Müslüman yaşam tarzı

İngiltere'de bir dergi helal yaşam tarzı üzerine seçenekler sunma çabası içinde..

Müslüman yaşam tarzı

Emel, The Muslim Lifestyle MagazineBatılıların okuduğu Müslüman yaşam dergisi

İngiltere bazlı Müslüman yaşam ve kültür dergisi “Emel” sadece Müslümanlara değil herkese hitap eden konuları İslamî bir bakış açısı ve ahlâk ile değerlendirerek sunuyor ve bugün ABD ve İngiltere başta olmak üzere 60’ın üzerinde ülkede okuyucularıyla buluşuyor...

Çağdaş yaşam tarzına İslamî çerçeveden bir bakış...

Sarah JosephBir Katolik olarak büyütülürken, henüz 16 yaşında Müslüman olan Sarah Joseph, “Emel” dergisini 2003 yılında, Bangladeş asıllı avukat eşi Mahmud el-Raşid ile birlikte çıkarmaya başlamış. Kendi ifadesiyle dergiyi çıkarma fikrinin altında yatan sebep ve motivasyon insanlara “İslam’ın namaz ve siyasetin ötesinde barındırdığı şeyler olduğunu da gösterebilmek”.

Dergi yiyecekten sanata, geziden aktivizme “yaşam”a dair her şeyi kapsayan tam bir “yaşam tarzı” dergisi. Diğer İslamî olmayan “yaşam tarzı” dergilerinden onu ayıran çağdaş yaşamın tüketimci ve sömürgeci yönlerini İslamî bir filtreden geçirerek dışarıda bırakması; böylece farklı inançlardan ve kültürlerden herkesin zevkle okuyabileceği, İslam’ın evrensel değerlerinin yansıtıldığı, İslamî sanat ve kültürün özellikle ön plana çıktığı, herkese uygun “helal” yaşam tarzı seçenekleri sunan bir dergi olmayı başarabiliyor.

Her ay bir sayı “umut”

Sarah Joseph’in dergiyi kurmasının ardında bu fikirler yatsa da “kıvılcım” 11 Eylül olayları sonrası İngiltereli Müslümanların yaşadığı zorluklar ve toplumda oluşu aşırı tedirginlik ve gerilime karşı bir tür yanıt sunma ihtiyacı; nitekim Joseph bunu anlatırken yapmaya çalıştıklarını tanımlamak için “itfaiyecilik” tabirini kullanıyor. Ülkedeki Müslüman halkın özellikle 11 Eylül’ün hemen sonrasındaki günlerde yaşadığı zorluklar düşünülürse – ki Joseph’in kendisine bizzat sokakta tükürüldüğü veya laf atıldığı olmuş – ortaya çıkan nefret ve hınç “yangını”na karşı hiç de yanlış bir tabir olmadığı daha da aşikâr oluyor.

Emel, The Muslim Lifestyle MagazineNitekim derginin adı arkasındaki motivasyonun heyecanını, iyimserliğini ve hevesini şekli ve içeriği ile birleştirerek özetliyor: “Muslim Life” (“Müslüman Yaşam”) deyiminin baş harfleri olan “M” ve “L” harflerinin İngilizce okunuşunun yazılışı olan “Emel” ayrıca Arapça “umut” sözcüğünün de okunuşuna gönderme yapıyor.

Her kesimde ve her yerde ilgi çeken bir dergi

Hedef okur kitlesi gerek Müslüman gerekse gayi-Müslimleri içeren Emel, birçok farklı görüş ve koldan yayının ilgisini çektiği gibi birçok farklı ülkede de adından söz ettirmiş. İran ve Malezya gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerdeki birçok gazetede adını duyurduğu gibi İsviçre, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerin gazetelerinde de konu edilmiş. Yine de hakkında en çok tepki ve ilgi çıkış noktası olan İngiltere ve Anglo-Sakson dünyadan; The Times, The Wall Street Journal, London Evening Standard gibi yazılı yayın organlarının yanı sıra BBC ve CNN gibi uluslararası medya kuruluşları da dergiyi fark etmiş ve konu etmişler.

Nitekim dergi de bu uluslarası ilgiyi hak edecek şekilde İslamî perspektifini önemli gayri-Müslim şahıslara ve meselelere yöneltmekten geri durmamış. Örneğin İngiltere’nin en önemli din adamı olan İngiltere Kilisesi’nin önderi Canterbury Başpiskoposu ile yapılmış ve oldukça ses getirmiş bir röportajları var. Derginin İslam’dan aldığı ilhamla ortaya bir alternatif olarak sürdüğü “helal” yaşam tarzı ve yaptığı ilgi çekici Müslüman portrelerle İngiltere başta olmak üzere dünya çapında başarmaya çalıştığı misyonunu, belki de en güzel özetleyenlerden biri Oxford Üniversitesi akademisyenlerinden Timothy Garton Ash: Emel, “sadece genel toplumu Müslümanlardan haberdar kılmıyor, fakat ek olarak genel toplum hakkında bir fikir de ortaya koyuyor.”

 

Kübra Özgüven bildirdi

Yayın Tarihi: 28 Şubat 2010 Pazar 03:37 Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2010, 14:35
YORUM EKLE

banner19

banner36