Nijerya'da Ramazan âlimlerin rehberliğinde geçer

Nijerya’da Ramazan'ı idrak etmek muhteşem bir deneyimdir. Allah’a bir Ramazan'a daha bizi ulaştırdığı için şükrediyorum. Abdullahi Abubakar Kaka yazdı.

Nijerya'da Ramazan âlimlerin rehberliğinde geçer

Ramazan, Nijerya’daki müslüman topluluklar için hayranlık uyandıran bir dönemdir. Burada, ayın gözlenmesinden teravih namazına, camilerdeki vaazlar ve iftarlara kadar Ramazan ayı boyunca yapılması adet olan şeyleri ve ibadetleri anlatarak, Afrika’nın ekonomik açıdan en büyük ülkesi olan Nijerya’da Ramazan'ı tanıtmaya çalışacağım.

Şaban ayının 29'unda her Nijeryalı müslüman, Sokoto Emiri’nin (Nijeryalı müslümanların emiridir) sarayından yapılacak olan ay gözleminin ilan edilmesini bekler. Bu gözlem Peygamberimizin (s.a.s) öğretisine uygun olarak yapılmaktadır. Hadiste nakledildiği üzere Peygamberimiz (s.a.s.) “Hilali görerek oruca başlayın, yine diğer hilali görerek orucu bitirin. Eğer hilal ile aranıza bulut girmişse Ramazan’ı otuza tamamlayın. Ramazan ayını karşılamak için bir iki gün önce oruca başlamayın.” buyurmuştur. Bu nedenle, Maliki mezhebi görüşlerinin yaygın kabul gördüğü Nijerya’da oruç ancak ramazan hilalinin görülmesi ve duyurulmasıyla başlar. Bayram gününün ilanı da aynı şekilde olur.

Âlimler Ramazan'ın her günü camilerde ders verir

Oruç, Nijerya’da çeşitli etkinlikler ve âlimlerin ülkenin kuzeyinden (müslüman çoğunluk bu tarafta yaşar) güneyine doğru giderek verdiği dini derslerle farklı bir atmosferde yaşanır.

Ramazan’ın başlangıcından bir kaç gün önce ülkenin her yerindeki camilerde tanınmış âlimler tarafından verilen ramazan dersleri başlar. Bu dersler, Kur'an kıraati ve tefsirinden oluşur ve ikindi namazından akşam namazına kadar erkek cemaat için yapılır. Ayrıca, Ramazan'ın başlamasıyla kadınlar için de öğlen namazı öncesi ayrı bir ders konulur. Ramazan, âlimler için çok yoğun bir dönem olur, mesela merhum Şeyh Jafer Adam, Kano Eyaleti’nden Maiduguri Borno Eyaleti’ne kadar Ramazan boyunca 650 kilometrenin üstünde yol giderek ders vermekte ve Indimi Camii'ndeki Sünni cemaate önderlik etmekteydi. Sabah ve akşam dersleri haricinde teravih namazlarını da kıldırmaktaydı. Teravih namazları ikişer rekattan toplam 10 rekat ve 3 rekat da vitir olarak kılınıyordu. Ramazan’ın son 10 günü ayrıca teheccüd namazlarını da kendisi kıldırmaktaydı.

İftarda, insanlar ezanın okunmasıyla birlikte hemen hurma, su ya da bazen geleneksel bir içecek olan Zobo ve Tarçın içeceği ile oruçlarını açarlar. Sonrasında hemen akşam namazını kılıp çeşitli yiyeceklerle iftarlarını yaparlar. Genellikle iftar yemeği koko yada Kunu denilen lapa ve fasülyeden yapılan akra/kosaiden oluşur.

Diğer zaman dilimlerinin aksine, Nijerya’da akşamla yatsı arasında 40 dakika kadar bir süre vardır. Bu nedenle iftardan hemen sonra insanlar yatsı ve teravihi kılmak üzere tekrar camiye dönerler. Bu döngü Ramazan boyunca tekrar eder.

Ramazan ayı İslam âlimlerinin klavuzluğu ve idaresinde geçirilir

Ramazan’ın son 10 günü, ibadetlerde bir artış olur; insanlar camilerde Allah’ın affına mazhar olmak üzere Peygamberimizin yaptığı şekilde itikafa girerler. Bu son 10 günde teheccüt namazları da gecenin yarısında sabah namazına yakın vakitlerde fazladan 10 rekat olarak kılınır. 10 günlük süredeki namazlarda bütün Kur'an hatim edilir ve bağışlanma için dualar edilir. Bütün bir Ramazan ayı İslam âlimlerinin klavuzluğu ve idaresinde geçirilir, tıpkı merhum şeyh Jafar Adam’ın örneğinde olduğu gibi. Allah bu zor işi yüklenen âlimlerimizden razı olsun ve bizleri onların rehberliğinden mahrum etmesin.

Sonuç olarak, Nijerya’da Ramazan'ı idrak etmek muhteşem bir deneyimdir, Allah’a bir Ramazan'a daha bizi ulaştırdığı için şükrediyorum. İnşallah bu ayda ibadetlerimiz makbul olur ve firdevs cennetiyle mükafatlananlardan oluruz.

 

Abdullahi Abubakar Kaka yazdı

Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2015 Cuma 15:54 Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 10:56
banner25
YORUM EKLE

banner26