Müfid Yüksel Duruş'u!

Sosyolog Müfid Yüksel Özgün Duruş'ta haftalık yazılarına başladı. Yüksel, bizim meselelerimizi yazacak!

Müfid Yüksel Duruş'u!

Özellikle sosyoloji, tarih, felsefe gibi alanlarda, meseleleri, hayatın süregiden yanıyla harmanlayarak tartışabilen yazarları önemserim.

Özgün DuruşZira ham haliyle sunulmaya çalışılan konular, sönüklüğü ve etkisizliğiyle kalıyor. Bu bahsettiğim tipte yazarların, birikim ve kıvrak üsluplarını bir gazete sütununda değerlendirmeleri ise ender rastlanan iyi haberlerden. Bu iyi haberlerden birini geçen hafta aldık: Sosyolog Müfid Yüksel, haftalık siyasî gazete Özgün Duruş’ta yazmaya başladı. 

Bahsettikleri bahsedeceklerinin habercisi

Yayımlanan iki yazısında değindiği farklı konular, ilerideki haftalarda yayınlanacak yazılarında geniş bir alanda yorumlar yapacağına dair işaret. İlk yazısında, 28 Şubat’a kadar devam eden Mısır’dan İstanbul’a her Ramazan’da hâfız gönderilmesi geleneğinden ve eskiden Mısır Kur’an radyosundan dinledikleri Kur’an-ı Kerim kıraatlerinden hareketle Mısır hafızlık geleneğinden bahsediyordu yazar.

Bu geleneğin Mısır’da öne çıkan temsilcileri arasında Abdülbâsıt Abdüssamed, Abdülfettah Şa’şâî, Halil Huserî, Mustafa İsmail, Muhammed Sıddık El-Minşâvî, Mahmud Rif’at’ı sıraladıktan sonra, Mısır’da Cemal Abdunnasır ile başlayan diktatör yönetimlerinin bu geleneği bitme noktasına getirdiğini belirtiyordu. Diğer yazısında ise farklı bir konuya, pozitivizmin bireysel bilgiyi ve bireyi ön plana alarak vahyin ve İlahî olanın yerine ikame etmesini ve bunun günümüzde modernizmi varoluşsal bir çıkmaza sürüklediğini belirtiyor. 

İki önemli konu hakkında iki önemli yazıyla Özgün Duruş’ta yazmaya başlayan Müfid Yüksel’in özellikle medreseler ve güncel siyasî meseleler hakkındaki yazılarını merakla bekliyorum. 

İlgilisine not: Müfid Yüksel ilim geleneğimizin son halkalarından Âlim Sadreddin Yüksel merhumun oğlu, şehid Metin Yüksel'in kardeşidir.

 

 

M. Fatih Kutan ‘bu yazara dikkat’ dedi

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 21:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tilsimi muglak
tilsimi muglak - 10 yıl Önce

kayıp incilden..
Abisinin 19 u gibi..ebcedden sırlardan gizemlerden degilde..
Gün yüzünde olan gerçeklere baktığı farklı bakışları..
Birikimiyle bizim göremediklerimizi yazar inşallah..

Kendisine başarı..babasına rahmet..abisine hilm dilekleriyle..
En büyük ibadet hakkı muhafaza etmektir diyene bin selam..

banner19

banner13

banner26