belirten alıntılardan oluşan bir yazı yazıldı. İkinci sırada Kur'an'ı Kerim'den bir ayet vardı. Adalet üzerine en iyi çağrışımlar başlığı altında verilen ayet-i kerimeyle şahitlikte doğruluğun ve adaletin önemi vurgulandı.

Bütün tartışmalara rağmen ABD’nin en popüler üniversitelerinden biri bu ayeti tarihte en büyük adaletin örneği olarak getiriyor. Girişteki bu yazının fotoğrafı Suudi Arabistan’dan gelen bir öğrenci olan Abdullah Jumma tarafından çekilip sosyal medyada paylaşıldı.

Ayeti kerimede şahitlik yaparken adaletten ayrılmamak ve yakınların aleyhine de olsa doğruluktan sapmamak öğütleniyor: "Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır." (Kuran-ı Kerim, 4:135).harvard

Harvardlı Müslüman öğrenciler ne dedi?

Bu ayet, hukuk bölümü öğrencileri ve hocalarının 150 teklifinden seçilmişti. Harvard Hukuk Fakültesinin kütüphanesinde çalışanlar tarafından ayetin tarihsel bağlamı ve anlamı araştırıldıktan sonra üniversitenin resmi web sitesinde araştırma ile ilgili sonuçları paylaştılar. Birkaç cümlede surenin Medine şehrinde 622 yılında indirildiğini, İslam topluluğunda kadının görevleri ve vazifelerini anlattığını, miras, aile hukuku, maaş, evlilik gibi konulara girdiğini bildiriyor. Asılmış olan ayet ifadelerde gerçekleri söylemenin önemini vurguluyor.

Sosyal medyada giderek yayılan ve çeşitli haber sitelerinde de yer verilen bu olay, bütün dünya üzerine yayılırken farklı tepkilerle de karşılaştı. Olumlu düşüncelerle beraber maalesef olumsuz fikirler de ortaya çıktı. Birkaç gün içerisinde bu haber Twitter ve Facebook sayesinde binlerce insana ulaştı. Okuyucular bu haber hakkında bilgi alma ve kendi fikrini söyleme fırsatı buldular. Şüphesiz bu, birbirini daha iyi anlamak ve bir diyalog kurmak için büyük bir adım.

Müslüman olan öğrenciler yorumlarında şunları söylüyor: “Dinimiz çok güzel ve Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin manası o kadar güçlü ki dünyanın en büyük üniversitelerinden birinde bu ayet tarihte adaletin en büyük örneği olarak konudu. Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin okunması ve anlaşılması çok önemlidir. Çünkü bu kitap bize yol gösteriyor.

Peygamberimiz zamanında olduğu gibi İslam hakkında haberi olan ama Müslüman olmayanlar gurur yüzünden bu dinin yolunu tutmuyorlardı. Bugün aynı durumla yine karşılaşıyoruz. Birçok insan İslam’ın doğru olduğunu biliyorlar ama toplumun düşünceleri dolayısıyla kabul edemiyorlar. Müslüman olmayanlar de bu vesileyle Allah’ın sözlerini görme imkânı buldular. İnsanlar İslam’da her sorularına cevap arayıp buluyorlardı. Gerçekten harika bir haberdir. Onu memnuniyetle okudum. Bu kitap, Rahman ve Rahim Allah’ın sözleridir. Hakikaten, üniversite tarafından büyük bir adımdır!”

harvard Allah’ın sözleri Müslüman olmayanlara ulaştırılmalı

Türkiye’de okuyan yabancı öğrenciler de ilgi ile bu haberi tartışıyorlar. Makedonyalı Linda’nın düşündüğü gibi bu alıntı kesinlikle Müslüman olmayanların ilgisini çekip belki Kur’an-ı Kerim’i açma sebebi olur. Bu ayet sayesinde dine karşı tepki değişir ve onlara doğru yolu gösterebiliriz.

Yeni Müslüman olan Ukraynalı Anastasiya’ya göre bu durum Müslümanlar nazarında büyük bir hareket. Bütün kötü yaymalardan sonra bu bir ışık olabilir. Yavaşça böyle hareketlerle Batı dünyasının düşünceleri değiştirilebilir.

Tacikistan’dan gelen Komron da olayın kültürler arası diyalogun bir meyvesi olduğuna inanıyor. Harvard Üniversitesi tarafından böyle bir ayetin asılması dünyanın İslam’ın değerlerine saygı göstermesi demektir.

Allah’ın isteğiyle bize bu güzel din verilmiştir. Dinimizin kalbi olan Kur’an-ı Kerim ise hayatımızın kılavuzu. Vazifelerimizden biri dünyada İslam dinini tanıtıp Allah’ın sözlerini Müslüman olmayanlara ulaştırmak. Diğerlerine bir şeyi doğru açıklamak için ilk önce onu anlamak lazım. Hiç bilmezsin hayatında neyle karşılaşırsın. Bazen birkaç doğru kelimeyle ya da doğru bir hareket ile bir düşünceyi değiştirip bir ruhu kurtulabilirsin.

 

Nataliya Tsaryk yazdı

Yayın Tarihi: 02 Şubat 2013 Cumartesi 14:22 Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2013, 14:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhlis EKİNCİ
Muhlis EKİNCİ - 1 yıl Önce

Allah cc. Âdildir ve âdâletle hükmedenleri sever.

banner19

banner26