Nice kerametler tesadüf sanılıyor!

…Ya yaşayan güzellikler? Onları saymak için, ölmelerini ve aradan birkaç asrın geçmesini mi beklemek gerek?

Nice kerametler tesadüf sanılıyor!

Türbesi olmayan evliyalar da var

Adını duysak bilmeyeceğimiz değerler, yeryüzünde bir müddet dolaşıp gittiler, belki de hâlâ dolaşıyorlar. Sahip olunanı insanlara yüksek sesle söylemek keramet sahibinin huyunda bulunmayandır. Belki de bu sebepten, onları anlayacak bir gözle tanıyacak insanlar. Tanındıkça örnek olacaklar, örnek oldukça sevap defteri hiç kapanmayacak. Bakmanın akabinde gören gözlere sahipseniz eğer, bir hayal değildir bu.

25882Yanımızdaki değerleri görmezden mi geleceğiz?

Komşunun oğlunu öven bir zihniyetten uzaklaşmanın zamanıdır artık. Aramızda olan, her gün selam verdiğimiz, doğru yolun izinden hiç şaşmayan isimler yok mu? Var elbet.

Bu belki bir öğrenci henüz, belki kendi halinde bir yazar, belki bir akrabamız… Görmeye alıştık diye, değerlerini kaybetmesin o isimler. Yanlışını görünce söyleyebildiğimiz simaların, -alıştığımızdan olsa gerek- görmezden geldiğimiz olumlu halleri de var. Güzel söz mü söyleniyor, güzelliğini duyurmalı biraz. Okuduğunuz kitap size güzel bir eylemi mi fısıldıyor, yazarını başkalarına da tanıtmalı. Bizzat gidip tebrik etmeli örneğin.

Yazarları sadece bir imza gününe sığdırmak da neyin nesi? Sadece imzalarını değil, sözlerini de almalı, koymalı kütüphaneye. Sohbetleriyle sevdiğiniz bir abiniz/ablanız mı var; üstadlığı ona da yakıştırmalı. Değerlerin değerini hissettirmeli. “Şımartmamak için yüze karşı övmemek” ile “yok saymak” arasında bir yer bulmalı, o yeri sevmeli. Bu duruşu herkese özendirmeli. Yanımızdaki güzel insan ile uzaktaki güzel insana eş muamele yapmalı artık. Hayat daha güzel, daha dolu, daha kalabalık yaşanmalı bu sayede.

25883

Bir sohbet, bir nazar

Kusur aradığımız takdirde sayısız kusurlu bulacak zihnimiz. Yapılan hataların ucu bucağı yok. Peki ya güzellikler? Sahip olunan güzellikleri kim görecek, kim çoğaltacak? Biz takdir etmezsek, örnek almazsak sonumuz nasıl iyiye doğru gidecek? Bir üniversitede hoca, bir sohbette alim, bir fikirde düşünen, bir yolculukta yoldaş, bir davada koşan... Biz onlarla beraber yürümedikçe ve onlara olan sevgimizi söylemedikçe nasıl şevkini koruyacak? Her faaliyet sonrası, katılan insanların kim omzundan tutacak, biz tutmazsak?

Sevgi, dinin gereğidir

Abi-abla saygısını, kardeş sevgisini, yolumuzun aydınlığı için uğraşanı sevmedikçe, yalnız kalma tehlikesi sarar yüreğimizi. Sevmesini biliyorsak, söylemesini de bilmek gerek. Konuşanı alkışlamak, fikirleri tebrik etmek, kerameti görmek, kıymetini bilmek... Seçiciliğinde dikkat edince, söylemlerimizde aşırıya kaçmayınca, güzel eylemler bunlar. Toplanıp da bir sohbeti dinlemek güzel. Sonrasında takdir ise, hemen sıradaki sünnet. 

Ve hepimizin de bildiği gibi, farzların ve sünnetlerin hemen arkasından gelir cennet.

 

 

Sümeyye Karaarslan, daha sık “güzelsiniz” demeyi teklif etti

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 22:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Garip
Garip - 9 yıl Önce

maşşaallah çok guzel bır yazı. Allah razı olsun. yapılan tum guzellıklerı takdır etmemız gerek ve hayatta buyuk ıslerın kucuk seyler sonucu gerceklestıgının farkına varmamız gerekır. bırbırımıze tesekkur ettıgımız gunler gelır ıns.

banner19

banner13

banner26