Mehmet Sacit müstear mı?

Mehmet Sacit isimli zat her kimse bu güzel öğrenci kardeşimizin anıları merakla takip ediliyor her sayı.

Mehmet Sacit müstear mı?

Koca koca adamların anılarını okuduk hep. “Kocaman”lıklarına nasıl ulaşmış onu okuduk. Hangi evrelerden geçmiş hangi –sözüm ona- acıları çekmiş onlara hayretle şahit olduk. Kim bilir kaç sanatçının anısını okumuşuzdur kaç devlet adamının kaç devrimcinin… Anı okumak da yazmak da anlaşılması güç bir özel hayat ihlali midir bunun da sabit bir cevabı yok sanırım.

“Kocaman” olmayan bir adamın anılarını okumak nasıldır peki? Hiç ünlü olmayan bir adamın bizden birinin anısını okumak neyi amaçlar? Hatta bizzat kendimizi okumak başkasının ağzından... Acaba “ben bunu zaten biliyorum” deyip elimizin tersiyle iter miyiz büyük anıları olmayan adamları.

Mehmet Sacit’in Anıları

Tasfiye“Kocaman” olamamış bir adamın, bizden bir adamın anısını okumak isteyenler 8. sayısından itibaren Tasfiye Dergisi’de Mehmet Sacit’in öğrencilik anılarını okuyorlar. Üniversiteyi İstanbul’da okuyan bir gencin yaşadıklarına şahit oluyor tasfiye okuyucuları 20 sayıdan beri. Anadolu’dan gelmiş, imam-hatipli bir üniversite öğrencisinin İstanbul’a ayak uydurmaya çalışma çabalarına tanık oluyoruz. Mehmet Sacit’in İlim Yayma’nın yurtlarında yaşadıkları, Beyazıt kampüsünde hayat, Mehmet Sacit’in öğrencilik yıllarındaki yaşadıklarının günümüze yansımaları aslında çok da şaşırmadığımız bizim de öğrenciliğimizden benzerlikler bulabileceğimiz ideolojik bir öğrencinin kısa tarihçesi diyebiliriz bu anılara. Yabancı uyruklu öğrenciler, farklı ideolojik görüşlere sahip diğer öğrencilerle ilişkiler, o günün öğrenci olayları, üniversite hocaları, yurt idarecilerinin garip hallerini çoğu zaman gülümseyerek kimi zaman Mehmet Sacit’te kendimizi bularak okuyor ve anılarımızı canlandırıyoruz.

Tasfiye Dergisi aylık oluyor

Bu arada unutmadan belirteyim Tasfiye Dergisi artık aylık çıkacak. Bütün maddi imkânsızlıklara rağmen edebiyatı bir eğlence aracı değil misyon olarak kabul eden Tasfiye, bundan böyle yayın periyodunu aylık olarak değiştirdi. Edebiyata ilgi milenyum çağının cafcafı dolayısıyla gitgide azalsa da direnen edebiyatın kalesi edebiyattan taviz vermeyeceğini deklare etmiş oluyor böylece.

Enes Malikoğlu haber verdi

GYY'nin notu: Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla Mehmet Sacit müstear bir isim. Tasfiye ekibinden hangisi Mehmet Sacit acaba, insan merak ediyor...

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2011, 20:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
seda
seda - 9 yıl Önce

Mehmet Sacit kardeşimize hayırlı olsun diliyorum.Eminim güzel şeyler yazıyordur.Merak içinde en yakın zamanda okuyacağım...

Emine
Emine - 9 yıl Önce

Tasfiye'de es geçemediğim yazılardandır Mehmet Sacit'in anıları.Ahmet Örs olabilir mi acaba ?

Ali Küçeli
Ali Küçeli - 9 yıl Önce

Ahmet Örs hem kendi adıyla hemde Mehmet Sacit ismiyle yazılar yazıyor. Başka isimlerle de yazılar yazıyor. Yani bir bakıma neredeyse tek başına dergiyi dolduruyor :)

banner19

banner13

banner26