Murat Menteş okurları ne diyor?!

Dublörün Dilemması romanıyla gönüllerde rövaşatalar atan, son olarak Cafcaf'ta yazmaya başlayan Murat Menteş'i ve yeni romanını okurlarına sorduk.

Murat Menteş okurları ne diyor?!

Kuzgunun Gölgesi(1999), Kaosa Mütevazı Bir Katkı(2001), Aynalı Barikatlar(2003), ve son vuruş Dublörün Dilemması ile nakavt oldu okuyucular Murat Menteş'in cümlelerine.. En son Dublörün Dilemması'nı okuyanların bekleyişi çığ gibi büyüyor. Peki ama nerde kaldı bu son kitap? Ulaşabildiğimiz Menteş okuyucularına dokunduk.. Hiç ah işitmedik!

 

 

Zeynep YILMAZ

(27 yaşında İ.Ü İşletme mezunu. Bir haber sitesinde editörlük yapıyor)

 

Son kitap neyi bekliyor?

Son kitap bizim yüzümüzden çıkmıyor olabilir. M.M hitap ettiği kitlenin hazır olmasını bekliyor olabilir. M.M'in her kitabının arasında ikişer yıl var. Son kitabının yayınlanmasından bu yana 2 yıldan fazla geçtiği için bu kitle panikledi. Bu panikle herkes beklentilerini dile getirmeye başladı. Bu kargaşayı gören M.M de kitabı geri çekmiş olabilir. Sakinleşelim bence!!

 

Peki, sence son kitap neden bahsediyor?

Bence manevi bir atmosferi olabilir. Dini bir eser vereceğini sanmıyorum ama bir huzur arayışı olabilir mesela.. Hem artık yaşı itibari ile kitabının dinginleşmiş olacağını düşünüyorum.

 

Ne buluyorsun M.M'de?

İsmet Özel'in gölgesinde yürüyen ve o gölgeyi kutsayan bir adam buluyorum. İsmet Özel'in Türkçülük tavırları onu hala etkiliyor mu merak ediyorum. İsmet Özel buradayken o nerdedir şimdi merak ediyorum. Devrimci yanı olan biri. Kelimelerle futbol oynayan bir adam buluyorum.

 

 

Furkan MACİT

(21 yaşında. Yıldız Teknik Üni. Elektronik Haberleşme öğrencisi. Aynı zamanda ulusal bir TV'de çalışıyor)

 

Son kitabın akıbeti nedir? Hani benim bir asparagas haberim vardı ya facebookda ki grupda "Arkadaşlar son kitabın yayına hazır nüshalarını M.M sigara içerken tutuşturdu ve kitabın yayınlanması belli olmayan bir tarihe ertelendi" diye.. Var mı senin böyle bir tezin?

-Yok. Ama kitap güya geçen nisan ayından beri çıkacak. Bence kitap tam bitmek üzereyken güncel olayların (İsrail, savaş, Siyonizm..) etkisinde kalan yazarımız kitabını bir kenara koyup sıcak olaylar yazmaya koyulmuş olabilir. Ben bir roman bekliyorum hala ama.. hayırlısı bakalım

 

M.M şair midir yazar mıdır nedir sence?

Bir söyleşisinde şöyle demişti. “Bir Yunus Emre, bir İsmet Özel varken bütün bunların üzerine şiir yazamam. Bir ara Garanti Karantina gelecek sandık şiir kitabı olarak. Ama sadece bir yerde yayınlandı o kadar.. Kitaplaşmadı.

 

 

Zehra YAZICI

(21 yaşında. İslam İlimleri Enstitüsü 3. sınıf öğrencisi)

 

M.M sence şair midir? Yazar mı?

M.M ne yapsa güzel yapıyor. Harbi yapıyor. Şiir yazıyor adam gibi yazıyor, milletin beynini dumura uğratıyor. Röportajlarında insanı uçuruyor. Yani bu adam ne yapsa kendine yakıştırıyor.

 

Son kitap sence…

Yeni çıkacak kitabı ne olsa, nasıl olsa kabulümüzdür.

 

Ee..?

Ama M.M İsmet Özeli en iyi anlayanlardan birisi diyebiliriz. Muhabbetini de biliriz. İkiz oğullarına koyduğu isimlerden de bunu anlamak mümkün. Birine Cahit diğerine İsmet ismini koymuşJ Belki de buradan hareketle İsmet Özelle ilgili bir kitap bekleyebiliriz Mr. Menteşden.

