banner17

Mümin insanın eylemi, aynı zamanda bir çağrıdır

İman insanı amelde de farklılaştırarak, bir yanıyla insanı ve toplumu güzelleştirir; öte yanıyla da mümine eylemlerinin korunmasına yönelik bilinci hissettirir. Ahmet Mercan yazdı.

Mümin insanın eylemi, aynı zamanda bir çağrıdır

İnsan günah da işler. Günah zihinsel meşruiyet tanımadan, fiilen işlenen fahşa eylemidir. Allah’a (cc) ortak koşanların, inkarcıların rahatsızlık duymadan işledikleri bu eylem, inananlara yakışmaz ve farkı ortaya çıkarma bakımından önemlidir.

Günah işleyenin ruhu rahatsız olur.

Pişmanlık duygusu içinde Rabb’e yönelir.

Tevbe eder, “af” ister.

Günahta ısrar, çirkin eylemle övünme, imana zarar verir. Büyük günahların tekrarlanması durumunda da imanın insanı terk edeceği bildirilmiştir.

Her günah sonrası insan, kendinin ne kadar aciz olduğunu hisseder ve Rabb’e sığınmadan başka bir yol olmadığını derinden kavrar.

O’nun merhametinden başka şemsiye olmadığını anlayan mümin, daha bir dikkatle davranma yoluna gider.

İman insanı amelde de farklılaştırarak, bir yanıyla insanı ve toplumu güzelleştirir; öte yanıyla da mümine eylemlerinin korunmasına yönelik bilinci hissettirir.

Mümin insanın eylemi, aynı zamanda bir çağrıdır.

Söz direkt anlatımla, kabulde etkisini hissettirmede, nefsin araya girmesiyle, engel oluşturabilir. Ancak eylem tek yönlü algıya muhataptır. Eylemi izleyen etkilenmeye açıktır. Eylemi işleyenin bundan haberi olmaz. Dolayısıyla salih amel, iki yönlü işleviyle, hem mümini hem de toplumu iyi hal üzre tutmanın imkanına sahiptir.

Aslolan “sırat-ı müstakim” üzre olmaktır.

İman - eylem birlikteliğiyle yapılan her iş sonucunda, kendiliğinden hikmet tezahür eder. Bu yürüyüş içinde günahlar, ısrar edilmediğinde, arizi olarak yer alır.

Bu nedenledir ki, günahla övünme, günahta ısrar, çirkinliği açığa çıkarma, ona ayrıca zaman tanımak ve onu yenilemek anlamına geleceğinden men edilmiştir.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 12:05
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20