New York'ta radyoculuk yapıyorlar!

Radyo Tahrir, ABD merkezli ve fakat tüm müslümanlara dönük yayınlar yapan bir radyo istasyonu..

New York'ta radyoculuk yapıyorlar!

Barbara AzizRadyo Tahrir, Arap ve müslümanların özellikle de kültürel asimilasyonlarına dur demek ve onları oldukları gibi sunmak, özgün sanatsal ve kültürel üretimlerine yer vermek için çabalayan ABD üslü bir radyo programı.

Neden Tahrir?

Radyo Tahrir salt adını değil ilhamını da Arapça “tahrir” yani “kurtuluş” kavramından alıyor. Radyo Tahrir’in kurucusu antropolog Barbara Aziz programın ve arkasındaki ihtiyacın “gazetecilik” açısını vurguluyor: Arap toplumları başta olmak üzere müslümanların gazeteciliğe olan ilgisizliğinin, bu kesimlerin nasıl algılandığına olan olumsuz etkisi aşikâr.

Abdellah AdhamiAziz son yıllarda bu ilgisizliğin değiştiğini vurguluyor ve Radyo Tahrir de bu değişen sürecin bir ürünü: artık müslümanlar kendi kendilerini anlatacaklar, anlatmalılar. 

Medya alanında bir şeyler üretmeliyiz

Aziz, programın içeriği hazırlanırken özellikle kendi topluluklarından –yani Arap ve/veya müslümanlar arasından– kişileri seçmeye özen gösterdiğini belirtiyor zira ona göre kendi programlarımızı yürütebilme ve üretebilme becerisini elde etmemizin zamanı gelmiş de geçmiş. Müslümanların veya etnik bir azınlık olarak Arapların özellikle ABD’de medya alanında bu zamana kadar çok fazla üretimde bulunamadıkları biliniyor.

Tamara IssakAziz, müslümanların medya alanında bir şeyler üretmeleri gereğini fark ederek Radyo Tahrir’e yönelmiş. Aziz’in yanı sıra Tahrir ile ilgilenenler arasında prodüktörler Sarah Malaika ve Saadia Aslam da var. İçeriğin hazırlanmasında aktif rol oynayan diğer isimlerse Tamara Issak, Hassan Abdellah, Fatima Ashraf, ve Aisha Adawiya. Profesyonel kalitede yayın yapıyor olsalar da Tahrir halen tamamen gönüllü esasına dayanan bir şekilde çalışıyor ve programda çalışanlar genel olarak gönüllüler.

Dünyanın her yerinden dinlenebilir

Program sadece Araplar veya sadece belirli bir müslüman kesim ile sınırlı kalmıyor. İçeriği müslümanların olduğu her yerden haber ve incelemelerle örülü. İran sinemasından Iraklı şairlere, ABD’de Filistin için çarpınan müslüman aktivistlerden çağdaş siyasî meselelerin Şeyh Abdellah Adhami gibi İslam alimlerince İslamî bir perspektiften değerlendirilmelerine kadar çok çeşitli bir içeriğe sahip Radyo Tahrir.

Radyo Tahrir, New York’ta WBAI’den 99.5 FM’de dinlenebilirken, internet üzerinden www.radiotahrir.org adresinden de dinlenebilir.

 

Kübra Özgüven radyo dinlemeye başladı onlarla

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2010 Perşembe 10:03 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 23:16
banner25
YORUM EKLE

banner26