Marmara FM'de ne yaptık?

Marmara FM'i ziyaretimiz dolu dolu geçti.

Marmara FM'de ne yaptık?

İnternet radyoyu yutar mı?Marmara FM

İnternetin hazır bilgiye ulaşmadaki pratikliği tartışılmaz. Bu kolaylığın kitap, dergi ve radyo gibi yayın araçlarının yerini alması da kimi ortamlarda tedirginlikle gündeme gelmektedir. Ama müsterih olun, insanoğlu ne kitap kokusundan vazgeçebilir, ne fotokopiden henüz çıkmış, mürekkebi kurumamış fanzinini ellerinde tutmaktan, ne de radyo dalgalarının taşıdığı hissiyattan…

Marmara FM’in 17 yıllık yayın geçmişi var, peki şimdilerde ne âlemde?

Gurbet Altay
(+)

Anlatayım. Genç Akademi’nin acar medyacıları olarak konuk olduk oradan biliyorum. Çamlıca’nın eteklerindeki mütevazı cam binalarında Marmara FM genel müdürü Gurbet Altay Bey tarafından karşılandık. Uzun sohbetimiz süresince başlı başına haber olacak mahiyette konulara değindik. Gurbet Bey’in radyoda iki de programı var. Biri tüketiciyi bilinçlendirme ve ekonomi programı olan “Sentez”, diğeri ise bir kültür programı, Mevlânâ’dan alıntılarla “Mevlânâ’yı Anlamak”.

Bunların dışında önümüzdeki yayın döneminde sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışacakları projelerin sinyalini verdi. Ramazan ayında alışılmışın dışında programlara imza atmak niyetindeler. Radyo bünyesinde bir de kütüphane oluşturuluyor. Çalışanlarına sunulmak üzere oluşturulan bu kütüphane bir nevi meslek içi eğitimi amaçlıyor.

Reklam metni hazırlayarak başlamış radyoya

Esra Elönü yeni bir fragman üzerinde çalışıyordu gittiğimizde. Sonrasında kısaca söyleştik de. Neler yaptığını sorduk, nasıl başladığını… Şiir üzerine çalışmaları olmuş ilk, İbrahim Tenekeci ile. Bir ara enerjisini çocuklar için fantastik edebiyat üzerinde kullanmış. Şimdilerde biraz daha anarşist yazıları benimsemiş. Halen her pazar Star gazetesinde yazıyor. Radyoya da reklam metni hazırlayarak başlamış, işin teknik kısmında da bulunmuş ve “A4” programına da devam ediyor.

Esra Elönü
(+)

A4 kendini şöyle tanımlıyor:

"Kapı çalar telefon çalar zil çalar

Hangisine bakacağını şaşırırsın

Köşe yazılır ferman yazılır adın yazılır

Hangisini okuyacağını şaşırırsın

Biri konuşur öteki bağırır diğeri söylenir

Hangisini dinleyeceğini şaşırırsın

A4+1 topla çıkar böl

Yeni çıktı program olduğunu biliyoruz

A4+1 hiç bilinmeyenli denklem programı

Bazen matematik bir işe yaramaz"

Ömer Çelik
(+)

Marmara FM’den emekli “Bahçivan”

Sonra bir diğer stüdyoda yayından hemen çıkan Ömer Çelik’i gördük. “Bahçivan” ilk olarak bundan 17 yıl önce Marmara FM için hazırlanmış bir program; arada birkaç küçük sekteye uğrasa da hâlâ yayında. Çocukluğumuzun programı yani.

‘Marmara FM bir de ondan dinlenmelidir’ dedik. Sorduk, anlattı. Öncelikle kişilikli bir kurum olarak tanımlıyor burayı. Radyoyu bir eğitim aracı olarak gördüğünü söyleyip devam ediyor. Radyonun en büyük artısı kitap okumayan insanlara bilgi sunması ona göre. Öncelikle de radyocuya. Eğitimcilerin hep söylediği bir şey vardır ya hani; “En iyi öğrenme, öğretmek için öğrenmektir” diye. Radyoculukta bu şekilde artan bilgi ve kültür birikimini azımsamamak gerek. Kısaca, doğru insanlarla radyo ciddi bir eğitim aracına dönüşüyor. Mikrofon ve kulaklık ile kitleler eğer bilinçli dinleyiciler iseler koca koca kitaplar bitiriyorlar farkında olmadan.

