Neo Osmanlı böyle mi olur?

Hafta sonları Suriye'ye geçip, Şam çocuklarıyla maç yapıp dönecek 11'li aranıyor..

Neo Osmanlı böyle mi olur?

GeziTürkiye’nin komşularıyla, özellikle Ortadoğu ülkeleriyle arasındaki buzlar eriyor. Ekonomik ve kültürel işbirlikleri, projeler hayata geçiriliyor. Fiziki sınırların anlamını zorlayan güzel şeyler oluyor, dostluk gurupları kuruluyor. Bu, Ortadoğu halklarını sevindiriyor elbette. Ancak, bu projenin salt politik düzeyde ve üst mertebeden sürüp gitmeyeceği de açık. Uzun süredir birbirinden ayrı kalmış bu halkların daha sıkı fıkı olması gerek. Özellikle gençlerin, bu ülkelerin halklarına, siyasetlerine, sokaklarına, edebiyatlarına dair bir şeyler bilmesi gerek.

Pek gezmeyi sevmeyen, yurt dışı seyahatlerinde gözü olmayan arkadaşların şöyle bir Şam ziyareti yapmaları, sokak çocukları ile maç yapıp dönmeleri gerek. Tahran sokaklarında neler olup bitiyor, Kahire’de hayat nasıl işliyor, Halep İstanbul’a kaç kilometre; bilmemiz, en azından ilgi duymamız gerek.

Nuri Pakdil'in renkleriNizar Kabbani ve Amin Maalouf’tan gına geldi, başka kimse yok mu?

Beyrut’ta gençler hangi kitapları okuyor, Bağdat’ta edebiyat akımları hangi yönde, ne seviyede; bize bunları en son Nuri Pakdil ile Ali Nar mı anlatmıştı? Bunları yeniden bizim keşfetmemiz lazım. Bildiğiniz gibi artık vizeler sorun değil. Suriye’de bir hafta paşalar gibi takılmak Kayseri’de takılmaktan daha ucuz, daha ekonomik.

Cihan Aktaş, Yakın YabancıAlın sırt çantanızı, takın Türkiye rozetini yakanıza, gezip tozun, gelirken kitaplar getirin, oturup beraber çevirelim. Mısır’dan arkadaşlar edinelim mesela, ara sıra arayıp “Hüsnü yaşıyor mu hala” diye soracağımız dostumuz olsa fena olmaz. Devlet düzeyinde bir iletişim kesmez yani bizi, oraların siyasetini/hayatını sokaklardan, kafelerden, şiirlerden öğrenmeliyiz; güdümlü TV kanallarından değil.

Türkiye’de güzel kitaplar çıkıyor

Buradan da, oturduğumuz yerden de, bize İran sokaklarını caddelerini anlatan Cihan Aktaş’ı, sahayı terk etmeyen adam Adem Özköse’nin yazılarını okuyup takip edebiliriz.

Cennete Otostop, Adem ÖzköseİHH’nın İslam Coğrafyası Kitapları serisinden mükemmel kitaplar çıkıyor. Onları ders kitabı gibi okumak gerek. İslam ülkeleri hakkında geçmişten günümüze hem siyasi hem tarihi bilgiler içeren bu kitapları okumak, o ülkeler hakkında bize bilgi verirken, Türkiye’nin politikaları hakkında da fikir vermektedir. Böylece, ülkemizin Ortadoğu’ya karşı refleksinin, öteden beri nasıl bir yol takip ettiğini görmek de mümkün oluyor.

İHH KitaplarıNeo Osmanlı, Osmanlıcılık vs. gibi kavramlar düşünce dünyamızda yer alırken, bunların ötesinde Osmanlı gibi davranıp, sorumluluğumuzun farkına varmak, Şam sokaklarındaki gençlerin derdinden haberdar olmak, oralarda hayat nasıl işliyor bilmek gerek. 

 

 

Abdullah Kibritçi “seyahat ya Resulallah” dedi

GYY'nin notu: İsfahan'ı katmazsan hiç bir yere gelmem seninle Abdullah! Her yeri saymışsın bir İsfahan yok. Ankara'dan farksız Tahran'ı bile saymışsın...

Yayın Tarihi: 01 Ocak 2011 Cumartesi 14:59 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2011, 20:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Joseph
Joseph - 11 yıl Önce

Varım. Ahanda buraya yazıyorum gelirim.

ayşegül
ayşegül - 11 yıl Önce

2.kişi de bulundu :)

Hasan
Hasan - 11 yıl Önce

Eğer iyi bir sağ bek lazımsa...

GÜL ŞEN
GÜL ŞEN - 11 yıl Önce

BENDE:)

Kadir Kıymaz
Kadir Kıymaz - 11 yıl Önce

İşte dağlara çıkalım 1 ay kamp yapalım Abdullah abi!

Varım inşaallah. Ne zaman?

banner26