Maskeli eylemcilerden kutlu eylem!

Nuri Pakdil "İnsan boyu tüm duvarlardan yüksektir!" diyor ya! İşte duvarlardan yüksek insanların haberi.

Maskeli eylemcilerden kutlu eylem!

Filistinliler ve bir grup aktivist Berlin Duvarının yıkılışının 20. Yıldönümünde İsrail’in Utanç Duvarını aştılar.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki Kalandiye kasabasında bir grup maskeli eylemci bir kamyonla 2 metrelik bir beton bloku yıktılar. İsrail güvenlik güçleri göz yaşartıcı bombalarla Filistinlilere müdahale etti.

Yaklaşık 50 gösterici duvarda açtıkları bölümden geçerek Filistin bayrağı açtılar ve karşı tarafta araba lastikleri yaktılar.

Utanç Duvarı
 

Kudüs Biz Geliyoruz!

Protestocuların “Kudüs Biz Geliyoruz” tişörtleri giydikleri görüldü. “Duvar’la Savaş Komitesi” başkanı Abdullah Ebu Rahma, “Bugün Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. Yılını kutlamak için bu eylemi gerçekleştirdik. Bu eylem  topraklarımızın elimizden alınışını anlatmak ve bu işkence ve aşağılama duvarını reddettiğimizi anlatmak için başlangıçtır.” dedi.

“Duvara Karşı” eylemleri tüm dünyada bir hafta boyunca sürdürülecek. Eylemciler bu eylemin aynı zamanda tüm dünyadaki tutuklu tüm engel karşıtlarının serbest bırakılması için bir çaba olduğunu ifade ettiler.

Utanç Duvarı
 

Bir Haftada İkinci Defa...

Geçtiğimiz Cuma günü de bir grup Filistinli genç bir araba krikosu ile duvarın bir parçasında gedik açmışlardı.

Bilin kasabası yakınlarındaki eyleme İsrail askerleri göz yaşartıcı gaz bombaları ve plastik kurşunlarla müdahale etmişlerdi.

Utanç Duvarıİsrail 2002 yılında kendi güvenliğini gerekçe göstererek bu duvarı inşa etmeye başlamıştı. 8 metrelik İsrail’in Utanç Duvarı, Berlin Duvarından iki kat daha yüksek. Uzunluğu ise tamamlandığında 750 kilometreyi bulacak. Bu haliyle de Berlin Duvarından 4 kat daha uzun. Fakat gördüğümüz kadarıyla Batı’nın (genel olarak Dünya’nın) tepki şiddeti ise 100 kat daha düşük. Çocukluğumun hatıraları içinde yer edecek kadar gündeme getirilmiş olan Berlin Duvarı’nın yanında İsrail’in Utanç Duvarı  maalesef ki görünmezliğini koruyor.

İsraillilerin güvenlik gerekçesi ile yaptığı duvar, Filistinlilerin ifadesiyle ileride kurulacak Filistin Devletinin sınırları içinde yer alıyor. Yani İsrail, işgal ettiği topraklarda bu duvarı inşa etmeye devam ediyor.

Uluslararası Adalet Divanı 2004’te aldığı bağlayıcı olmayan kararda İsrail’in inşa ettiği duvarın yasal olmadığını ve yıkılması gerektiğini, bir ülkenin sınırlarını böldüğünü ifade etmişti. Filistin’de Duvar karşıtlarının ortak sivil toplum kuruluşu “Stop The Wall”un hazırladığı raporda İsrail’in Duvar’ın inşasında 160 evi yıktığı ve 3 km²lik alanı işgal ettiği ifade edildi.

Fotoğraf Galerisi: http://www.dunyabizim.com/gallery.php?id=121

 

Ömer Faruk Pekuz Berlin Duvarından beter ol dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2009, 09:30
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal CİLBİROĞLU
Bilal CİLBİROĞLU - 9 yıl Önce

Her bir duvar, yıkılmaya mahkûmdur.

Leyla Marankoz
Leyla Marankoz - 9 yıl Önce

harika bir haber bu.
coşkuyla utandım desem yeridir....

banner19