Müminler arasında farklılıklar neye işaret?

Tek başına yaşadığı düzlemde insan kendinin ne olduğunu, çevresiyle kıyaslayarak anlama imkânına kavuşur. İnsanın kendini var etme süreci, özne olma durumu, kendi benliğinin kapısında nöbet tutarak, sağlıklı bir gelişim sürecini tamamlayabilmesiyle mümkün. Ahmet Mercan yazdı.

Müminler arasında farklılıklar neye işaret?

 

 

İnsan, ortak özellikleriyle ve bir o kadar da farklılıklarıyla toplum içinde yerini alır.

Ortak özellikleriyle, dayanışma ve birliktelik gerektiren düzlemlerde, insanlığın ortak ruhuna nefes katar.

Tek başına yaşadığı düzlemde insan kendinin ne olduğunu, çevresiyle kıyaslayarak anlama imkânına kavuşur. İnsanın kendini var etme süreci, özne olma durumu, kendi benliğinin kapısında nöbet tutarak, sağlıklı bir gelişim sürecini tamamlayabilmesiyle mümkün.

Sorumluluğu üstlendiğinde insan, dikkate alınmayı, saygı duyulmayı, kendiliğinden hak eder. Yeteneklerini sorumluluğunun uhdesine verenler için, bir başka insan ile kıyaslanma durumu ortadan kalkar ve insan sorunu sahiplenme, problem çözmede kendini muhatap alır.

“Ben”lik, bir başkasıyla kendini kıyaslayıp, vahyin bilgisiyle terbiye aldığında, kendini avantajlarda sıradan, sorumluluklarda en önde bulur.

Benlik, su üzerinde bulunan tekneye benzer; su üstünde yüzdüğü sürece hizmet eder, içi su dolduğunda batar.

Vahyin işlevi, insanın nimetten ne kadar istifade edeceğinin ölçüsünü koyma açısından büyük önemi haizdir. Nefsin yaşatılması, ancak ölçüyü taşırıp, şımartılmaması, su üzerindeki tekne hassasiyeti misali, dünya-ahiret dengesinin kurulmasıyla mümkün. Buna rağmen müminler arasında görece farklılıklar, tercihler; imtihanın, iyiden pek iyinin seçilmesine işaret eder.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2014, 09:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26