Mutlaka Alternatif'leriniz olsun

Bir derya serisi: "Alternatif Üniversite". Abdullah Başaran bu yoldaki macerasını aktarıyor..

Mutlaka Alternatif'leriniz olsun

Kitap dinlenme ve sığınma odasıBir derya serisi: alternatif üniversite

Benim için bu yolculuk, iki yıl kadar önce Gelenekselcilik araştırmalarım ile başladı. R. Guénon, Schuon ve Nasr üzerinde yaptığım bu araştırmalarda, Türkiye’de bu ekolün çok da fazla yankı bulmadığını anlamam fazla gecikmedi. Ancak isimlerini vermiş olduğum şahısların kitaplarının bazılarının çevrilmesi sonrası birkaç kıymetli yazar da, bu ekol üzerine genel eserler vermeye başlamış. Sadık Kılıç, Mustafa Tahralı ve Mustafa Armağan bunlardan en göze çarpanı.

Asıl mesele de Mustafa Armağan’ın konu ile ilgili çalışmasıyla başlıyor. Daha önce okumuş olduğum İz Yayıncılık’tan çıkan “Gelenek ve Modernlik Arasında” kitabı ile eskiden ne farklı mecralarda olduğunu gösteren M. Armağan’ın o zamanki biyografisinde, 1992 yılında bir de “Gelenek” isimli bir kitap yazmış olduğu yazılıydı. Konuyla ilgili belki de en derli toplu kitaba ulaşmak üzere olduğumu hissettim ve başladım aramaya.

Arayıştaki ısrarım sürdü

Bu arama işi pek de kolay olmadı. Kitap, benim için Ağaç Yayınları denen, adını o zamanlar hiç duymamış olduğum bir yayınevinden çıkmıştı ve asıl sorun da o yıldan beri bir daha basılmamış olmasındaydı. Velhasıl ı kelam, başladım bu kitabı Ankara’nın dört bir yanında aramaya. Aksoy, Adilhan, Tunalı, Ertuğ, Aynalı gibi birçok pasajını dolaştım Ankara’nın. Duyduğum cevaplar arasında, “Öyle bir yayınevinden haberim bile yok” olduğu gibi “Hakikaten ya, bak onun bir serisi de vardı, çok iyiydiler ya!” cevabı da vardı. Evet, bir seri kitapları arasındaydı aradığım kitap ve ben kararlıydım.

Aramalarım belki de bir ya da iki ay sonrasında netice vermeye başladı. Çünkü artık, Ankara’nın tüm sahafları bana bu serinin kitaplarından bulmaya söz vermişti. İlk önce “Bilgisayarın Tarihi” ve “Bosna-Hersek ve Türkiye”yi kitaplığıma kattım ve ardı arkası geldi. Tabi sadece Ankara’yı dolaşmadım bu seri için. Konya, Denizli, Kırıkkale, Afyon ve İstanbul sahaflarını da dikkatlice taradım. Bu seriyi tamamlamak, bir roman kahramanlığı gibiydi.

Üniversitenin ardındaki isimler

Ve nihayetinde bir deryanın peşinde koştuğumu anladım. Alternatif Üniversite Kitaplığı, İletişim Yayınları’nın Cep Üniversitesi kitaplığından sonra oluşturulmuş bizim camiamızdan bir seri. Her iki haftada bir yayımlanmak üzere, 1992 yılının 1 Ocak’ında başlangıç kitabını çıkartan bir proje. Ve projenin yayın kurulu da dillere destan: Nabi Avcı, Ahmet Kot, Mustafa Özel, Bekir Şahin, Murat Çiftkaya, Mustafa Armağan, Ömer Demir.

1994’ün Aralık ayına kadar aralıklarla da olsa bu üniversite kitapları çıkmaya devam etmiş ve toplamda 36 adet kitap yayımlanmış. Konu sınırlaması da olmamış yazarlar için. Hatta mükemmel bir çeşitlilik var; Freud’dan bilim felsefesine, sinemadan şehirleşmeye, fotoğraftan siyasete kadar birçok konuya değinilmiş. Ve hepsinin de tanıdık isimler olması bir o kadar dikkat çekici.

