Müftülük tinercilerle ilgilenmeye başladı!

Tinerci Kamil, esrarcı Murat, torbacı Ahmet, ne bulursa çeken Hanefi… Bizim hayatımıza ne kadar uzak, ne yabancı isimler..

Müftülük tinercilerle ilgilenmeye başladı!

 

Tinerci Kamil, esrarcı Murat, torbacı Ahmet, ne bulursa çeken Hanefi… Bizim hayatımıza ne kadar uzak, ne yabancı isimler… Bizim hayatımızla ne alakasız insanlar. Bizler şiir dinletilerini, entelektüel toplantıları “İslami konken partisi” haline getirmişken “sokak” bizim neyimize. Uzaktan bakıp haklarında şiirler yazabilir, filmlerini çekebiliriz… Ama hayatlarımızda yerleri yoktur.

Aile ve çevre koşulları sebebiyle bu maddeleri kullanıyorlar

Belki medyadan takip etmişsinizdir. Gebze Müftülüğü, madde bağımlısı olanları ücretsiz tedavi ettirip tedavi sonunda da umreye göndererek ödüllendirecek. Yaklaşık 1 aydır bu proje dâhilinde yukarıda ismini saydığım arkadaşlarla görüşüyorum. Kamil, Murat, Ahmet, Emin, Hanefi. Kimi tiner, kimi uyuşturucu kimi de hepsini birden kullanıyor. Bunlardan birisi evli ve iki çocuğu var.tinerci

Hepsinin hikâyesi ortak: Aile ve çevre koşulları sebebiyle bu maddeleri kullanıyorlar. Birisi annesini sadece boşanma mahkemesinde görmüş, birisi çöplük gibi bir evde yalnız başına yaşıyor, birisinin babası ölmüş ve annesi kanser hastası. Birisi babasından ve komşularından düzenli dayak yiyor. Böyle hikâyelerin sonunda olduğu gibi neredeyse hepsinin adam yaralama, hırsızlık, gasp gibi suçlardan sabıkaları var. Bu yüzden tedavi için kendilerini ne zaman Maltepe Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesine götürsem –ki bu haftada iki kez- birçok kişi “yanına polis al, yanına birisini al” diye uyarıyor. Fakat ben aksi bir yol tercih ettim.

“Kardeşim naber” diye başladığım samimiyet kurma girişimim 1 ayda epey ilerledi. Kendilerini kontrol eden bir imamdan ziyade arkadaşları olduğumu söyledim. “Kardeşim çayı koy geliyorum”, “kardeşim akşam maçı beraber izleyelim mi”, “kardeşim halı sahada bir adama ihtiyacımız var, hazırlan hemen almaya geliyorum” ile başlayan sohbetimiz devamında onlardan gelen “abim paran var mı para verelim”, “abim bir sıkıntı olursa haberimiz olsun” ile devam etti.

Televizyonda Şubat diye bir dizi izliyoruz ya hani…

Şu an benim hayatımda 5 adet madde bağımlısı insan var. Bildiğin muhabbetlerinden keyif aldığım, telefonlarına ulaşamayınca merak ettiğim 5 madde bağımlısı. Kamil, yaklaşık 3 haftadır tiner kullanmıyor. Ahmet iki haftaya yakın bir zamandır uyuşturucu satmıyor da kullanmıyor da. Hanefi, Emin ve Murat henüz bırakabilmiş değiller. Ama bırakma konusunda hâlâ kararlılar.

Diğer kurumlara örnek olmasını beklediğimiz bu çalışma için ilk önce Gebze Müftümüz Şükrü Balkan’ı tebrik etmek gerek. Bu projede bize destek olan Maltepe Üniversitesinden Figen Karadağ Hanım’a da. Duamız, dinî sorumluluğumuz ve hesaba çekileceğimiz yetimlerimiz olan bu kardeşlerimizin kurtulması için bir şuura sahip olmak yönünde. Tavsiyemiz bu arkadaşlara selam verin, muhabbet edin. Televizyonda Şubat diye bir dizi izliyoruz ya hani; hepsi Şubat. Hep kış.

 

Kenan Tuzcu yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2012, 07:43
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe gül
ayşe gül - 7 yıl Önce

sevinerek ve ümitle okudum...

tarkan
tarkan - 7 yıl Önce

Çok duygulandım çok mutlu oldum allah sizden ve bu projede emeği geçen herkesten razı olsun .

sebahattin
sebahattin - 7 yıl Önce

kalben dualar yolluyorum.rabbim muaffakiyetle vesin.

banner19

banner13