Mehmet Akif'in aile albümü de var kitapta!

Mehmet Akif’in aile albümünden fotoğraflarla tanıtıldığı bir kitaba rastladık..

Mehmet Akif'in aile albümü de var kitapta!

Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı hep az bilinenler arasında. Sürgün gibi geçen Kahire yılları, Kosova’daki akrabaları, çocukları… Yusuf Çağlar’ın hazırladığı Aile Albümünden Fotoğraflarla Mehmet Akif Ersoy kitabını gördüğümüzde, Akif’i yeterince tanımadığımızı bir kez daha anladık.

Kitap, bir hatayı düzeltmek için düzenlenmeye başlanmış aslında. Akif’in iki oğlu ile beraber çekildiği fotoğraf, Mithat Cemal’in Mehmet Akif kitabında ilk kez yayımlanır. Yazar, bu fotoğrafın altına “Akif ve torunları” diye not düşer. Bu yanlış anlaşılma, kitabı okuyanlar ve kitaptan alıntı yapanlarla beraber yaygınlaşır. Zaman Kitap’tan çıkan ve şimdilerde üçüncü baskısını yapan bu eser, hem bu yanlış anlaşılmaya son vermek, hem de Akif’in hayatından farklı kareleri de hatırlatmak amaçlı yazılmış. Kitabın bizi sevindiren yanı ise, Mehmet Akif’in özel yaşamına rahatsızlık verecek derecede girilmemiş olması.

Akif’in amca tarafından akrabaları hâlâ Kosova’da

Kosova’da, Şuşisa köyünde Mehmet Akif’in akrabaları var. Hikâyesi ise şöyle; Akif’in dedesi bu köye şimdilerde yıkılmış olan bir cami yaptırıyor. Oğlu Tahir’i bu caminin başına imam olsun diye eğitim için İstanbul’a gönderiyor. Tahir Bey İstanbul’a gidip eğitimini alıyor ama oradan bir daha dönmüyor, İstanbul’a yerleşiyor. Tahir Bey’in tek oğlu olan Mehmet Akif de İstanbul’da doğuyor. Daha sonradan Tahir Bey’in üç kardeşi de İstanbul’a gelip yerleşiyorlar, üç kardeşi ise Kosova’da kalıyor. Akif’in amca tarafından akrabaları hâlâ Kosova’da.

Mehmet Akif Kahire'deİlk kabir Edirnekapı mezarlığında

Kitapta zikredilen bir başka konu da, milli şairin vefatından sonra Edirnekapı mezarlığına gömülmüş olması. Üniversiteli gençlerin kendi imkânları ile yaptırdığı mezar, 1960’ta yol inşaatı nedeniyle şimdi bulunan yerine, Edirnekapı Şehitliği’ne tanınmış.

Aile Albümünden Fotoğraflarla Mehmet Ekif Ersoy kitabı, eline alanda farklı bir duygu uyandırıyor. Samimî bir dostun vefatından sonra eşyalarına uzaktan bakmak gibi bir duygu bu. Kişisel eşyalarından saatini, isminin altında “Sebilürreşad Baş Muharriri” yazan kartvizitini, Mısır’da kaldığı evi, ailesini, el yazısını görmek O’nu bilen okuyucuyu sarsmaya yetiyor. Kitapta, vefatından sonra günümüze kadar yapılan anma programlarından seçilmiş bazı fotoğrafların yanı sıra, onun hakkında yazılmış bazı yazılar da yer alıyor. Beşir Ayvazoğlu ve Hekimoğlu İsmail’in yazılarını görmek bizi ziyadesiyle memnun ediyor.

Önsözünü Ekrem Dumanlı’nın yazdığı bu kitap, Akif’i ve onun davasını anlatmaktan ziyade, onun ayak izlerinin peşinden gitmeye çalışıyor.

 

Sümeyye Karaarslan, herkesi Edirnekapı Şehitliği’ne, duaya davet etti

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah serkan yıldırım
abdullah serkan yıldırım - 7 yıl Önce

Mithat Cemal’in “Akif ve torunları” diye yanlış not düşmesini Dücane Cündioğlu "Akif'e dair" kitabında yıllar evvel yazmış ve bu hatayı düzeltmişti. "Zaman Kitap’tan çıkan ve şimdilerde üçüncü baskısını yapan bu eser, hem bu yanlış anlaşılmaya son vermek...." Kitabın kisve-i tab'a bürünmesinin nedenlerinden biri bu değildir kanımca. Bu güzel kitap tanıtımı için teşekkürler...

banner19

banner13