Başucu kitaplar, ya da kılavuz kitaplar serisi denebilir aslında konulara bakacak olursak. Ve gerçekten maalesef bir yitik hazine konumunda. Bazı kitaplar, üzerinde yapılan değişikliklerle yeniden yakın zamanlarda yayımlanmış. Ömer Demir’in “Bilim Felsefesi”, İhsan Derman’ın “Fotoğraf”, Ahmet Çiğdem’in “Aydınlanma Felsefesi” ilk aklıma gelenler. Ancak yine de bu serinin yan yana bulunması, ayrı bir aheste.

Bu serüvene siz de katılın

Yolculuğumun sonunda seriyi dört beş eksikle edindim çok şükür. Evet, basitten de olsa herkese tavsiye ediyorum bu yolculuğu. Zor, ama bir derya için değen bir yolculuk.

Alternatif Üniversite

01.  Milli Mücalede / Kemal Kahraman

02.  Sinema Kitabı / Nezih Erdoğan

03.  Siyasal Propaganda / J.A.C. Brown

04.  Bilgisayar Tarihi / C. Taşçı – M.Emin Mutlu

05.  Freud / Erol Göka – M.H. Türkçapar

06.  İlerlemenin Öteki Yüzü / Ersin Balcı

07.  Televizyon / Yusuf Kaplan

08.  Kemalizm / D. Mehmet Doğan

09.  Şehirleşme / İhsan Sezal

10.  Gelenek / Mustafa Armağan

11.  Sovyetler’de Müslümanlar / H.Carrére d’Encausse

12.  Zaman’ın Kültürleri / C.Hakan Arslan

13.  Yeni Dünya Düzeni / Derleme

14.  Reklamcılık / Yalçın Çetinkaya

15.  İslam Dünyası’nda Dayanışma Hareketleri / Davut Dursun

16.  Bilim Felsefesi / Ömer Demir

17.  Modernlik / Ahmet Demirhan

18.  Fotoğraf / İhsan Derman

19.  Divan Edebiyatı / İskender Pala

20.  Türkiye ve Avrupa Topluluğu / Veysel Bozkurt

21.  İslam Estetiği / Beşir Ayvazoğlu

22.  Antipsikiyatri / Kemal Sayar – M.H. Türkçapar

23.  İslam Dünyası (I) / T.B. Irving

24.  İslam Dünyası (II) / T.B. Irving

25.  Kapitalizm ve Din / Mustafa Özel

26.  İstiklal Mahkemeleri / A.Turan Alkan

27.  Bosna-Hersek ve Türkiye / Mediha Akarslan

28.  Osmanlı’da Millet Sistemi / Bilal Eryılmaz

29.  Aydınlanma Felsefesi / Ahmet Çiğdem

30.  Tek Parti Dönemi / Şükrü Karatepe

31.  Amerikan Sineması / Giovanni Scognamillo

32.  Bilim Tarihi I / Şafak Ural

33.  Bilim Tarihi II / Şafak Ural

34.  Bilim Tarihi III / Şafak Ural

35.  Milliyetçilik / Mithat Baydur

36.  Pozitivizmin Kıskacında Türkiye / Erol Özbilgen

 

Kitaplara göz atmak için galerimizi gezin. 

 

Abdullah Başaran alternatif üniversite macerasını aktardı

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2010, 21:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m. fatih kutan
m. fatih kutan - 11 yıl Önce

abdullah'ın bu ince takıntılarına hastayım. kütüphanesi ayrı bir vakıa zaten... o toplasın ben okuyayım, iyi anlaşma zannımca. ;)

Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 11 yıl Önce

evet gerçekten sıkı bir seri alternatif üniversite. ben ancak 16 tanesini toparlayabildim güç bela... :)

Mustafa Çevik
Mustafa Çevik - 9 yıl Önce

Perakendeciliğe başladığım Yediler Kitabevi dolayısıyla İstanbul'a her gitmemde Ağaç yayınlarına mutlaka uğrardım. Kitapları kitabevimize otomatiğe bağlanmıştı. Alternatif Üniversite'nin dolayısıyla Ağaç yayınlarının her yaprağı Yediler Kitabevi farkıyla Eskişehir'e ulaşıyordu. Baki kalan, bir hoş seda...

banner19

banner13

banner26