Ne güzel bakardı göğe Peygamber...

Yürürken, su içerken, konuşurken, gökyüzüne bakarken sevap kazandınız mı hiç?

Ne güzel bakardı göğe Peygamber...

Günlük hayat içerisinde neler yapmıyoruz ki. Uyuyoruz uyanıyoruz, acıkıyoruz, su içiyoruz, Kur’an okuyoruz, elbisemizi değiştiriyoruz, hediyeler alıyoruz sevdiklerimize... Bu günlük meşgaleleri yaparken sevap kazanmak istersiniz değil mi? Öyleyse Efendimizin yolundan gidin. Ameller niyetlere göredir, bilirsiniz. Öyleyse niyet edelim sünnetleri uygulayarak bol bol sevap kazanmaya.

Efendimiz, ne güzel Efendimiz

Peygamber Efendimiz de bir insandı. Acıkırdı yemek yerdi, sohbet eder sevdikleriyle şakalaşırdı. Efendimiz, elbette her şeyden evvel Allah’a kul, bizlere peygamberdi. Ne güzel Peygamberdi Efendimiz. Günlük hayatında da her haliyle örnekti. Bizler için de öyle güzel bir rehber ki yaptığımız ve bizim için faydalı olan ve aslında da sünnet olan davranışlar, sözler, hareketler var. E öyleyse su içerken de sevap kazanmak mümkün demektir.

Su içerken sevap nasıl kazanılır?

Peygamber Efendimiz suyu, kıbleye dönerek oturup üç yudumda içermiş. Başında besmele çekermiş, suyu içtikten sonra da ‘elhamdülillah’ dermiş. Ailelerinden bu davranışı görenler de genelde suyu bu şekilde içerler ama bu hareketin sünnet olduğunu bilerek suyu o şekilde içmenin tadı ve sevabı bambaşkadır.

Elbette güzel bir hareketin sünnet olduğunu bilmeden yapsan da sevabı vardır ama Peygamberimiz de böyle yapmış diyerek yapmanın tadı nasıl başkadır, nasıl!

Sünnet, hayatımızın her yerinde

Misafirliğe giderken bir tatlı alıp gidiyorsunuz değil mi? Kapınızın önündeki ayakkabılarınız ters ise düzünü çevirip giyiniyorsunuz. Uyurken sağ tarafınıza dönüyorsunuz. Kıyafetlerinizi sağdan giyinip soldan çıkarıyorsunuz. Toplum arasında bir başkasıyla fısıldaşmıyorsunuz. İnsanlar arasında kahkahalarla gülmüyorsunuz. Her işe besmeleyle başlıyorsunuz. Bunları yapıyorsunuz değil mi? Evet bunları belki annemizden babamızdan belki aile ortamımızdaki başka büyüklerden gördük, bizler de bu alışkanlıkla yapıyoruz ama Peygamber Efendimiz yapmış bunları. Bu güzel hareketleri yaparken, Efendimiz böyle yapmış diyerek yapsak üstüne sevap kazansak ne güzel olur. Cuma günleri beyazlar giyermiş mesela Peygamber. Biz de Efendimiz giyinmiş deyip bürünsek beyazlara hem kendimizi mutlu etmiş oluruz hem de sünnet sevabı kazanırız.

Ne güzel göğe bakardı Peygamber

Mesela gökyüzüne bakarken insanın aklına Peygamberin gelmesi ne güzeldir. O da böyle bakmıştır gökyüzüne deyip daha bir güzelleştirmek bakışı… Göğe Peygamber de baktı deyip göğe bakmak ne güzeldir.

Emine Şimşek sünnetleri hayatımıza geçirelim dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
sümeyye
sümeyye - 12 yıl Önce

hep konuştuğumuz bir konuydu.. kaleminizden okumak çok güzel. tebrikler tekrar..

Osman DOST
Osman DOST - 12 yıl Önce

Senin düşünmeden bir günümüz, Seni düşünmeden bir saatimiz, Seni düşünmeden bir anımız geçmesin Ey Sultanım.

Büşra
Büşra - 12 yıl Önce

âh efendim... salat-u selâm size ve âli beytinize...

rukiye ercan
rukiye ercan - 12 yıl Önce

''göğe peygamber baktı diye bakmak ne güzeldir''. bunu hatırlamak da çok güzel. Allah razı olsun