“Mehmet Âkif Anı Evi” oluyor

Mehmet Akif'in vefat ettiği Mısır Apartmanı'nın makus talihinin artık değişeceği müjdesini aldık.

“Mehmet Âkif Anı Evi” oluyor

Dunyabizim.com sitemizde 28 Aralık 2010 tarihli haberimizde “Mısır Apartmanına neler oldu”  başlığı altında Mehmet Akif Ersoy ile ilgili kimi bilinmeyen hususları dile getirmiştik.

Özellikle Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ömrünün son günlerini geçirdiği Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan Mısır Apartmanına dair çarpıcı bilgileri gündeme getirmiştik. Uzun zamandır da kamuoyunda Mısır Apartmanının bugünkü halinin değiştirilmesi üzerine yoğun bir talep vardı. Sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mısır Apartmanıyla ilgili önemli adımlar atıldığını açıkladı.

Mehmet Âkif Anı Evi

Mısır Apartmanı önemli

Mehmet Âkif Anı EviÖmrünün son günlerini İstanbul’da Mısır Apartmanı’nda geçiren Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 Pazar günü akşam 19.45’te bu mekânda Hakkın rahmetine kavuştu. Ömrünün son günlerinde dostları, öğrencileri, her sınıf ve meslekten hayranları, bu apartmanda sürekli Mehmet Akif’i ziyaret etti. Şairin sevdiği hafızlar Mehmet Akif Ersoy’a bu apartmanda Kur`an-ı Kerim okudu. Ancak bunca yıldır Mehmet Akif Ersoy’un hatıraları apartmanın derinliklerine gömülmüş, tozlanmış, sahipsiz ve kimsesiz savrulup dururken; Ankara’dan güzel bir haber geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Âkif Yılı’nda Mısır’dan hasta olarak İstanbul’a dönen Âkif’in vefat ettiği Mısır Apartmanı’ndaki iki daireyi kamulaştırarak’ ‘Mehmet Âkif Anı Evi’ olarak düzenleneceğini duyurdu. Ayrıca 2011 yılı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. yıldönümü olması ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yıldönümü olması münasebetiyle bir dizi anma programı ve etkinlikler düzenlenirken, Kültür ve Turizm Bakanlığınca “2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı” ilan edildi.

Mısır Apartmanının makus talihi sonunda değişiyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un içinde vefat ettiği daire ile yanındaki daireyi kamulaştırarak “Mehmet Âkif Anı Evi” olarak düzenleneceğini, Şairin eserleri ve özel eşyaları ile donatılarak şairin anılarının yaşatılacağını ifade etti. Mısır Apartmanı’ndaki dairelerin kamu bedelinin tespitinin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, bedel tespitinin ardından da tefriş ve tanzim için çalışmaların başlatılacağını açıkladı.

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesinde bulunan Mısır Apartmanı, Taksim’den Tünel’e doğru yürürken, Galatasaray’ı geçip Yapı Kredi Yayınları ve Sent Antuan Kilisesi arasında 163 numaralı, heybetli, görkemli ve bir o kadarda hüzünlü bir apartman. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ömrünün son günlerini geçirdiği Tarihi Mısır Apartmanı, milletimizin yaşadığı son yüz yıllık tarihin kısa bir özeti olarak da okunabilir aslında. Mısır Apartmanı’nın tarihi yakın tarihimizin kodlarını, sırlarını barındırıyor. Tabi ki bu tarihi okumayı bilenler için….

 

 

İbrahim Gökburun Mısır Apartmanı üzerine yeni gelişmeleri haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Mart 2011 Pazartesi 16:22 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 10:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
uğur uzun
uğur uzun - 11 yıl Önce

http://haberkultur.net/haberoku-2946-Misir_Apartmanina_muze_izni.html
Bakanlıktan müze izni çıkmış durumda. Bütün destekleyenlere teşekkür ediyoruz.

banner19

banner36