Modern insan mı sadece insan mı?

İkinci Edebiyat Festivali 'Mürekkebi Kurumadan' söyleşisinden Hacer Kor bir detay sunuyor..

Modern insan mı sadece insan mı?

İkinci Edebiyat Festivali “Mürekkebi Kurumadan” söyleşisinde Asım Gültekin samimiyetle sordu Gökhan Özcan da aynı samimiyetle cevap verdi.Gökhan Özcan

İstanbul’da “ilk defa” bir söyleşiye konuk oldu.

Söyleşinin konusu Gökhan Özcan’ın yaklaşık bir ay önce çıkan öykü kitabı Serçe Parmağı idi. Kitaptan hareketle ortaya iyi bir Özcan portresi çıktığını söylemek mümkün. Gültekin kısa, az ama can alıcı denecek sorularla açtı yazarın hayat serüvenini. Öykü yazarın kendisini yazınsal serüveni açısından en etkin tür olarak konumlandırdığı yer. Serçe Parmağı ilk kitabının üzerinden geçen on yıl sonrasında piyasa çıkmış ve son fasılda dinleyici sorularından ortaya çıktığı kadarıyla yazarın yazı ile ruhsal bağlarının zayıfladığı döneme tekabül etmesi açısından enteresan bir öneme sahip. Heyecan dedi Özcan, hepimiz gibi okumak ve yazmak noktasında ihtiyacımız olan temel faktör’e işaret ederek. İlk kitabı çıktığında daha yoğun duygular yaşamış olduğundan bahseden yazarın dergiler noktasında yoğun bir gündemi yok.

“Gökhan Özcan okuyucusu”

Böyle bir vakıanın tespitini yapan Asım Gültekin, yazar için bunu bir başarı olarak görmek gerektiğinin altını çizdi. Kitapta bulunan öykülerde İronik, duygusal bir üslubun hakim olduğunu belirten yazar kurgularını planlı yapmaktansa, cümlelerini kendisi de merak etmekten yana. Yazma eylemiyle birlikte uğraşılabilecek diğer alanlardan senaryo, reklam metni, radyo ve hatta siyasilere metin yazımı gibi alanlar Özcan’ın tecrübelerinin birkaçı. Çok disiplinli olmadığını ifade eden yazar bunu çağın dağınıklığı olarak tanımladı. Yazabildiği gibi yazmaktan şikayetçi değil ama bir cümle vardı benim zihnimi de hayli meşgul eden: “Modern insandan modern kısmını atıp sadece insanı yazmak istiyorum.” Bu tarz cümleler kurmak kolaydır ama dinleyen için hayli muğlak ifadeler. Modern olanın ne olduğu bir yana,modernden sıyrılınca ortaya ne çıkacak sorunsalı diğer bir yana. Yazar kendisini bağlamış oldu bir anlamda, beklenti artık “İnsanı” yazacak olan Özcan’a dair.

Gökhan Özcan

Asım Gültekin soruyor: “Gökhan Özcan ayrıntıcılığı” diye bir şey var mı?

Soruyla beraber, Özcan’ın fotoğraf çekimine dair ilgisini öğrenmiş oldum. Ayrıntı diye anlaşılacak tavrı besleyen biraz da bu ilgi ama bu üslup daha eskilere dayanıyor. Bunun yanında bir de fotoğraf sinema ilişkisi geldi gündeme. İyi bir sinemasever ama artık sinema izlemeden de yaşanabileceğine kanaat etmiş ki; insanın kendi hakikat arayışı içinde yazının, sinemanın ve sayılabilecek bazı araçların yolu uzattığı yazarın kendi tecrübesi.

Gazete yazılarından başlayarak, bu eylemlerini bir yana bırakıp; sükûneti kuşanma arzusu birçok cümlede yazarın vurgu yaptığı esas duruş. Son dönemlerde ne okuduğu üzerine verdiği cevaplar da bu arayışının işareti, geleneksel kaynaklar… Kabul ettiği bir şey vardı, iddiaların içinin doldurulması gerekliliği. İçinde bulunduğu ideolojik çevrenin kendi kaynaklarına yabancılığı dem vurulan bir noktaydı. Yazar bu okumalarla kendince bunu aşmaya çalışıyor benim anladığım. Bir de tembellik mevzusu vardı ki hayli keyifliydi. Tembel olmamak için heyecan ve cazibe önüme gelen işin ben de uyandırdıkları olsun. Birçoğumuz için temel kaygıdır bunlar.  Gazetede köşe yazmanın verdiği periyodik yazma biçimi elbette yazarlara sıkıcı gelebilir, gelmelidir hatta. Bundan bir nebze sıyrılmak için sürü psikolojisine kapılmadan ayrıntı denilecek mevzuları esas alıyor.

Son fasıl dinleyenlerin soruları ve kitap imzası

Sanal dünyaya bakış, gazete ve haber takibi, tavsiye filimler, yazma sürecinde gelinen ruh hali… Verilen cevaplardan sonra yazar kitabını imzaladı.

Gökhan Özcan fotoğraf galerisine göz atmak için tıklayın. 

 

Hacer Kor haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2010, 17:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
birokur
birokur - 10 yıl Önce

Gökhan Özcan muhtelif edebiyat dergilerinde fotoğrafları yayınlanan biri.

birokur
birokur - 10 yıl Önce

asım abi bi yorumuma da müdahale etmeden yayınlasan bıyıklarımı kesecem:)

ilgili bir
ilgili bir - 10 yıl Önce

edebiyat mevsiminde sadece gökhan özcan mı vardı erenler. şairler şiir gecesinde şiir okumadı mı haber verseniz de okusak.

hacer kor
hacer kor - 10 yıl Önce

doğrudur, fotoğraf yazıları varmış kendisi de ifade etti söyleşi sırasında. Fark ettiyseniz cümlede geçen ifade "hiç gündemi yok" değil "yoğun bir gündemi yok" şeklinde ikisi arasında anlam bakımından fark var. Ha bir de ne olmuş belirtmesek yani her şeyi marifet gibi herkesin önüne sermek zorunda mıyız. bakın bu adam dergilerde şunu yapıyormuş burada da bunu yapıyormuş ne önemli! kendisi bile çok matah bulup da üstüne basa basa ifade etmedi bu uğraşılarını.

Yusuf Er
Yusuf Er - 10 yıl Önce

Gökhan Özcan edepli ve tevazu sahibi biri. Kendi yaptığı hiçbir işi üstüne basa basa ifade etmez. Bu yüzden çok kıymetli olan fotoğraf çalışmalarını da geçiştirmiş. Ama çektiği karelere bakan biri onun fotoğrafçılığı konusunu es geçemez.

banner19

banner13

banner26