Medeniyet Akademisi iş başında

Viyana'da pek çok şehrimizde bulunmayan bir akademi çalışması başladı. Gıpta ettik.

Medeniyet Akademisi iş başında
Viyana Üniversitesi
Viyana Üniversitesi

Uzaklarda okumak zor iş. Ancak artık hayat küresel oynanıyor ve sınırları kaldıranlar hayatta daha başarılı oluyor. Gençlerimiz, öğrencilerimiz artık bazı yurtdışı okullarda –bizim memleketin deyimiyle- bi kavurmalık olmaya başladılar sayıca. Özellikle 28 Şubat sürecinde okunmaya gidilen en gözde şehirlerden biri olan Viyana’daki üniversitelerde aklı başında, hem kemiyeti hem keyfiyeti yüksek bir öğrenci topluluğumuz oldu.

Bu öğrenci topluluklarının klasik üniversite eğitimi dışında da bilgi ve kültürlerini artırmaları için Viyana’da organize faaliyetlere imza atılmaya başlandı. Bu amaçla kurulan Medeniyet Akademisi, Viyana’da öğrenim gören üniversite öğrencileri için seminerler düzenliyor. Akademi, Viyana’daki üniversite gençliğine alternatif/paralel bir üniversite eğitimi vermeyi ve farklı disiplinlerin birikimlerinden istifade edebilecekleri geniş bir yelpaze sunmayı amaçlamış. Seminerler dönem boyunca devam edecek.

Medeniyet Akademisi, Rasim ÖzdenörenOcak ayı seminerleri başladı bile

Akademinin Ocak ayı programının ilk misafiri, Prof. Dr. Mustafa Kara. ‘Tasavvuf Kültürü’ ve ‘Osmanlı Tasavvuf Tarihi Temel Meseleleri’ konuları Mustafa Hoca tarafından anlatılacak. Bu seminerlerde İslam kültür ve medeniyetinin önemli bir unsuru olan, tasavvuf ilminin doğuşu, gelişmesi ve tesirleri hakkında genel değerlendirmeler yapılacak. Ocak ayında ders verecek bir diğer kıymetli isim; Türk hikâyeciliğinin ve deneme yazarlığının yaşayan en büyük isimlerinden ve Mavera’nın “yedi güzel adam”ından biri olan Rasim Özdenören. Özdenören, ‘Müslümanca düşünmek ve yaşamak’ ‘Edebiyat ve İnsan’ ve ‘Türk Hikâyesi’ konularında seminerler verecektir. Süleymaniye Kütüphanesi müdürü Edip Emir Eş hocanın vereceği seminerlerin başlıkları ‘İslam Kültür Tarihine Giriş’ ve ‘Selçuklu ve Osmanlı’da Fütüvvet Teşkilatları’. Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma hoca ise siyer, İslam Tarihi ve Osmanlı Tarihi alanlarında seminerler verecek.

Şubat seminerlerinde kimler var?

Medeniyet AkademisiAkademinin Şubat ayı programında ise; Fatma K. Barbarosoğlu ‘Kimlik ve Edebiyat’ başlığı altında ‘Yeni Hayatın Yeni Kadınları’ ve ‘Türk Romanında Azalan Erkek Kimliği’ konulu seminerler verecek. Seminerler boyunca romanların mihmandarlığında, sosyal tarih ve zihniyet okumaları yapılarak, gündelik hayata dair modernleşme haritaları çıkarılmaya çalışılacak. Seçilmiş romanların izleğinde, erkek ve kadın kimliklerinin değişen boyutları üzerinde durulacak. Nazife Şişman hanımın seminer konusu‚ “Seküler ve Post-Seküler Çağda Kimlik ve Kültür”. Bu seminer, perdeyi aralamamızı sağlayacak kavramsal araçlara (kimlik, çokkültürlülük, göç ve yabancı düşmanlığı) bir giriş niteliğinde. Ali Çiçek hocanın vereceği seminerin başlığı ise ‘Avrupa Tarihine Giriş’. Akademinin kış döneminin son seminerini Salih Aydın hoca ‘İslam Felsefesine Giriş’ başlığı altında verecek. Bu seminerde İslam Felsefesi alanının varlık, bilgi, ahlak gibi ana konuları, belli başlı İslam filozofları ve temel eserler işlenecek.

Medeniyet Akademisindeki seminerleri takip etmek isteyenler [email protected] adresine mail atarak kayıt olabilirler.

Sosyal paylaşımdan takip etmek isteyenler için: http://www.facebook.com/medeniyetakademisi

Murat Karaca duydu, haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2011, 16:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26