Molla Kasım o ekran hocalarından değil

Faruk Beşer Hoca Tvnet'te Molla Kasımlık yapıyor dört haftadır. Dişe dokunur sorulara kalbe ve akla dokunur cevaplar veriyor. Çekinmeden, kıvırmadan, gereksiz ve haksızlığa-zulme varan kolaycılığa kaçmadan yapıyor bunu.

Molla Kasım o ekran hocalarından değil

 

Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme

Seni sîgaya çeken bir Molla Kasım gelir

Televizyonun büyük zaafı!

Televizyonun iyi bir şey olup olmadığından hâlâ emin değilim. Çünkü teknolojinin diğer aygıt ve imkânları gibi televizyon da, düğmesine basılır basılmaz düdüğünü öttürmeye başlar. Düdüğün gürültüsü karmaşık ve iğvacı olduğundan izleyenin kafası birden bulanmaya ve zaman önemini kaybetmeye başlar. Oraya çıkanların çoğunluğunun da, ya kendini bulamadığından ya da ışıkların altında kendini kaybettiğinden, yaptıklarının ve söylediklerinin ekserisi anlamsız, saçma ve faydasız olur.

Sen neymişsin be abi!

Konuşanda ilkelere sadakat ve Allah korkusu eksikse veya yoksa; hangi konuda söz söylüyor olursa olsun haddi, sınırı aşmaktan çekinmez. Kendisinin allame-i cihan olduğuna başkalarının da inanmasını sağlamak için gittikçe ‘cesur’laşır. Onu oraya çıkaranın istediği şey işte tam da budur. Misdakı, ölçüyü, yüzyılların birikimini, reyleri, görüşleri, ictihadları yok saymak ve her şeyi ‘çıplak’ akılla analiz ederek şak diye fetvayı verivermek. Sonra da diğer bütün fetvacılara veriştirmek, onları yetersizlik ve samimiyetsizlikle suçlamak.

28 Şubat'ta ortaya saçılan çıplak uyarıcılar?!

Sizler de 28 Şubat’tan sonra ortaya saçılan nice pervasız ve cesur uyarıcı din âlimini hatırlıyorsunuzdur. Kesinlikle belli merkezlerce piyasaya sürülen bu kes/k/in inançlılar, saatlerce atıp tutuyor ve keyiften sırılsıklam oluyorlardı. Fıkha gerek yokmuşçasına rahattılar. Şeriat demekten çekiniyor, korkuyor ve utanıyorlardı. Elbette asıl’dan bunca uzaklaşanın söyleyeceği şeyler de sahici değil, yapay ve uydurmaca şeyler oluyordu.Faruk Beşer, Molla Kasım, TV Net

Şimdi bunların bazıları gene bir yerlerde konuşmaya devam ediyor. Diğer bazıları ise deliklerine çekilmiş ve galiba şartların olgunlaşmasını bekliyorlardı.

Neyse biz şimdilik onları oldukları yerlerde bırakalım. Biz bırakalım bırakmasına da onların yakasına yapışıyormuşçasına onları  sorgulayıp tenkit edecek bir kişi, bir Molla Kasım mola vermeye pek niyetli değil.

Molla Kasım uyarıyor, korkutuyor ve aydınlatıyor

Bahsettiğimiz kişi bir fakih, bir profesör. Faruk Beşer. Tvnet’te dört haftadır devam eden “Molla Kasım” programında Faruk Beşer Hoca, büyük bir ciddiyet ve dirayetle fıkhî mevzuları derinlemesine şerh ediyor. Her Perşembe saat 20.15’te başlayan programda, dişe dokunur sorulara, kalbe ve akla dokunur cevaplar veriyor. Geleneğin, insanı Hakk rızasına uygun bir şekilde etkilemesi ve dönüştürmesi için oylumlu ve geniş çaplı açıklamalarda bulunuyor. Çekinmeden, kıvırmadan, gereksiz ve haksızlığa-zulme varan kolaycılığa kaçmadan yapıyor bunu. Fıkıh mezheplerinin, ekollerin ictihadlarını ve bir konu hakkında verdikleri farklı hükümleri serdederek günümüz için hangi reyin ve uygulamanın daha münasip ve gerekli olduğuna işaret ediyor.

Molla Kasım, yanlış yapanları ve söyleyenleri uyarmaya, uydurup uydurup fetva verenleri Allah’ın ayetleri ve Resulullah’ın sünnetiyle korkutmaya, eksik veya yanlış bilenlere işin doğrusunu anlatıp onları aydınlatmaya devam ediyor. Hayırlı ve bereketli olur inşallah.

 

Mustafa Nezihi, 'sırat kıldan incedir' diyene hürmetle yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 14:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13