Müslümanca düşünecek miyiz?

Rasim Özdenören'in 'Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler'i neden önemli?

Müslümanca düşünecek miyiz?

İsmini önceden de duymuş olduğum, kitaplarını okuyor olduğum Rasim Özdenören ile tanışma şerefine İstanbul’da TYB’nce düzenlenen Edebiyat Festivali’nde nail olabilmiştim. Oldukça mütevazı bir kişiliğe sahip olduğu izlenimini edindiğim Rasim Bey’in geçen günlerde bir kitabı elime geçti. Hiç vakit kaybetmeden okumaya başladım Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler’i.Rasim Özdenören

Kitabın sadece adının bile ele verdiği bazı düşünceler var. Mesela, müslümanız ama nasıl müslüman? İkiye ayrılıyoruz, sözde müslümanlar ve özünde ve hareketlerinde Müslümanlığı tam anlamıyla tatbik etmek isteyenler yaşamında. Düşünmeden umarsızca yaptığımız hatalar, işlediğimiz günahlar bizi bir müslüman olarak ne kadar bağlıyor, ne kadar sorumluluk duymamıza sebep oluyor? Yoksa -tabiri caizse- meşrebi geniş insanlardan mıyız?

Bir müsteşrikin profan bakışı yerleşiyor!

Bu günlerde kullandığımız çoğu kelimeler, sergilediğimiz davranışlar ve tutumlarımız ile aslında tıpkı batıyı örnek alan birer ‘modern’ bireyler konumundayız. Giydiğimiz kıyafetler, halihazırda kullandığımız birçok şey, hatta yediklerimiz ve içtiklerimiz bile bizi  “batıcıl” olmaya sürüklüyor farkında olmadan. Bu sözler, eylemler, bu duruş ne kadar müslümanca?

Batıda hümanizm hareketleriyle başlayan bireycilik, aslında bizi kendi kalelerimizden fethetmeye çalışıyor. Herkes -hangi yoldan olursa olsun, ister faiz ister haram hiç önemli değil- kendi yaşamındaki rahatını ve konforunu düşünüyor. Rasim Bey bu konuya şöyle değiniyor: “Şimdi, çağımız müslümanlarında da, İslam’a müslümanca bakış yerine bir müsteşrikin profan bakışı yerleşmektedir.”

Rasim ÖzdenörenO putları, karşılarına problem olarak çıktı

Dinimizi düzgün bir şekilde yaşayabilmek, mümin olabilmek adına ilkin müslümanca düşünebilmeliyiz. Zaten Rasim Özdenören de ilk olarak buna dikkat çekiyor ve bu dikkati sebebiyle dahi olsa okunmayı hak ediyor: “Bugün problem alanı olarak önümüze getirilen konuların tümüne düzmece problemler diye bakılmalıdır. İnsanlar her neyi put olarak görmüşlerse o putlar karşılarına problem olarak çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, günümüz dünyasında asıl problemin, problem diye uğraşılan konular olmadığını, fakat asıl problemin kafa yapısından doğduğunu söylemek gerekecektir.”

 

Beyza Nur Aktaş “müslümanca düşünelim” dedi

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26