Medyadaki Kadın: Haberi gördüm.

Gülcan Tezcan medyada kadını anlattı.

Medyadaki Kadın: Haberi gördüm.

Genç Akademi, öğrencilerini medya mutfağı sahipleriyle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Gerçek Hayat dergisinden Gülcan Tezcan konuk etti ve “Medyada Kadın Olmak üzerine” bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Medya Okulu bünyesinde gerçekleştirilen buluşma katılımcılar için fazlasıyla doyurucuydu. Duruşuyla farkını ortaya koyan, gündemin nabzını iyi tutan Gülcan Tezcan, iki buçuk saat boyunca medya kavramının kökenini, farklı boyutlarını ele alıp sektörde kadının yerini, nasıl bir duruş sergilediğini/sergilemesi gerektiğini, işlevini tecrübeleriyle birlikte anlattı.

Sayın Tezcan, medyada kadın deyince iki ana başlık altında topladığını bunların; haber olan kadın ve haber yapan/üreten kadın olduğundan bahsetti. Popüler kültürün (cinsel meta haline getirdiği,, nesneleştirdiği kadın portresinin yazılı ve görsel basınındaki yeri ortada. Kadının malzeme olarak görülmesi üzerinde fazlasıyla duran Tezcan, haber bültenlerinde ve gazetelerin üçüncü sayfalarında töre cinayetleri, fiziksel/duygusal şiddet gibi haberlerde öne sürülen öznenin kadın olduğu diğer unsurların görmezden gelindiğini ya da siyasi sebeplere/çıkarlara dayanan olaylarda kullanılan kadınların durumunu değerlendirdi.

Görüntüye indirgenen kadın

Haberciliğin güzel kadın sevdiğini belirten Tezcan, görüntüye indirgenen kadın imajının aşılmasını ve zihin emekçiliğinin ön plana çıkarılmasını dile getirdi. Fakat sektörün tiraj kaygısı olduğu sürece kadınların medyadaki yerinin düzelmesi de haliyle zor görünüyor. Bir yerlere gelebilmesi için kadının bir erkekten daha fazla çalışması gerektiği aşikâr.

Mesleğin zorluklara değinen ve kadın açısından durumun bir seviye daha arttığını anılarını paylaşarak, ağır fiziki şartlarda her türlü sıkıntıya maruz kalındığını belirten Tezcan sonuna şunu ekliyor : ''Sesinizi çıkaramazsınız çünkü 'kadın' damgası yersiniz''

 Diğer yandan ''baktığınızda haberi görebilmekten” bahseden Tezcan mesleğin artılarının fazlasıyla olduğunu; herkesten farklı bakış açısı getirmesi, tüm kesimleri ve olayları inceleme, araştırma ve tanıma olasılığı verdiğini söyledi.

Medya sektöründe bulunmanın tehlikeli olduğu, profesyonel olma yolunda ilerlerken ince bir çizgide yürünmesi gerektiğini fakat sektörde buna dikkat edilmediğini mesela insan hakları, özel hayata saygı kısaca temelde kul hakkının gözetilmediğinin altını çizdi ve mesleğe atılmayı hedefleyen herkesin belli bir düsturda olmasını, imanın kişiyi farklı kılması gerektiğinin bilincinde olunmasını, vicdan, ahlak, insaf kavramlarının da gözetilmesini, toplumsal değerlerin arka plana atılmamasını tavsiye etti. 

Sektöre atılmayı hedefleyen, Genç Akademi ile bu yola baş koyan bayanlardan, nerden başlamalıyım diye kara kara düşünen bayanlara sesleniyoruz:

“Haberi gördünüz.  Medya Okulu sektöre nüfuz etmekte kararlı…  Bizi takip edin, haberdar olun,haber yapın.”

Genç medyacılar her Cuma misafir ağırlamaya devam edecek. Önümüzdeki Cuma genç medyacıların konuğu “Ümmühan ATAK”…

 

Ayşegül Çakıroğlu haberi yakaladı, kotardı, sundu.

Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2009 Cuma 18:05 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
lale koyak
lale koyak - 13 yıl Önce

bu sektörde kadın olarak çalışmak ne kadar da zormuş yahu ! ama bizler kararlıyız zor da olsa yapacağız bu işi :) ayşegül ellerine sağlık bizimle paylaştığın için..

bir genç
bir genç - 13 yıl Önce

bilglendirme için ayşegül çakıroğlu'na teşekkürler. genç akademinin bu tarz etkinliklerini yakından takip ediyoruz..
hepinizin yüreğine sağlık başarılar.

gönüllü
gönüllü - 12 yıl Önce

Ayşegülcüm o zaaman ne yapıyoruz..iletişim teorilerine devam edip,Hocamızın verdigi ödevleri zamanında yapıyoruz:)haber için teşekkürler..

bir gönüllü daha
bir gönüllü daha - 12 yıl Önce

ödev konusunda kesinlikle katılıyorum zamanında yapmak gerekiyor. zira bir daha ki haftaya yığınla ödev yapmak zorunda kalıyoruz :)

Ayşe  Gül
Ayşe Gül - 12 yıl Önce

Ödevler evet...

Her şey daha iyi olabilmek için.

Başarmak zorundayız.

Hocalarımız kral olunca ödevlerde ağır gelmiyor değil ama hallediyoruz =P

Hep teori tam teori.Forza teori vs vb... =))))

banner26