banner17

Mutlu musunuz, Geri Döndüler!

Ey Halef! Ey şerefin 10. ayı. Dönüşün böyle mi olacaktı? Annenin kucağında göğü izleyecekken, sana cenaze arabasından toprağa bakmayı mı reva gördüler.

Mutlu musunuz, Geri Döndüler!

Hatırla! Sakarya’da Suriyeli anne Eman, 9 aylık hamileydi ve bir de 10 aylık bebeği Halef. Eman, katledildi, tecavüze uğradı. Halef’i de öldürdüler. Ne zaman oldu? Birileri Suriyeliler evlerine dönsün diyerek siftahsız vicdanlarını ceset torbalarına koyduğunda! Birileri kahve köpüğü sayarken O mazlum başların sayılmadan yere düşüşünü izlemeye başladığımızda. Anlayacağınız efendiler, Onların Ensar’ı değil Esed’i olduğumuzda… Efendiler, mutlu musunuz geri döndüler…

Gittiler işte.

Rahatınızı bozuyordu Halef, 10 aylık nefesiyle havanızı kirletiyordu, kestiler. Sahilde şezlonglarınıza, o kürdan eskittiğiniz masalarınıza bir kişilik yer açıldı. Rahatlayın efendiler…

Şen kahkahalarınızın arasına bir Halef’in gülüşü mü sığamadı. İştahla tatil bavullarınızı taşıdınız da bir tek Halef’in gövdesi mi ağır geldi size. O Pazar bulmacalarına kafa yordunuz da bir tek o ceylanın yaşamasına mı yoramadınız kalplerinizi.

Siz, şöyle serin yerlere kaçmayı düşünürken çoluk çocuk, bir tek kan sıcağından kaçan Halef’in hüznü mü bozdu keyfinizi.

Efendiler, mutlu musunuz geri döndüler, gittiler işte.

O Halef’in ağırlığından fazla göbeğiniz rahat etsin. O güneş kremi sıvanmış ellerinize bir tek Halef’in başını okşamak ağır gelmişti mutlu olun.

Akdeniz akşamları bir başka oluyor hele bir de aylardan Temmuz ise çok başka. Buyrun, Açın müziğin sesini açın bastırın Halefin son nefesini.

Biraz vicdan efendiler! Siz evlatlarınızı omuzlarınıza alıp güneşin batışını izletin. Tabutta oğluna hayatın bitişini izletmek de Halef’in babasına kalsın. Siz evlatlarınızı havuz suyuyla serinletin o morg serinliği de mazlum Halef’e kalsın. Siz şirin bornozlar seçin oğullarınıza, anne örtüsünden kefenler de o ceylana kalsın.

Ey Halef! Ey şerefin 10. ayı. Dönüşün böyle mi olacaktı? Annenin kucağında göğü izleyecekken, sana cenaze arabasından toprağa bakmayı mı reva gördüler. Ey Halef! Hicretten dönüşün böyle mi olacaktı. Beşiğini otlar mı saracaktı Halef! Bindiğin ilk araba tabuttan mı olacaktı! Biz ne yaptık sana. Ah et bize Halef, ah et...

Ey Rabbim, onların Ensarı olacağımıza Esed’i olduk Affet!

Biliriz ki zalim kurşunuyla mazlum ahıyla vurur. Zalim kurşunuyla mazlum ahıyla vurur.

 

Esra Elönü, Mutlu musunuz geri döndüler!, Bilimevi Kadın dergisi, Temmuz-Ağustos-Eylül 2017, sayı 2.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 12:50
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20