 

 

Bilal TOPRAK

(22 yaşında. Gazi üniversitesi mimarlık öğrencisi)

 

M.M sence şair midir yazar mı?

O bir yazardır. Ona bunu daha çok yakıştırıyorum. Sebebi ise benim şiir anlayışımdan kaynaklanıyor. M.M şiirinde ironik imgeler şiir okuyucusunun hazır olduğu bir duyguyla karşılaşmıyor ama yazıda bu algıya okuyucu daha hazır. Ama bence ne şair, ne yazar..Asıl işi senaristliktir.. Konuşmaları, yazıları, şiirleri hep matrak, zeki bir senaryonun eseridir.

 

Ben de onu soracaktım. Senaryo senarist mevzuu.. M.M'nin senarist olması durumunda ortaya nasıl filmler çıkar?

Onur Ünlü filmleri gibi filmler çıkar Polis ve Güneşin Oğlu gibi filmler yani. Ama biraz daha fazla atraksiyonlusu ve oyuncu seçerken daha elitist davranılmışı.

 

Peki, bu son çıkacak olan kitap neden hala çıkmadı? Hazır mıdır? Eklemeler mi yapılıyordur? Yoksa hazır değil midir? Nedir?

Hım.. Olabilir.. Ben diyorum ki; Korkma Ben Varım isimli bir roman yazdığının dedikodusu çıkmışsa bu kitabı en azından iskelet olarak kafasında bitmiştir. Detaylarda çalışıyordur, kurguda çalışıyordur, falan falan.. Ama benim şahsi düşüncem "Korkma Ben Varım" ismini beğenmemiş bile olabilir. Şahsen ben beğenmedim. Dublörün Dilemması çok etkili bir isimdi mesela.. İsimler önemlidir.. İsimler ruhtur. Bunu kurtarması gerekiyor olabilir başka yeni fikirlerle.

 

Peki, sence konusu ne olur? Yine kurgusal mı, yoksa daha gerçekçi mi?

Son zamanlarda aksiyon filmlerinden sıkılmış biri olarak benim istediğim kurgusal olması. İyi bir film izleyemiyorsam, iyi bir film okuyayım mantığı var üzerimde!

 

Seni M.M mi yoksa yazdıkları mı daha çok etkiliyor?

Beni yazdıkları daha çok ilgilendiriyor şüphesiz. Diğer türlüsü Türkiye'deki Tarkan hayranlığına benzer. Adam kimsenin anlamadığı şarkılar yapsa da herkes hala sevmektedir. Hatta deyimlerimizi kullanıyor diye ödül bile verirler kendisine. M.M nin böyle bir hayranlık isteyeceğini de sanmıyorum zaten.

 

Peki, son kitabın konusu? Yani Aynalı Barikatlar terörü irdeliyordu, Kaosa Mütevazı Bir Katkı ise medyayı, sonuncu kitap neyi ele alır?

Ben bu tarz bir kitap yazmasını istemiyorum yani bir şeyi ele almasın. Dublörün Dilemması gibi kitaplar yazsın.

 

Senaryo tadında olsun yani?

Evet, yukarıda da dediğim gibi iyi film okuyalım.

 

Son soru. M.M'de ne buluyorsun?

Kıvrak zekâ, entelektüel duruş, ironik beyin, garip tevazu.

 

 

Şengül SOYSAL

(22 yaşında. Yerel bir TV'de kurgu şefi)

 

Sence M.M bir şair midir yazar mı?

Yazardır. Şiirde mi yazıyormuş?

 

Yuh.. Senle konuşmasam mı?

Ya ben çok okumadım bu adamı, yapmasak mı?

 

Hangi kitaplarını okudun peki?

Dublörün Dilemması'ndan başka hangi kitapları var ki?

 

Püüüü!

dünyabizim.com'u takip ediyorum işte, yazın da benim de haberim olsun. Nerden bilim ben çıkacak kitaplarını.

 

Ohoo! Şenay senle konuşulmaz koçum, uyuyosun sen. Son kitabın kapağı nasıl olur sence?

-Ne bilim ben ya.. Arıyorum şimdi

 

Neyi arıyorsun?

Kitabı. Kapağına bakacam

 

Ya neyine bakacan?

Elime alayım da sorulara öyle cevap vereyim.

 

Ya öldüreceksin beni..

Ya dur, konuyu M.M'nin sinemaya el atmasına getirecektim. El atmalı mı sence senaryolar falan yazmalı mı?

Atmalı tabi.. Türkiye de aksiyon film doruğa çıkar. Onu okumak, film izlemek gibi bir şey.

