banner17

Nikabıyla batıya ders veriyor!

Şair Hissa Hilal, ülkesinde bazı eleştirilerin odak noktasında olsa da, tavizsiz duruşuyla takdiri hak ediyor..

Nikabıyla batıya ders veriyor!

Suudi kadın şair Hissa Hilal Arap televizyonlarının en çok izlenen yarışması olan ve Türkiye’de “Popstar” olarak tanınmış yarışma formatındaki şiir yarışmasında en çok ses getiren yarışmacı olmayı başarmış aktivist bir şair.

Eylemci bir şiir anlayışıHissa Hilal yarışma esnasında

Dört çocuk annesi Hilal’i, yarışmaya katılan diğer yarışmacılardan ayıran en önemli özellik şiirlerinde Arap halkının çağdaş sorunlarını, bunların siyasî ve sosyal hassasiyetlerinin bilincinde, konu etmesi. Hissa Hilal Arap dünyasındaki sessiz çoğunluğun sesi olmayı, şiir sanatının en ince ve zarif örneklerini göstererek başarıyor. Söylediklerini çoğu kişinin ifade etmek istediğini fakat korkunun pençesinde sustuklarını ifade etmekten de çekinmiyor.

Başarıya uzanan cesur mısraların sahibi o

Hilal’in şiir sanatında başarılı olduğu kadar değerleri de yüksek olan mısraları Arap halkının gönlünü kazandı. Bu mısralar sayesinde Hilal yarı finale kaldığı ve sonunda üçüncü olarak bitirdiği yarışmada en tanınan yarışmacı olmayı da başardı. Hilal şiirlerinde devletin ifade özgürlüğüne yaptığı kısıtlamalardan, şiddet ve kadın karşıtlığı ile dolu fetvalar veren şeyhlere varana kadar birçok şeyi eleştiriyor. Dini, siyasî çıkarlara ve geleneklere alet edenler Hilal’in şiirlerinde eleştiri oklarına hedef oluyor.

Hissa Hilal

Sevenler ve nefret edenlerin arasında

Hilal fikirlerinde yalnız değil; nitekim gerek bu duruşu gerekse şiirlerinin sanatsal, edebî inceliği sebebiyle büyük destek görerek yarışmada da başarılı olmayı başardı. Fakat şiirlerinin hassas konuları sebebiyle, özellikle de eleştiri oklarını fırlattığı kişi ve kurumların hedefi de oldu. Üstelik bunlar eleştiri düzeyinde kalmıyor; ölüm tehditleri bile almış Hilal. İnternette hakkında gezen bazı tehdit ve ithamlarsa her müminin yüzünü kızartacak cinsten.

Milyonların Şairi - Yarışma LogosuBatıya da ders veriyor

Hilal’in hakim otoriteye karşı bu kadar tanınmış medyatik bir platformdaki karşı duruşu özellikle Orta Doğu’da kadın haklarıyla ilgilenen birçok çevre tarafından büyük ilgi gördü. Bu kişi ve kurumlar için Hilal’in ayrı bir özelliği var: Hilal dört çocuk annesi pür nikab içindeki Müslüman bir kadın. Asla apolojetik olmayan Hilal, atılı medya mensuplarının “nikabın batıda ‘baskı’ ile ilişkilendirilmesinden kaynaklanan” sorularına en uygun yanıtı veriyor: giyiminin bir tercihin sonucu olduğunu ve her daim bir tercihin sonucu olması gerektiğini, bu kıyafetin özellikle Arap toplumlarında yaygın olan bir gelenek olduğunu vurguluyor.

Yani nikabın, batının Orta Doğu’da eksikliğinden yakındığı ifade özgürlüğünün bir parçası olduğunu hatırlatıyor. Batının son birkaç aydır artan bir yoğunlukla nikab ve burka konusunu tartıştığı düşünülürse Hilal’in bu konudaki tavizsiz duruşunun önemi büyük.

 

 

 

Kübra Özgüven haber verdi 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 21:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
suveyda
suveyda - 9 yıl Önce

asil duruşunu tebrik ediyorum

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 9 yıl Önce

insanın duruşu nerede durduğundan ayrı bir yerde mi durur.Her şeyin bir kaç reyting değerine,birilerinin anlık seyir zevkine tabi kılındığı bir yerde özgün duruş aramak abesle iştigal olmuyor mu.Taklidin aslın yerine geçmesi galiba bizi bu özgün duruş saçmalığına mahkum eden.

öztürk
öztürk - 9 yıl Önce

iyi, hoş da.. bürünmüş çarşafa, neredeyse gözleri bile gözükmeyecek. bu kadar düşünceliyse bayan sesinin haram olduğunu da düşünmesi gerek.

Gülnihal Bimahal
Gülnihal Bimahal - 9 yıl Önce

Kadının Sesi Haramsa eğer! Erkeğin sesi de haramdır.

Bu ne yobazlık böyle kardeşim! Hangi durumda hangi şekilde kadının sesi haramdır? Bilip bilmeden konuşuyor bu internet aleminde de herkes. O kadar sapık mısın? Şiir okuyan kadının sesi haram diyorsun?

Arkadaş sana internet haram olmalı!

E.A
E.A - 9 yıl Önce

"öztürk" kardeşim herşeyi haram yapacaksın. Öyle dilini herşeye haram demeye alıştırma. Zira helal olan bir şeye haram demiş olabilirsin.

Resulü Kibriya derki ; Ademoğlunun konuştuğu herşey aleyhinedir.Emri bil maruf ve Allahı anmak müstesna.

Az konuşalım öz konuşalım.

banner19

banner13

banner20