Neden Twitter'da namaz vakitleri?

Namaztwit bir twitter uygulaması. Takipçilerine namaz vakitlerini hatırlatIıyor. Namaztwit'i düşünen ve uygulamaya koyan ekip ile konuştuk..

Neden Twitter'da namaz vakitleri?

10686Sanallığın sınırları genişledikçe genişliyor. Bazı siteler birden bire patlama yapıyor. Haberlere konu oluyor. O site ile alakalı uygulamalar geliştiriliyor. Forumlar, sözlükler, Facebook, Twitter ve son günlerin modası formspring. Her yeni furyanın bir öncekini bitirdiği konuşuluyor. Fakat hiçbiri bitmiyor. Aksine günden güne gelişiyor.

NamazTwit bir twitter uygulaması. Takipçilerine namaz vakitlerini hatırlatmaya yarıyor. Twitter’da “İstanbul için ikindi vakti girmiştir. Allah namazınızı ve dualarınızı kabul etsin.” uyarısıyla namaztwit sayesinde karşılaşıyorsunuz.

NamazTwit’i düşünen ve uygulamaya koyan ekip ile konuştuk.

Sizi tanımak istiyoruz öncelikle. Kendinizi nasıl tanıtırsınız? NamazTwit nedir? Kimler tarafından düşünüldü? Kimler tarafından yürütülüyor?

Biz iki üniversite öğrencisi arkadaşız. Normalde web sektöründe projeler üreten kişileriz fakat NamazTwit projesini kimliğimizi gizleyerek yapma ihtiyacı duyduk. Bu şekilde hem daha anonim olacak, hem de halk tarafından daha çok sahiplenilecekti, ki öyle de oldu.

NamazTwit, çeşitli şehirlerdeki namaz vakitlerini şu araların revaçta bir sitesi olan Twitter üzerinden takip edebilmenize olanak sağlayan bir sistem. Twitter üyeliğinizden Namaztwit'in size sunduğu şehre abone oluyorsunuz, namaz vakti girince o şehrin hesabından bir tweet geçiliyor ve sizin de haberiniz oluyor. Örneğin twitter.com/istanbulnamaz'ı takibe alırsanız İstanbul namaz vakitlerini görebilirsiniz. 

10687Proje şimdilik iki bilgisayar mühendisi arkadaş tarafından yürütülüyor. İsimlerimizi ileride sorun çıkarabileceği gerekçesiyle, daha doğrusu Türkiye'de bu tip şeyler yapıldıktan sonra insanın başına gelebilecek sorunlara dikkat çekmek amacıyla açıklamıyoruz.

Sizce bu baş döndürücü sanallığın sınırı nereye kadar dayanacak?

İnsanlar gerçek dünyada arkadaşlarına ve dostlarına her zaman ulaşamaz hale geldiler. Önceden cep telefonları yokken insanlar birbirlerini görmeyince özlerlerdi. Şimdilerde Facebook vesaire derken insanlar yanı başındaki kişileri bile yok sayarak internette sanal bir dünyanın içine gömülerek kendilerine yeni bir dünya yaratıyorlar.

Sanallık daha yıllarca sürecek bir trend gibi duruyor. Fakat insanlar internetin getirdiği mantıklı kısımları iyi kullanmayı bilmeliler. Herkes gibi Facebook'ta okey, poker oynamanın kimseye bir faydası yok. İnsan kendini sürekli geliştirmeli.

10688Nasıl çalışıyorsunuz? Bir program mı var yoksa cidden oturup her vakti yazıyor musunuz twitter'a?

Elbette elle hepsini yazmıyoruz. Kendi kurduğumuz bir sistem sayesinde otomatik olarak bütün güncellemeler yapılıyor. Elle yazıyor olsaydık şehir sayılarını artırdığımızda bu sistemi ölçeklenebilir kılmak zor olurdu, ayrıca muhtemelen girmeyi kaçırdığımız zamanlar da olurdu. Fakat şu haliyle NamazTwit oldukça dakik çalışıyor.

İlk günlerinizde medya sizden çok bahsetti bunu neye bağlayabiliriz?

Türk medyası Twitter denen platformda ne olsa yazıyor. Bugün bir çok köşe yazarı, sanatçı, ünlü kişi Twitter'a gelmiş durumda. Hayranları onlara bir mesaj atarak ulaşabiliyor ve cevap alabiliyorlar. Bu şekilde bir proje de Türk insanının oldukça ilgisini çekmiş olmalı. Çünkü din ve teknoloji bir arada yürüyor. Tamamen çağdaş yöntemlerle namaz vakitlerini duyuruyoruz. Hem de olabilecek en çağdaş yöntemle.

Biz Namaztwit'i sadece bir sitede bir adet link vererek duyurduk. Daha sonra kendimizi domino taşlarının yıkılması gibi büyük bir yayılışı izlemeye bıraktık. Medyadaki "Twitter hidayete erdi" gibi başlıklar oldukça ilginçti.

Daha farklı projeleriniz var mı?

Evet, Twitter üzerine daha farklı uygulamalar geliştirmeyi düşünüyoruz. Fakat bunlar dini içerikli mi olur bilemem. Olmaz ise kendi adımızla çıkarırız. Olur ise kimliğimizi gizlemeye devam ederiz.

NamazTwit'ten sonra başınıza gelen ilginç bir şey oldu mu?

NamazTwit medyada çığ gibi yayılırken bir programlama hatası sonucu bir gün İstanbul'da sabah namazının vaktinin girilmesi gerçekleştirilememiş. Gazetelerde "Twitter sabah namazına kalkamadı" gibi eğlenceli başlıklar görüp biz de güldük.

İlginç olan şey aslında medyanın çok ilgi göstermesi. Haberturk, Zaman, İnternethaber, Webrazzi gibi bir çok ünlü haber sitesinde de çıktık. Çok şükür şu an tam randımanla çalışıyor.

Twittercılara, Sözlükçülere, Formspringcilere son bir sözünüz var mı?

Twitter ilginç bir trend. ABD'de çığ gibi büyüyordu, fakat son günlerde duraklamaya geçti. Çünkü insanlar artık ilginç bir şey bulamadılar ve her zamanki gibi büyüsünü yitirmeye başlayan siteler arasına girdi.

Fakat Türkiye'de çok yeni. İnsanlar için önemli olan haber televizyondaki haberler değil; arkadaşları ne yapıyor, nerelere gidiyor, kimlerle konuşuyor gibi haberler. Bu nedenle Facebook, Twitter gibi siteler önem kazandı. 

Sözlüğe gelince bu projenin sahibi iki arkadaş olarak biz de Ekşi Sözlük'te yazarız. Dediğimiz gibi internetin kötü yanları da var, fakat doğru kullanıp avantaja çevrilebilirse her platform değerlendirilebilir. Formspring ise oldukça ilginç bir platform, herkesin koşar adım kaçmasını öneriyorum.

İlginize teşekkürler, iyi çalışmalar.

 http://www.namaztwit.com

Cesur Küçük konuşturdu

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2010, 20:53
YORUM EKLE

banner19