Müjde, çocuklara bir oyun daha!

Evde ailece hoş vakit geçirmek için alternatif arayanları sevindirecek bir haberimiz var.

Müjde, çocuklara bir oyun daha!

 

“Takva yarışı”, “ipek yolu”, “okul yolu” gibi çocukların karakter gelişimine olumlu manada etkisi olan oyunlara bir yenisi daha eklendi. “İlla Edep” isimli bu oyun diğerlerine nazaran çok daha kapsamlı ve daha aktif. Ayrıca on yaş ve üzeri olduğu için sorular hayli düşündürücü ve zorlayabilir.

Nasıl oynanıyor?

Son derece canlı ve küçük bir köy tarzında resmedilmiş platform üzerinde düzenlenmiş illa edep oyunu. Bahçe içinde evler, hayal ormanı, okulu, gölü, tarlası, camisi, eşeği, tavuğu, ineği, hatta at arabası ve evlerinin önünde oynayan çocuklarla iç açıcı bir köy manzarası eşliğinde oynanıyor. Oyunda puan kartları ve çeşitli alanlarda sorulmak üzere soru kartları mevcut. Platformun üzerinde piyonla geldiğiniz yere göre hangi kategoriye ait soru gelirse ona muhatap oluyor ve cevaplamaya çalışıyorsunuz. Oyuna başlamadan bir hakem tayin ediyorsunuz ve çıkan soruları da hakem soruyorİlla Edep Oyunu. Bu ilk oyun için geçerli zira ilk oyundan sonra kim kazanırsa sonraki oyunda da o hakem oluyor. İyi hal, kötü hal, bitkiler ve canlılar, bir de genel kültür ve uygulamalı sorular var.

Bir taraftan bilgilerinizi tazeleyip, pekiştirirken çocukların da yeni öğrendiklerini nasıl heyecanla karşıladıklarına şahitlik etmiş oluyorsunuz. Yani hep birlikte öğrenmenin tadını alıyoruz da diyebiliriz. Uygulamalı sorular kendi içerisinde farklı bölümlerden oluşmakta. Birinde mesela kelime bulma gibi boşluklar verilmiş ve doldurulmaya çalışarak soruyu bilmeye çalışıyorsunuz. Taklit yapma, canlandırma, sessiz anlatım, mantık ve atasözleri gibi son derece eğlenceli, keyifli ve oyuncuları aynı zamanda aktifleştirerek oyuna dâhil edip, heyecanlı dakikalar yaşamalarını sağlayan bölümleri mevcut. Cevaplarınıza göre puanları topluyorsunuz ve bitişe önce giden değil, puanı fazla olan oyunu kazanıyor. Birinci olan aynı zamanda üzerinde isminin yazacağı kazanan kartını alıyor ve bir sonraki oyunda belirttiğimiz gibi hakem olma hakkına sahip oluyor. Nasıl oldu bilemedik ama evin en küçüğü ilk oyunda hepimizi yendi ve hakem olmayı alnının teriyle hak etti. Galiba küçükleri fazla hafife alıyoruz ve onlar da bize o kadar da küçük olmadıklarını böylelikle ispatlamış oluyorlar.

Genel kültüre de katkısı var

Bu tür oyunlar, özellikle televizyonsuz evler için ya da televizyonu olup da bilinçli kullanan aileler için aile efradının bir araya toplanıp neşeli saatler geçirmesinin yanında; bilmemiz gereken ahlak ve görgü kuralları üstelik bir de genel kültürümüze de katkısı olacak şekilde hazırlandığından dolayı bulunmaz fırsat diye düşünüyorum. Kış aylarında vaktimizin çoğunun da evimizde geçtiğini hesap edersek çay saatleri için harika bir alternatifiniz olabilir. Emeği geçen herkese ve Ufuk Eğitim Danışmanlık Hizmetleri’ne çocuklara yepyeni ve “edepli” bir oyun kazandırdıkları için müteşekkiriz.

Mangala OyunuAlternatif oyunlar da var

Başka alternatifler yok mu diye soranlara sayabileceğimiz birçok oyun var. Mesela “satranc-ı urefa” (ariflerin satrancı), “mangala” (zekâ ve strateji oyunu), scrabble ve tabu gibi oyunlar da keyifle oynanıp beyin jimnastiği yaptıracak cinsten oyunlar. Az kalsın unutuyordum, bir de İstanbul’da “1001 İcat” sergisine gittiğimizde oradan aldığımız 1001 icat kartlarıyla oynanan bir oyun daha var mesela. Hem mucitleri hem de icatları size yakınlaştıran, hatırlamanıza vesile olan bir oyun. Ama bilinen en eski ve ne olursa olsun pabucunu dama atamadığımız ve vazgeçemediğimiz bir oyun var ki evet bildiniz: İsim-şehir oyunu. Galiba kâğıt ve kalemin hükmü baki kaldıkça bu oyun nesiller boyu oynanmaya devam edecek.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan oyunlardan oyun beğendi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 04:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13