Maraş'ın Türkçe sevdalısı yazarı Oğuz Paköz kimdir?

Yazdığı edebi eserlerde özellikle Kahramanmaraşı ve tarihi konuları işleyen, Türkçeye hâkimiyetiyle dikkat çeken yazar ve aynı zamanda doktor olan Oğuz Paköz kimdir?

Maraş'ın Türkçe sevdalısı yazarı Oğuz Paköz kimdir?

Yazar ve şairleriyle meşhur Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği isimlerden biridir Oğuz Paköz. Kaleme aldığı eserlerinde yaşadığı şehrin kültürünü ve tarihini işlemeye özen gösteren, ayıra Türkçeye hâkimiyetiyle tanınan Oğuz Paköz kimdir?

Alkış dergisi etrafında eli kalem tutanları toparlayarak onlara önderlik ve ağabeylik eden Oğuz Paköz azimle, gayretle yazmaya devam etmekte. Roman, hikâye, destan, inceleme, deneme gibi çeşitli türlerde eser veriyor. Aynı zaman da Paköz, Kahramanmaraş’ın yaşayan tarihi denecek bir birikime sahiptir.

Oğuz Paköz, dile hâkimiyeti ve kelime dağarcığının genişliği sayesinde özellikle Kurtlar Köyünün Görkemlisi isimli romanında okura adeta kelime bayramı yaşatır. Kelime çeşitliliği ve bu kelimelerin Türkçe olması dikkate şayandır: Çalap Teala, başıma kakınç, yüzüme tokuç, çapul, yağı, akaçlama, utku, erinç, apakaş, tepik oyunu, uykuluk, emekyoğun çalışmak, deyişetçi, yergici, tırahalı, utacı, çirpene…

Pirinç pilavını anlatırken eskilerin “apakaş” deyişi eski zaman pirinç pilavlarının kokusunu okura hissettiriyor. Eskiler pirin pilavına “ak aş”, “ap-ak-aş” derlerdi. Çok parlak eş anlamında bir ifade kullanırlardı. Yazar, artık nostaljik bir unsur olarak kalan bir yemeğin adını günümüz getirerek yaşamasını sağlıyor.

Oğuz Paköz eserlerinde bilinçli olarak deyimleri, terimleri kullanarak onların okur tarafından öğrenilmesini ve yaşatılmasını sağlıyor. Yine kullandığı atasözleri de dikkate şayandır. Bu açıdan Paköz, dili yaşamak, yaşatmak, ölmüş kelimeleri yeniden hayata katmayı görev edinmiş bir yazar.

Oğuz Paköz kimdir?

Kahramanmaraş’ta l947 yılında doğan Paköz ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1974 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası Kahramanmaraş’ta pratisyen doktor olarak meslek hayatına başladı. Askerlik görevi sonrasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde biyokimya bölümünde ihtisas yaptı. Mecburi hizmetini Çorum, Elbistan ve Kahramanmaraş Devlet Hastaneleri’nde tamamladı. 1984’ten sonra Kahramanmaraş’ta özel laboratuvar çalıştırmaya başladı. Bu görevi 2008 yılının Eylül ayına kadar devam etti. Bu tarihten sonra Kahramanmaraş’ta bir özel hastanede çalışmaya başladı. O günden beri aynı hastanede laboratuvar sorumlu doktor ve baştabip olarak görev yapmaktadır. Oğuz Paköz evli, dört çocuk babasıdır. İki yıl (bir dönem) Türk Ocağı başkanlığında bulundu. Rauf Denktaş’ın Kahramanmaraş’ı ziyareti onun başkanlığı dönemindedir. Dört defa Tabip Odası başkanı seçildi. Kahramanmaraş Meslek Odaları Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı ve uzun süre başkanlığını yaptı. Yine aynı dönemde Güney İlleri Tabip Odaları Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Oğuz Paköz 2002 yılında kurulan Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Evi (KÜSEV) Derneğinin kurucularındandır ve bu derneğin kurulduğu günden beri başkanıdır. Bu derneğin yayın organı olan sanat ve edebiyat dergisi Alkış dergisinin dernek adına sahipliğini ve başyazarlığını on yedi yapmaktadır.

Yayınlanmış eserleri

Kılgı (anı-deneme), Var Varanın (anı-deneme), Sür Sürenin (manzum masal), Bombalar Öldürmez Sevgiyi (hikaye), Türkülerle Giden İlbey (hikaye), Maraş Destanı (destan),  Ahırdağı Destanı (destan), Maraş Senin Nazın Var (anı- inceleme), Kurtlar Köyünün Görkemlisi (roman)

Oğuz Paköz'ün Kurtlar Köyünün Görkemlisi romanının tahlili için tıklayınız.

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2018 Pazartesi 09:50 Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 09:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yağmur AKKAYA
Yağmur AKKAYA - 9 ay Önce

çok iyi anladım teşekkürlerrrrrr

banner26