Mesnevihanlar Nihayet!

TYB Genel Merkezi Ankara'da Mesnevî derslerinin sekizinci yıl açılış dersi ve mesnevihanlık beratlarının takdimi 15 Aralıkta yapılacak..

Mesnevihanlar Nihayet!

MESNEVİHANLAR NİHAYET!

 

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2000 yılında başlattığı Mesnevî dersleri 8. yılına girdi.

TYB Genel Merkezi Ankara'da Mesnevî derslerinin sekizinci yıl açılış dersi ve mesnevihanlık beratlarının takdimi 15 Aralıkta yapılacak.

Mevlâna'nın 8 asır önce yazdığı "Mesnevî", son asır hariç yüzyıllar boyunca en çok okunan eserlerden biri oldu. Mesnevî elbette bu medeniyetin temellerinden biridir. Onun işaret ettiği esas temel dikkate alınırsa, Mesnevî her devirde okunup ders alınacak bir eserdir. Nitekim Mesnevî, yüzyıllar boyunca Mevlevihanelerde ve camilerde okunmuş ve şerh edilmiştir.

20. Yüzyılın başında da yalnız Türkiye sınırları içinde değil, Mevlevihane bulunan yerlerde Mesnevî bu şekilde okunuyor, böylece halkın yararlanması sağlanıyordu. "Mesnevihanlık" mevleviliğin önemli payelerinden biri idi. Bildiğimiz kadarıyla son icazetli mesnevihan, 1951'de vefat eden "Tahirülmevlevi", Tahir Olgun idi.

O da, talebesi Şefik Can'a kendisinden sonra Mesnevî okutması için cevaz vermişti. Geleneksel mesnevihanlık böylece 20. Yüzyılın sonunda tarihe karışmış görünüyordu. İşte tam bu sırada, çok güzel bir şey oldu: 2000 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği'nde pazartesi akşamları Mesnevî okunmaya başlandı.

Bu sene sekizinci yıl, Mesnevî nehri akmaya devam ediyor, istifade etmek isteyenler de gücü nisbetinde bundan faydalanıyor. Türkiye Yazarlar Birliği, 8. Yılında Mesnevî derslerini sürdüren, en az beş yıl, ders veren hocaların bu emeklerinin tesmiyesine karar verdi. Bu hocalarımız, sekiz yıl içinde ortaya koydukları istikrarlı tutumla "mesnevihan"lık sıfatını hak ettiler.

İşte, beş hocamıza "mesnevihanlık" beratı vermek üzere 15 Aralık Pazartesi akşamı Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda bir toplantı düzenlenecek ve 8. yıl açılış dersi yapılacak.

Bizce adaben berat verilebilir belki fakat Mesnevi okumanın elbette bir birikimi gerektirdiğinden şüphemiz de yoktur! Lakin Mesnevihan kalmadı anlayışına teslim olmayan TYB'yi tebrik ediyoruz.

Bir çok Mevlana sever çok bilmiş, kendini beğenmiş kibirli zevatın, bir yerde Mesnevi okunduğunu duyduğunda ilk verdikleri tepkiye ben bile defalarca şahit oldum: “Onun ne haddineymiş, kendisi biliyor muymuş ki, okutmaya kalkışıyor.”

Bu kibirdir Mesnevihanlığı yücelterek Mesnevi'nin artık okunmayan bir kitap haline dönüşmesine en büyük sebeplerden biri! O kadar ki artık Mesnevi'nin tam baskısını bulmanız bile imkansızlaşmıştı.

Şükür, Mevlana yılı çıktı da birileri utanma belasına mı, yazık bir çeviri bile yok diye mi düşündü bilemiyoruz, Mesnevi'nin çevirisini yayınladılar.

İşte bu sebepten TYB'nin Mesnevi derslerini çok değerli buluyoruz.

Törende Berat alacak Mesnevihanlarımız:

 Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu

Dr. Halil İbrahim Sarıoğlu

Prof. Dr. Mustafa Aşkar

Doç. Dr. Hicabi Kırlangıç

Doç. Dr. Derya Örs


15 Aralık Pazartesi saat 18.30
Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonu
Müdafaa Caddesi 20 Kızılay – ANKARA

 

Asım Gültekin, Mesnevi okumaya çağırdı.

 

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2008 Pazar 11:44 Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 14:24
banner25
YORUM EKLE

banner26