Müslüman âlimlerimizi görmezlikten gelme!

Şikâyet etmemekti belki de mutluluk. Kanaatkâr olmaktı belki… Bir ve tek olana yönelmekti. Metin Karabaşoğlu’nun hazırladığı ve Genç Nesil’den çıkan kitaplar bize bu gerçekleri tekrar hatırlatıyor..

Müslüman âlimlerimizi görmezlikten gelme!

 

Ramazan’da her eylemin farklı bir güzelliği olduğu gibi kitap okumanın da başka bir tadı oluyor. Okullar kapanır kapanmaz okuyacağım kitapları sıraya koymuştum. Ramazan’ın ilk günlerine de bu üç güzel kitap ile merhaba demiş oldum.

Nasıl bir mümin olmak gerek?

Önce Mekkeli kardeşinin canını kendi canının önüne koyan Ensar’ın memleketine gidelim. Cömertliğiyle ün salmış Ensar şenlendiriyor Medine sokaklarını. Seni En Mutlu Günlere Götürebilirim kitabın ismi. Bu kitap bizi Peygamberimizin (sav) zamanına götürüyor. Kitapta O’nu ve sahabelerini anlatan hikâyecikler var. Her biri okudukça üzerinde tek tek düşünüp hayatımıza yansıtmamız gerektiğini hissettiriyor. Peygamberimizin (sav) yumuşak huyluluğu, Hz.Hubeyb’in ahlakı, Hz.Said b. Zeyd’in mütevazılığı, Hz.Talha b. Ubeydullah’ın cömertliği ve daha birçok örnek davranış.

Kitap aynı zamanda nasıl bir mümin olmamız gerektiğini fısıldıyor sayfa aralarında. Ölümü en çok hatırlayan ve ölümden sonrası için hazırlık yapabilen, empati kurabilen, hayâ sahibi, cömert, emin, sözüne sadık, merhametli bir mümin olursak cennetin kapılarının daim açık olacağından şüphe yok.

Dua ile O’na sarıl

İkinci olarak da O’nu Tanıdıkça Mutlu Olacaksın kitabını okudum. Bizi yoktan var edeni tanımak için bir yolculuk bu kitap… Hikâyelerin hepsi hayatın içinden, bizden bir parça taşıyor. Rabbimizin hep yanı başımızda olduğu sürekli vurgulanıyor hece hece… Allah olmazsa ne yaparız sorusunu tekrarlıyor birçok kere. Ve Dua… Tutunmamız gereken tek şey duaydı aslında fakat biz çağın sözde gerçeklerine ayak uydurup duadan başka her şeye tutunduk her nedense. “Bize ait olanı yaparken Allah’ın kendisine ait olanı yapmamasından” nasıl şüphe duyardık. Muhakkak ki Allah her bir duamızı kabul edendi. Bunun bilincine varıp duanın gücünü tek tek kazımalıydık zihinlerimize.

Senin arkadaşın kim?

Son kitap ise Yol Arkadaşım Olur musun? Uzun bir yolculuk olan hayat yolculuğunda aslında bize arkadaş olabilecek birçok insanın olduğunu söylüyor. Her biri birbirinden kanaatkâr, ağırbaşlı ve edepli. Kendisine su dökenin kim olduğunu anlamayacak kadar dünyadan bihaber, konu İslam olunca bir o kadar hassas ve kendine ancak Allah’ı dost bilen… Bütün güzel sıfatları üzerlerinde barındırıp bunu fark ettirmeyen İslam âlimlerimiz. Bişr-i Hafi’den padişahlığı bırakıp takvayı seçen İbrahim b. Edhem’e, tevekkülüyle meşhur Şakik-i Belhi’den mütevazı İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye… Abdülkadir Geylani’nin dürüstlüğüdür bize örnek olması gereken. Cüneyd-i Bağdadi’nin hassaslığı ve hazır cevaplılığıdır anlatılması gereken.

Kitap, çağımızın bazı gerçeklerine de bir tokat savuruyor aslında. Kendisine öğretileni hiç sorgulamadan alan çocuklara ve biz gençlere anlatılan bilim adamlarından daha büyük ve eşsiz İslam âlimlerinin olduğu gerçeği. Bu unutulmaması ve günümüz gençlerine aşılanması gereken bir hakikat. Ben on dört yaşında bir öğrenci olarak kitaptaki çoğu âlimin adını daha önce hiç duymamıştım ve benim yaşımdaki daha birçok arkadaşımın da duymadığına eminim.

Üç kitabı da bir çırpıda okuyuverdim. Her yaştan insanın okumaktan sıkılmayacağı ve kesinlikle istifade edebileceği bu kitaplar Genç Nesil Yayınları’ndan çıkmış. Bu harika öyküleri de Metin Karabaşoğlu derleyip hazırlamış. Daha fazla bekletmeden Rabbimizle beraber olmaya ne dersiniz? Siz hiç “Allah ile beraber olup da sıkılan biri gördünüz mü”?

 

Ayşe Afife Karaaslan okuduklarını ilk defa yazmaya çalıştı

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah taha orhan
abdullah taha orhan - 6 yıl Önce

maşallah kardeşimize! tebrik ederim kardeşim. ilk yazın olmasına ve henüz 14 yaşında olmana rağmen tespitlerin ve dil uslubun harika. eminim dünyabizim okurları yazılarının devamını bekleyeceklerdir.

Abdullah
Abdullah - 6 yıl Önce

metin karabaşoğlu hoca çok güzel bir insan. kitapları da bu güzelliğin içinde şekillenmiş adeta. yüzü fotoğraftaki gibi hep güleç. kalbi gülümsüyor insana. yazı-çizi hayatında örnek alınması gereken kalemlerden biri olduğunu düşünüyorum.

muhammed yasin
muhammed yasin - 6 yıl Önce

karabaşoğlu'nun derleme kitaplarını siz değil, onlar sizi okuyor. açıkçası bütün kitaplarında bunları görebilirsiniz.

banner19

banner13