Nasr genç Müslümana neler öğütlüyor?

Modern zamanlarda olup bitenden en çok etkilenenler biz gençler oluyoruz. Modern dünyanın süslü tuzaklarından korunmak tabi o kadar da kolay olmuyor; ama şükür ki bize bu sınavda yardımcı olacak kitaplar var. Bunlardan biri de Seyyid Hüseyin Nasr’ın 'Genç Müslüman’a Modern Dünya Rehberi' kitabı. Esra Nur Bıyık yazdı.

Nasr genç Müslümana neler öğütlüyor?

 

 

Her şeyin hızla değiştiği şu modern zamanda, olup bitenden en çok etkilenenler biz gençler oluyoruz. Tüm bu olup bitenler arasında hem zamandan kopmamamız, hem de Müslümanca duruşumuzu bozmamız gerekiyor. Modern dünyanın süslü tuzaklarından korunmak tabi o kadar da kolay olmuyor; ama şükür ki bize bu sınavda yardımcı olacak kitaplar var. Bunlardan biri de Seyyid Hüseyin Nasr’ın “Genç Müslüman’a Modern Dünya Rehberi” kitabı.

Kitap bizi hem Doğu’yla hem de Batı’yla tanıştırıyor. Bir yandan Farabi’yi, İmam Gazali’yi, Cabir bin Hayyan’ı anlatırken, bir yandan da Aristo’yu, Hobbes’u, Hegel’i, Marx’ı anlatıyor. Kadim Müslüman geleneğinin yanında modern zamanın getirdiklerinden de bahsediyor, yolumuza ışık tutuyor.

İranlı akademisyen, mütefekkir Seyyid Hüseyin Nasr, şüphesiz ki modernite üzerine en iyi eleştirileri yapan yazarlardan biri. Yüksek eğitimini Batı’da yapan Nasr, eğitim sürecine fizik alanında başlayıp, sonrasında bilim tarihi ve felsefe alanında yoğun çalışmalar yapmış. Molla Sadra’yı ülkemize tanıtan kişi olan Nasr, Türkiye’de birçok organizasyona konuşmacı olarak katılmış.

İmanını kaybetmeden modern dünyada ayakta kalmak

Nasr kitabında, “İslam’ın hakikat ölçüsüne sahip olan birisi, günümüz dünyasının çeşitli unsurlarıyla yüz yüze geldiğinde, onları kolaylıkla tefrik edebilir. Çeşitli güçler ve ideolojilerce İslam’ın dünya görüşüne karşı ortaya atılan meydan okumaları anlayıp, onlara İslami bir cevap vermeye çalışabilir. Hatta bir Müslüman’ın imanını yitirmeksizin, modern dünyada ayakta kalıp iş görmesi için zorunlu olan entelektüel ve ahlaki zırhı da ele geçirebilir. Dahası, yönünü ve yönelimini yitirmiş bir dünyaya insan hayatının anlamını kazandırma gücünde hayatiyet sahibi bir din olarak İslam’ın modern dünyaya meydan okuması yapma imkânını bulabilir.” diyor.

Yusuf Özkan Özburun yaptığı bir seminerde Nasr’dan şöyle bahsetmiş: “Nasr’ın gelenek ekolü dediğimiz şeyden örf ve adetleri anlamamalıyız. Onun dâhil olduğu ekol, İslam’ın 600’lü yıllarda ortaya çıkmış bir din olmadığını savunur. Yani Seyyid Hüseyin Nasr’a göre İslam, evrensel bir hakikattir. Yeryüzünde neresinde olursa olsun, var olan bütün güzellik, doğruluk, hikmet, irfan ne varsa hepsi İslam’dan gelir. İslam’ın bütün ilimlerin kaynağı olduğunu savunur. Nerede ortaya çıkarsa çıksın, hakikate, fıtrata uygun bir bilim varsa hepsi İslam’dır der.”

Fırkacı çekişmeler tuzağından uzak durulmalıdır

Haberi Nasr’ın şu cümleleri ile bitirelim:

“Genç Müslüman’ın modern dünyaya İslami bir cevap verebilmesi için, öncelikle İslam’ın en sahih ve önemli yönüne dayanarak, onu harici ve çarpık yorumlara karşı savunmalıdır; bu savunmada, fırkacı çekişmeler tuzağından uzak durmalıdır. Zira başka durumlarda oldukça anlamlı olan mezhebi ihtilaflar, İslam toplumunun modern dünyayla karşılaşmasında, onun manevi ve fikri enerjisini zayıflatacaktır. İkinci olarak genç Müslüman, modern dünyadan südur eden çeşitli felsefi ve bilimsel kuram ve uygulamaların yönelttiği tehditlere, İslam’ın fikri geleneğine dayanarak bir cevap verebilmelidir. Son olarak, Müslüman gencin, modernizm ile Batı’nın yaşayan ve İslam ile pek çok ortak noktası olan sahih dini gelenekleri arasındaki ayrımın bilincinde olması gerekir.”

 

Esra Nur Bıyık, kitabı başucuna koydu

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 13:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26