Mest denilen şeyi unuttuk mu?

Mestle abdest almak büyük bir kolaylık. Hele zaman fakiri, trafik zengini şehirlerde.. Ama mestin kıymetini de, ne olduğunu da gençler ve orta yaşlılar yeterince bilmiyor gibi..

Mest denilen şeyi unuttuk mu?

Günümüzde artık yavaş yavaş unutulmaya yüz tutan ciddi bir kolaylık olan mesti sokağa çıkıp sorduk. Gençler ve mesti bizzat kullananlar ne biliyor, ne düşünüyor diye merak ettik. Ve birbirinden farklı, ilginç cevaplar aldık.

23833Parkta basketbol oynarken yakaladığım yurdum gençlerini banklara oturtup sordum: "Gençler, mest nedir biliyor musunuz?"

Önce dönüp birbirlerine baktılar ve "Oğlum! Hatırlasana lan! Dedemiz giyiyor ya deri çorap. Ondan diyor galiba abla."

Ömer Can’ın tepkisine cevap veren Sefa: "Hatırladım. Nesini söyleyeyim. Mest işte. Dedeler giyiyor ayaklarını sıcak tutsun diye."

Mert Burak: "Ben bilmiyorum abla hiç bana bakma. Bize öğretmediler kuran kursunda."

Emre ve Arda:: ". . ."

Gençler birbirine bakadursun bir de kızları çektim köşeye. Sordum "Hanımlar. Nedir bu mest?" diye.

23831Lise birinci sınıfta olan hanım kızlar bir süre kikirdeştikten sonra içlerinden biri ciddiye alıp cevapladı sağ olsun.

Beyza Sümer: "Yaşlıların giydiğini biliyorum. Özellikle rahatsızlığı olanlar giyiyor. Sanırım suya ayaklarını sokup üşütmemeleri için…"

Mine Güçlü: "Kolaylık olsun diye giyilen çorap."

Nursena Şimşek: "Dedemin üşümesin diye giydiği şey…"

Merve İçbudak: "Bilmem… Aslında mest deyince aklıma baş mesti geldi benim. Diğerini dedemde filan görüyorum ama kullanmadığım için çok bir bilgim yok. Üzerinden suyla mest yapıyor ve abdesti kabul oluyor galiba. Oluyor mu? Bilmiyorum, emin değilim." (Burada bir karıştırma var, mesh etmek ile mest ilişkisinden dolayı.)

Zeynep Baltacı: "Bence çorapları kirlenmesin diye giyiyorlar."

23832Gençlerle yaptığım bu ilginç muhabbetten sonra İshak Paşa Cami’nin avlusunda bir dedeye rast geldim. Çevirip sordum: "Amca mest kullanıyor musunuz?"

Amca pantolonunun paçasını çemredi ve gösterdi: "Kullanıyorum hanım kızım. Su buz gibi.. Kış günü ayağımı sokamıyorum suya. Zaten başımdan dört kez ameliyat oldum. Ah kızım ah! Yaşlılık zor iş. Havadan nem kapıyor insan. Dikkat etmek zorundayız. Bu yüzden mesti icad edenden Allah razı olsun."

İki tane küçük çocuğu çevirip sorduk isminin Suphi olduğunu öğrendiğim amcayla: "Çocuklar mest ne biliyor musunuz?" diye. İlk başta birbirlerine bakıp güldüler. Suphi amcam sağ olsun ikna etti onları cevap vermeye.

23830Mesut Akay: "Mest, abdest alırken başımıza yaptığımız şey. Hani dörtte birini mest ediyoruz ya başımızın, o işte."

Semih Karagöz: "Ben başka da biliyorum. Dedem giyiyor. Siyah, çorap gibi bir şey giyiyor. Abdest alırken onu da ıslatıyor. Ama o çorap su geçirmiyor. Öyle abdest alınırmış yaşlanınca."

Gök Berk Çiçek diye bir kardeşimiz de o esnada kaykayıyla turluyordu. Durdurup ona da sorduk. Verdiği cevap aynen şuydu:

"Mest olmak işte… Hani bir şeyi beğenince deriz ya mest oldum diye, odur mest."

 

Öznur Balık sordu

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2011, 10:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sivil cem
sivil cem - 9 yıl Önce

şimdi bazı gerizekalılar mest de nerden çıktı der. gerizekalı işte nerden anlasın mestin ne kadar da önemli bir şey olduğunu..

ebubekir özkan
ebubekir özkan - 9 yıl Önce

tabii ki namaz için cok kolaylık saglıyor mestler ama spor ayakkabı altına giyilecek kadar ince mestler var mı? bildiğim kadarıyla mestler genelde kalın baya kalın :(

banner19

banner26