Ne şiirden ne şöhretten, mutluluğu Servet'ten

Arif Nihat Asya’nın 1940-1954 yılları arasında eşi Servet Hanım’a yazdığı 97 mektup bir kitapta toplandı.

Ne şiirden ne şöhretten, mutluluğu Servet'ten

 

 

23 şiir ve 10 nesir kitabından oluşan 33 kitaplık bir külliyat bırakan Arif Nihat Asya’yı “Naat”, “Bayrak”, “Dua” ve “Destan” gibi onlarca şiiriyle bilir, okudukça da ona dua ederiz. Vatan, millet, İslam, doğa ve tabiat gibi konuları işleyerek eserlerini oluşturan şair, kitaplarını farklı tarihlerde, farklı yayınevlerinde ve çeşitli ebatlarda bastırmış; fakat bu baskılar kâğıt kalitesi ve ebat olarak onun düşündüğü şekilde olmamıştır.

Kitaplarını düşündüğü şekilde bastırabilmek için evini satmayı bile düşünmüş ve bu düşüncesini Yavuz Bülent Bakiler’e birkaç defa anlatmıştır. Şair bu düşüncesini gerçekleştirmeye muvaffak olamamış ve ancak vefatından sonra Ötüken Neşriyat tarafından tüm kitapları 12 cilt olarak güzel bir baskıyla okurlara ulaştırılmıştır.Yavuz Bülent Bakiler

Ne şiirden, ne şöhrettendir/ Mutluluğum Servet’tendir

Arif Nihat Asya, 34. kitabı olarak eşi Servet Asya’ya yazdığı mektupları bastırmayı düşünmüş; fakat kendisi bunu görememiştir. Yavuz Bülent Bakiler, asıllarını Milli Kütüphane’ye verdiği mektupları bir araya getirerek Arif Nihat Asya’nın Sevgi Mektupları ismiyle 2001 yılında Babıali Kültür Yayınları arasında çıkarmış ve destan yürekli şairin aşk yüklü mektuplarının bize ulaşmasına vesile olmuştur.

Her ne kadar bu kitapla Servet Asya’nın şairin ikinci eşi olduğunu öğrenmiş olsak da, mektupların bu denli aşk ve sevgi dolu oluşunu, ilk evliliğinden mutlu bir birlikteliğin olmamasının bir sonucu olarak görebiliriz. İlk eşinin saraylı, şairin ise köylü ve yetim oluşu evde sürekli tartışma konusu olmuş ve şairin içindeki aşkı ve sevgisini paylaşmasını engelleyerek, onları boşanma sürecine götürmüştür. Boşanma arifesinde ise Servet Hanım’la tanışırlar. Adana Lisesi’nde ilginç bir hikâyesi olan bu tanışma, şairi önce aşka sonra da âşık olduğu kadınla beraber bir yuva kurma yoluna götürür.

Servet Asya, Yavuz Bülent Bakiler’e 35 yıl beraber yaşadıkları yürek işçisi eşini anlatırken, şairin bilinmeyen yönlerini de görmemizi sağlar.  Arif Nihat Asya tahmin edilemeyecek kadar mütevazı ve gururlu biridir. Kalender mizaçlıdır ve bu hali kimi zaman eşinin şikayet edeceği boyutlara varır. Mevlana ve Yûnus Emre hayranı, Adana’daki büyük evinin her yanı çiçek saksılarıyla dolu olacak kadar çiçeklere karasevdalıdır. Tesbih ve çakmak koleksiyoncusu ve el sanatları âşığıdır.

Arif Nihat AsyaParaya hiç mi hiç değer vermeyen ve maaşını aldığı zaman, daha zarfını bile açmadan, götürüp arkadaşlarının masasının üzerine bırakıp; “Herkes içinden ihtiyacı kadar alsın; kalanı da bana yeter!” diyebilen biridir.

72 yaşında mektuplar

Sevgi Mektupları 97 mektuptan oluşur ve ilki 12.06.1940, sonuncusu ise 02.10.1954 tarihlidir. Önce ve daima sevdiği kadın, daha sonra nişanlısı ve en nihayetinde eşi ve çocuklarının annesi olan Servet Asya’ya yazılan bu mektuplarda şairin şiirle kurduğu bütünlüğün dilini görürüz. Kimi mektuplar doğrudan şiir formundadır ve tamamında da mensur şiir tadını buluruz. Arif Nihat Asya, mensur şiirdeki muvaffakiyetini daha 25 yaşında iken bastırdığı Yastığımın Rüyası kitabıyla ortaya koymuş ve Tanpınar’ın 1930 tarihli bir yazısında bundan övgüyle bahsedilmiştir.

Evliliğinden sonra yazdığı mektuplardan olan 71. mektup, şairin İslam âlemine armağan ettiği muhteşem naatının da müjdesini verir:

“Servet Asya’ya

Asya;

Ben altını sevmem, kadınımın kolunda bilezik aramam. Onun altını ona yeter. Fakat isimlerimizi oral altınına kazdırmak isterim.

Şu dünyada bir evim yoktur; fakat olacak ve ocağında duman tütecektir.

Promete’nin ateşi Promete’nin olacak, Asya’nın ateşi Asya’nın kalacaktır.

Yerler, gökler paylaşıldığı gün, bana sarışın bir vatan düştü; vatanındır.

İki Cihan Güneşi Muhammed’e, muradım için bir naat adadım; yazılacak ve okunacaktır.”

7.X.1941

Adana

Yazıldı ve okundu tamamı 199 mısra olan o muhteşem naat.

Ruhu şad olsun.

 

Yavuz Ertürk yazdı

Yayın Tarihi: 11 Haziran 2012 Pazartesi 18:35 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:37
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Akçalı
Arif Akçalı - 9 yıl Önce

Arif Naat Asya'yı yeniden, hem de sevgi mektuplarıyla yeniden hatırlattığı için sevgili Yavuz ERTÜRK kardeşime muhabbetlerimi sunuyorum.

banner26