'Mehmed Akif'in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.

'Mehmed Akif'in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış…

Kültür dünyamızdan bahsederken en çok kullandığım kelimelerden biri muhtemelen hamasettir. Bu dünyaya dair ve ait “büyük” söylemlerin ekseriyetini hamasi ifadeler doldurur. Mehmet Akif de maalesef bundan nasibini alan bir isimdir. Akif’e dair söylenenlerin neredeyse tamamı içi boş ezberlerden ibaret kalıyor.

Mehmet Akif nereden çıktı derseniz, Akif’in bir dönem ikamet ettiği Beylerbeyi’ndeki evi Sezen Aksu tarafından satılmış. Yani bir dönem bu ev satılığa çıkmış, onu Sezen Aksu almış, şimdi ise o bu evi elinden çıkarmış. Üstelik Aksu evi ilk aldığında evde büyük değişiklikler de yapmış.

İstanbul’un göbeğinde Akif’e ait bir hatıranın bulunduğu bir yer emlak malzemesi haline getirilebiliyor. O zaman insan –artık maalesef klişeleşmiş de olsa- şunu düşünmeden edemiyor. Kültür Bakanlığı diye bir kurum var. Doğru, adı Kültür “ve Turizm” Bakanlığı ve maalesef gördüğümüz kadarıyla "turizm" görevi "kültür"ü bir hayli baskılıyor. Yıllardır bakanlığa dair bu meseleler konuşulur, "kültür" ayrı bakanlık olsun falan denir ama nafile... Bu ülkede kültüre içkin temel meselelere dair girişimde bulunmak birkaç “aklından zoru olan” şahsiyetin işi.

İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş

“Aklından zoru olan” şahsiyetlerin girişimi demişken, Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş, güzel olmuş. Eski sitesi “hiç yoktan iyi”ydi. Ancak bu yeni site çok güzel olmuş. Eski siteyle kıyaslandığında seviye Allahuekber dağlarına çıkmış.

Yeni site ile beraber birçok yenilik gelmiş. Önümüzdeki günlerde getirilecek daha başka yeniliklerin de müjdesi verilmiş. Kullanım kolaylığı ilk başta dikkat çeken bir unsur. Önceden PDF üzerinden okuma yaptığı düşünülürse, gayet nitelikli bir site ortaya çıkmış.

Bu yeni site üzerinden güncellenmesi yahut eklenmesi gereken maddelerin düzenlenecek olması da ayrı bir sevindirici husus. Bu sayede sitenin günceli yakalaması da güzel sonuçlar doğuracaktır diye düşünüyorum.

Üç Mesele’nin kırkıncı yılı

Bu sene İsmet Özel’in Üç Mesele’sinin kırkıncı yılı. Eser ilk olarak 1978 Haziran’ında Düşünce Yayınları’nın 13. kitabı olarak çıkıyor. Kitaba ve meselelerine dair, kırk yıl özelinde bir sempozyum düzenlenir mi? Peki ya hatıra/prestij baskı?

Harmancı’nın 180. öyküsü

Abdullah Harmancı’nın hesaplamaları doğruysa geçtiğimiz hafta 180. öyküsünü kaleme almış (müsvedde öyküler hariç).

Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj

Sanatalemi.net’ten Müge Aydın, Mahmud Erol Kılıç’la, “Sufi ve Sanat” ekseninde bir röportaj yapmış. Diyor ki bir yerde Kılıç: “Yanlışlar ve yanlışlarda ısrar etmeler, doğruyu perdeler. Şu an, gençler din adına öyle yanlışlara şahit olmaktalar ki… Bunlar cemaat bazında, tarikat bazında, siyaset bazında, iş ahlakı bazında olabiliyor. Dindarlardan öyle tecrübeler elde ettiler ki, bunun üzerine dinden, gelenekten soğuma oluşmakta.” Söyleşiyi buraya alalım. Ayrıca kendisi 2008 yılından beri yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Genel Sekreterliği’nden de ayrılmış. Haber etmiş olalım.

 

M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 27 Ocak 2018 Cumartesi 10:46 Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 10:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah taha
abdullah taha - 4 yıl Önce

TDV İslâm Ansiklopedisi'nin adresi de değişti, sanırım onu da vermekte fayda var: https://islamansiklopedisi.org.tr/

banner19

banner26