Minik iktidarım her şeyim benim!

Salome: İktidar Alanıma giren sensen, komplekslerimin de dayağını yersin..

Minik iktidarım her şeyim benim!

İlginçtir, sabahtan beri düşünüyorum, neydi şu kelime diye. Sonunda benim gibi tembel ve hazır bilgiye konma arayışındaki insanların en favori yollarından birine başvurdum tabii ki, en yakındaki mevcut ayaklı ansiklopediye mutevazi ve hafif suçlu (tembel ve obur olabilirim ama yüzsüz değilim) bir edayla sormak. Öyle bir ayaklı ansiklopedi olmalı ki o, bilgiyi saklamadan, esirgemeden, kıskanmadan ve acı çektirmeden, en doğal şekilde akıtsın kaynağından, taşırsın, dört bir yana dağıtsın. Evet, Türk dili ve edebiyatı profesörü bir anneden başka kim olabilir ki bu kayıtsız şartsız Türkçe kelime bilgi kaynağı. İşte ben bir kaç klavye tuşlamasıyla bu şekilde sızdırdım bilgileri:

Tembel benliğim: Anne..

Türk dili ve edebiyatı profesörü anne: Söyle canım...

Tembel benliğim: Dunyabizim.com’a haber yazıcam da.. Türkçede bulamıyorum karşılığı var mı?

Türk dili ve edebiyatı profesörü bir anne: Evet, ne peki bu?

Tembel benliğim: Hani küçük insan kompleksi.. güç alanını kullanma.. bazı çalışanlarda falan oluyor ya..

Türk dili ve edebiyatı profesörü bir anne: Kapıcı Kompleksi. İktidar alanı özlemi veya hevesi diyebilirsin.

Tembel benliğim: He, tamam iktidar alanı iste bunu arıyodum , sağ ol var ol.

Türk dili ve edebiyatı profesörü bir anne: Sen de sağ ol canım.

İktidarHepimizin benliğimizden taşan iktidar alanları...

Evet, iktidar alanı. Normalde her insan biraz kullanır, yani kendini çok iyi bir insan olduğuna inandırmaya çalışarak vicdanen rahat olmaya çalışan kişiler elbette ki var. Onların bu çabası bencillikle dolu olduğundan tabii ki saygıyı hak etmez ama yine de sonuç olarak iktidar alanı kullanımının alışıldık göstergelerini ortaya koymadıkları için, onları saymıyorum. Benim gibi normal insanlardan bahsediyorum. Yani mesela biri gelip benden Rap’le ilgili akıl istediğinde, çok mütevazı bir tavır takınarak, ama aynı zamanda ondan bir kaç adım önde olduğumu iyice belli ederek başlarım tavsiyeler vermeye. Kendi fedakârlıklarım, hatalarımdan çıkan dersler, çıkmazlarım ve yeni yollarım, keşfettiğim her şey ve keşfedilmeyi bekleyen her şey...

Hepsi iktidar alanımı biraz genişletir, yardım istemeye gelen kişi terler, tabii ki ezik ve küçülmüş hissetmez ama benim yüce bir insan olduğumu ve engin tecrübelerimin paha biçilmez kıymete sahip olduğu ilüzyonuna kapılır. Hem ben egomu tatmin etmiş olurum hem o istediği bilgileri almış olur. Yani ne kadar kompleksli olursam olayım, o zalim devlet dairesi memurları, restoran garsonları, türlü mağaza çalışanları gibi değilim, vallahi de billahi de. Anlatmaya hacet yok onları, herkes bilir, herkes görür. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Japon çalışanlarGözleri çekik “görev alanı” abideleri

Şimdi gelelim esas meseleye. İktidar alanı diye bir şey bilmeyen başka bir millet var mı yok mu bilmem ama Japonların bu konuda başı çekiyor olma ihtimali çok yüksek. Benim görev çerçevemde olduktan sonra, müşteri haklıdır, baş tacıdır. Yani iktidar alanını kullanmayan bir devlet dairesi memuru hayal edebiliyor musunuz, görevini olması gerektiği gibi yapan? Ediyorsanız hemen gözlerini çekikleştirin. Kendini gerçekten sizin hizmetinizde sayan, yardım için ne gerekiyorsa yapan görevlilerle dolu bu ülke. Programlanmış gibi adeta. Ama diyelim ki bir soru sordunuz, eğer görev çerçevesinde değilse, gözbebekleri büyüyor, kollarını büyük bir çapraz oluşturacak şekilde göğüs hizasında birleştiriyorlar ve “bilmiyorum, olmaz, haberim yok!” moduna giriyorlar. Yani “görev alanı” algılarının dışındaki her şeye kapalılar. Kişisel hissiyattan, insani yargılardan uzak bir şekilde, her şey kanun ve kurallar çerçevesinde işleyecek şekilde çalışıyor toplumun her bireyi.

Hemşire hemşirenin kucağında

Ne yalan söyleyeyim, insancıl kompleksler ve hissiyatla dolu devlet memuru ablalarım ve abilerimi özlemiyor değilim. 

 

 

Salome iktidar alanı Japonya’dan yazdı

Yayın Tarihi: 07 Ocak 2011 Cuma 12:54 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2011, 10:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

arayı açma salome. yazılarını özlüyoruz.senide annenide çok seviyoruz.

banner26