'Mesnevi yazabilmeyi isterdim'

Yaşadığımız dönemin şairleri ne düşünüyor acaba Divan şiiri hakkında diye şairlerimize Divan şiirini soracağız…İlkin Hüseyin Kaya’ya sorduk..

'Mesnevi yazabilmeyi isterdim'

 

Köklü bir edebî birikimin üzerinde hayat sürüyoruz. Şairlerimiz için klasik şiirimiz bir hazine. Peki, bu hazinenin farkında mıyız? Yeterince istifade edebiliyor muyuz yoksa böyle bir derdin sahibi değil miyiz?

Edebiyat geleneğimizin temellerinden birisi olan Divan şiiri ile alakalı, bugünün şairlerine dünün şiirini soralım istedik. Yaşadığımız dönemin şairleri ne düşünüyor acaba Divan şiiri hakkında… İlkin Hüseyin Kaya’ya soruyoruz sorularımızı...

Divan şiiri sizin için ne anlam ifade ediyor?

Ana damar, okyanusa akan büyük ırmak, roman, hikâye, felsefe, sanat, din, iman, hayat, şiir…

Sizce Divan şiiri bugün sürdürülebilir mi? Niçin? Nasıl?

Şiir de diğer bütün sanatlar gibi hayatın içinden alır rengini. Tanzimat’tan beri kalbimiz, yüzümüz Batı’ya dönük; fakat yine de divan şiirinin coşkulu, lirik ve derin düşünce iklimi kısmî yeniliklerle devam ettirilebilir ve ettirilmelidir düşüncesindeyim. Bahsettiğim yeniliklerle şiir yazan onlarca büyük şairimiz var. Divan şiiri her şeyden önce Türk şiirinin ana damarlarından birini oluşturur. Divan şiirinden, halk şiirinden yani gelenekten beslenmeyen şiir köksüzdür ya da aşılamadır, gövdesiyle meyvesi benzemez birbirine.

Şiirinizde Divan şiirine mahsus hangi unsurlara yer verdiniz, yer vermek istersiniz?Hüseyin Kaya

Şiir, kasıt kabul etmeyen bir türdür. En azından benim yazdıklarım için bu durum böyle. Dolayısıyla, illa şu unsuru şiirime taşıyacağım, şeklinde bir kaygım olmadı fakat Divan şiiriyle bilhassa öğrencilik yıllarımda ilgilendim ve bu ilgi yazdıklarıma da sirayet etti. Gazeller, rubailer, kıtalar yazdım yirmi yaşımın ilk yarısına kadar.

Divan şiirimize ait mazmunları, konuları, edebî sanatları hatta nazım biçimlerini kullandım, kullanmaya da devam ediyorum. Mesnevi yazabilmeyi ya da bir divan tertip edebilmeyi isterdim mesela.

En son ne zaman Divan şiiri okudunuz?

Bir hafta olmamıştır. Kitaplığımda divanlar ve mesneviler daima ulaşabileceğim bir rafta durur, bazı gazeller kendisine mutlaka çağırır bir süre okumasam. Farkında olmadan ezberlediğim onlarca beyit, gazel vardır bu şekilde.

Kendinize yakın hissettiğiniz Divan şairi/şairleri var mı? Neden? Nasıl?

Fuzûlî ve Niyaz-i Mısrî’yi kendime daha yakın hissederim. Fuzuli’deki lirizm, Niyaz-i Mısri’deki dünya ve hayat anlayışı, coşkunluk kendimi onlara yakın hissetmem için gerekli sebepler galiba. Nesimi, Eşrefoğlu Rumi, Şeyh Galib, Esrar Dede, Nef'i, Naili, Neşati, Necati gibi isimlerle listeyi uzatmak mümkün.

 

Cevat Akkanat sordu

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 01:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir T.
Şakir T. - 7 yıl Önce

Hocamızı uzaktan görür ve heybetinden çekinirdik. Türk İslam Edebiyatı dersimiz sayesinde yakından tanımak nasip oldu. İyi ki nasip oldu. Tanıdıkça sevdik, sevdikçe bağlandık. Eski ve yeni edebiyatı onunla tanıdık. Selam olsun kendisine.

Tayyib Atmaca
Tayyib Atmaca - 7 yıl Önce

Aziz kardeşim, sade ve kendi madeninden devşirdiğin kelimelerle konuya mum yakmışsın. Darısı başkalarına...

Nimet
Nimet - 7 yıl Önce

Bu serinin devamının gelmesini yürekten temenni ederim. Başka şairler fakat tek konu; divan şiiri...

Orhan KARADAĞ
Orhan KARADAĞ - 7 yıl Önce

Hayatımda tanıdığım en mütevazi insan Hüseyin KAYA'dır ve her sözü ayrı bir derinliği içinde barındırır. Ağzınıza sağlık hocam. selamlar...

kemaletti bal
kemaletti bal - 7 yıl Önce

selam olsun tüm Hüseyinlere...

yaşar elmas
yaşar elmas - 7 yıl Önce

hüseyin kaya ile aynı şehirde nefes alıp vermek ve ara ara oturup çay kahve eşliğinde muhabbet etmek ve bu ölü toprağı serpilmiş " köylü baronlar..." ın cirit attığı "sultan şehre." dair hayaller kurmak...

banner19

banner13