İnsanların hazır bilgiye açık olmasıyla birlikte, sevilip sayılan bir radyocunun sunduğu bilginin daha çabuk içselleştirmesi de söz konusu. “Ömer Abim anlatır zaten bilmem gerekeni” diyen dinleyicileri dahi varmış. Gençliğinde onu dinleyenlerin şimdi de çocukları dinliyormuş onu. Bunu görmek de bir yayıncının en büyük isteğidir herhalde.

Popüler medya paylaşım alanlarını ve burada radyonun yerini sordum en son kendisine. Ona göre teknoloji ne kadar gelişse de radyonun yerini hiçbiri alamayacak. İnternetteki sanallık bilgi aktarımından fazlasını sağlayamaz. Televizyon programcılığı da yapan Ömer Çelik radyodaki atmosferi başka yerde hissedemiyor.

Genç Akademi
(+)

Yeni yayın döneminde neler var?

Marmara FM’in 2010 yayın dönemi programlarının birkaçından bahsedecek olursak; saat başı Ara Haberler ve Ana Haber Bülteni haber müdürü Zehra Alev Dönmez’in sunumuyla gerçekleşiyor. Haftanın/günün nabzının tutulduğu gündem yorum programları, hafta sonları keyifli bir çocuk programı olan “Tahteravalli”, hafta içi akşamlarını şenlendirecek “İyi Akşamlar Türkiyem”, ezgi ve türkü programları, “Mesnevi Mevsimi”, “dünyayı temize çek!” sloganıyla “Son Ders”, güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak sabah programları, mesnevi öyküleri ile Mevlana’yı Anlamak, tüketiciyi bilinçlendirmeye yönelik programlar, siyer ve tefsir programları, bir radyo belgeseli olan “Sesler ve Yankılar”, yarışma ve eğlence programları, sağlık programları…

Yaz döneminde devam eden programların yayın akışı cetveline buradan ulaşabilirsiniz.

 

Rumeysa Betül Arı 105.2 frekansından bildirdi

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2010 Cuma 12:22 Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2010, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
öztürk
öztürk - 12 yıl Önce

şu kadını neden her haberde belli etmek zorundasınız? bir de manşette esra elönü de oradydı yazıyor. yok yani onu oraya yazmayınca haber okunmayacak mı?

nazlı canyakar
nazlı canyakar - 12 yıl Önce

şu esraya gıcık kapıyorum he.artis nolucak.yakında muhafazakar magazin programları da yapar.belli mi olur.kendisine sorsan birçok şey yapıyomuş..bir uslu dursa ayol,hep lak lak,hep lak lak,nereye kadar yani.ya hele bi köyde yaşabilirmiesra,davar otlatmışmı sorarım.ama anadoluda kadınlar bunları yapıyor,neymiş dergiymiş şuymuş buymuş,şehrin insanı nolucak.hah,bi de şair diyorlar,çok yazık ya,kültür standardı düştü beyler..

Ruhi şimşir
Ruhi şimşir - 12 yıl Önce

Bu Esra Hanım radyoda korku programı sunsa ne iyi olur. 'Female SAW' mesela...

gokhan
gokhan - 12 yıl Önce

Hasan Nail Canat ve İbrahim Paşalı gitti Marmara Fm bitti.

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 12 yıl Önce

elönüde oradaysa daha cehennem yüzü görmezler..

Gurbet ALTAY
Gurbet ALTAY - 12 yıl Önce

Genç arkadaşların bu yazılarını okudukça bizlerin Marmara Fm olarak ilk heyecanımız aklımıza geliyor.Onların genç heyecanlarını umarım daha da verimli bir hayallere taşırız.
"bizler çok iyiyiz,sizler iyi oldukça..."

Marmara fm Ailesi

seyyah
seyyah - 12 yıl Önce

her şey mükemmel bile olsa elönüden kaybediyorlar, dha antipatiği bulunamazdı hralde..

rumeysa betül
rumeysa betül - 12 yıl Önce

biz esra elönüyü seviyoruz. fikirlerini de seviyoruz. onu sevmeyenleri de seviyoruz. başka meziyetleri olmasa da... iyi ki varsınız. ayrıca marmara fm ibrahim paşalı varken de eleştiriliyordu. birileri çalışacak birileri eleştirecek. hayat bu...


banner19

banner36