 

Peki, seni M.M mi yoksa yazdıkları daha çok etkiliyor?

Adamın kendisi neden etkilesin beni! Ya tabi ki yazdıkları etkiliyor. Tamam, yakışıklı olabilir ama bu bizim için kıstas değil.

 

Yakışıklı mı? (Kahkahalar)

Ne buluyorsun bu adam da?

Zihnimde aksiyonu ve eleştirmeyi seven biri olarak canlanıyor Menteş.

 

Son olarak. Son kitap neyi ele alır?

Dublörün Dilemmasında olduğu gibi kurguyu devam ettirmeli bence. Yazdıklarıyla bizi daha çok şaşırtarak ama.. Ben tekrar o heyecanla bir kitap okumak isterim..

 

 

İsmail KAHRAMAN

(22 yaşında. Çanakkale 8 Mart Üni. Kamu Yönetim mezunu)

 

Son kitaptan ne bekliyorsun?

Son kitaptan kurgusallık bekleyenlerdenim. Ahmet Ümid'in "Kavim" romanı tarzında

Bir şey bekliyorum açıkçası.

 

Neden bu kadar bekletti bizi son kitap?

Realist düşünürsem bence özel hayatı ile ilgili problemleri olabilir. Tembellik de buna dâhilJ

 

Ne buluyorsun M.M de?

Ters istikamete girmiş biri o.. Dublörün Dilemması'nın arka kapağında Nihat Genç'in yorumu var. O yorum beni çok etkilemişti ve 3 kere kitabı hatmime neden oldu.. Bence her şeyi Nihat Genç özetlemiş!

 

"Korkma Ben Varım'dan tadımlık bir parça için"

//www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=731

 

Asım Gültekin görev verdi,

Zeliha Akkaya soruşturdu!

Yayın Tarihi: 03 Mart 2009 Salı 14:49 Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2009, 19:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismilo
ismilo - 13 yıl Önce

harika olmuş ya, tebrik ediyorum zeliha hanım'ı. umarım tez elden çıkar kitap, yetti bu ayrılık gayrı:)

Gül Çiğdem
Gül Çiğdem - 13 yıl Önce

Bana da bir soru sorulmalıydı M.M hakkında:) Ben yine de cevaplayayım:)Bence kitabı için biraz fazla zaman vermiş gibi diyebiliriz ama onun gibi her cümlesi dolu bir felsefeden cıkan kitaplar öyle kolay cıkamaz.eğer bekletiyorsa dublörün dilemmasını aşacak bir kitabı cıkarmak için bekletiyordur.ama fazla sabrım kalmadı:) Bir sinema filmi izler gibi okuduğumuz için ben son kitabının roman olmasını isteyenlerdenim.Şiirleri çok ironik, şiirlerini de begeniyorum ama nesir de tek geçer birçoklarını.

adem karaburç
adem karaburç - 13 yıl Önce

bu abiyi yani murat menteş i tanımıyorum ama bu araştırmayı okuyunca merak ettim inş.en kısa zamanda bulabilirsem kitabını okucam.inş.bekleyenleri için yeni kitabnıda bir an önce çıkarır..

mevlüt demir
mevlüt demir - 13 yıl Önce

Murat Menteş okurları bile böyle keyifli olduğuna göre artık kendisi nasıl keyifli düşünmek lazım. Bize böyle matrak zeki yazarlar lazım abicim.. Olay budur yani.

Abdullah Kibritçi
Abdullah Kibritçi - 13 yıl Önce

olacak şey değil. bana niye sormazlar ki!

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 13 yıl Önce

şimdi ben de bana da soru sorulmalıydı diyeceğim de yüzüm yok, itiraf edeyorum ben hâlâ dublörün dilemması'nı okumadım. bugün hemen alıp hatmetmem lazım! nasıl bir ayıptır bu yakama yapışmış. -söyleşiler bir harika yahu, haber fikri de şahane. allah'ım benim de aklımı kıvrılt böyle haber fikirleri içün- amin.

biri bana gelsin
biri bana gelsin - 13 yıl Önce

yanlış hatırlamıyorsam geçen sene yedi iklim'de yeni çıkacak romanının bir kaç sayfasını yayımlamıştı. gene böyle şenlikli, oyunlu, bol numaralı bir şeydi.

zeliha akkaya
zeliha akkaya - 13 yıl Önce

yeni kitap çıksında okuruz bakarız ben bu seferde bana neden sorulmadı diyenlere sorarım anlaştık mı?


banner26