Mansur Ahengi'ni zaten O yazabilirdi ancak!

Mürsel Sönmez şiirinin en büyük kaynağı aşk ve tasavvuftur..

Mansur Ahengi'ni zaten O yazabilirdi ancak!

 

Şuara suresinin son ayetlerinde (224, 225, 226, 227. ayetler)  “ancak iman edip iyi ameller işleyenler” diye belirtilen şairlerin, ancak bu minvalde Allah’ın takdirini kazanabileceğini biliyoruz. “Gerçekte yapmadıkları şeyleri söyleyenlere” de gelince “onlara da sapıklar uyar”.Mürsel Sönmez - Güvercin Ağacı

İslam tefekküründe bu ayet ve elbette tekmil ayetler şair/sanatçı ideal prototipini çizer, bu bir ölçüde üretilen eserin bulunduğu yer ve zamanın üstünde bir üst kimlik kazanmasını sağlar. Ülkemizde, ülkelerden, zamanın yağmalamasından sıyrılıp şiir adına beynelmilel sahaya çıkan isimlerde de hep bu izleri görürüz. Bu topraklarda tüm insanlığa ‘aşk’ı söyleyen, tasavvufun imbiğinden geçmiş şairler arzı endam etmişlerdir. 1923’le mücessemleşen zihniyet Avrupa’dan, son zamanlarda ise Amerika’dan ithal edilen poetikalarla iir gündemi oluşturma çabasındadır.  Ama artık bu toprağın ruhunun emzirdiği şairlerimiz var.

Mürsel Sönmez’e göre şairin hatırlatmaktan başka bir işlevi yoktur

Sözü bu bağlamda Mürsel Sönmez’e getireyim. Şimdiye kadar Mürsel Sönmez’in Cüzler (1989), Göz Aydınlığı (1993), Epitaf (1995), Tütün Küfesi (2001), Güvercin Ağacı (2003) ve son olarak Külçe (2004) ile birlikte altı şiir kitabı yayımlandı. Yedinci kitabı Mansur Ahengi’nin de yolda olduğunu duyduk. Tüm kitapları bir birinden farklı “biçemi” ile dikkat çekmiş, bütünüyle de yazarının çok net portresini çizmiştir.

Mürsel Sönmez, şiirin günümüz dünyasında ne işe yarayacağından hareketle kendi sorumluluğuna ulaşmış cevval bir şairdir. Ona göre bu sorumluluk tamamen insanın kendinde açığa gelmiş bir sorumluluktur. Sönmez’e göre şairin hatırlatmaktan başka bir işlevi yoktur.  Burada Victor Hugo’yu Mürsel Sönmez - Külçeanımsayalım: “Ovaları ve kulübeleri; herkes iyice görsün diye, yukarılardan, gerçeğin üstündeki perdeyi kaldırıyor; çünkü bir yıldızdır şiir krallar ve çobanları Tanrıya götüren”) (Victor Hugo, Şairin Görevi)

Gündeminde hep insan, insan kalabilme halleri var

Mürsel Sönmez şiirinin en büyük kaynağı aşk ve tasavvuftur. Yalnız Sönmez’deki aşk tüm aşk şablonları dışında “hayy” olanın hayatı yaşama neşesidir. Tasavvuf ise, bir sertifika programına dâhil olmaktan öte, hayata hakikati arayan gözlerle bakmaktır. Şiirinde ritüelleşen yada felsefîleşen bir tasavvuf yoktur;  “Muhammedî” olmaklık imbiğinden geçmiş bir coşku vardır.  Özellikle son dönem şiirlerinde (“Çarpılışlar”, “Geldi Gel”, “Firar” vs.) bunun belirginleştiğini söyleyebilirim. “senden sana kaçıyorum Allah’ım” diyen şairin bu dizesi “seyrü sülûk”unun yeni bir evresidir.

Ve gündeminde hep insan, insan kalabilme halleri vardır Mürsel Sönmez’in. İnsan bir yönle acı çekendir: “insan/ acının pıhtılaşmış hali/ artık acı da duymayan” Dante, Petrarca gibi ortaçağ İtalyan şairlerinin soyut olanda gerçeği yakalamaya çalışırken unuttukları şey, Mürsel Sönmez’de yatar. Zira Dante ve Petrarca şairin ne olduğunu “bir söz müzisyeni” olarak açıklarlar. Temel işlevi zevk olan şiir, bu yolla aşkı anlatırken gerçek aşktansa hep uzak kalmıştır. Sönmez’in bu bakımdan soyut olanda gerçeği yakalayabildiği görülebilir: “büyük sevince büyürmüş insan/ seni sevince anladım”.

25 yıldır Türk şiirinin içinde soluk alıp veren Mürsel Sönmez’in yakın zamanda Bir Nokta kitaplığından Mansur Ahengi adlı yeni şiir kitabının çıkacağı haberini de verelim bu arada…

 

Feyzi Erdal şairi kısaca anlatmaya çalıştı

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
n.halil
n.halil - 7 yıl Önce

..... BEKLEMEYE DURMAK, BEKLEYE DURMAK DÖRT GÖZLE.... ...................... ..........

zebercet
zebercet - 7 yıl Önce

mansur ahengi nasıl bir kitap ismi böyle, ilginç, bu kitabı kaçırırsam beni belki de cinnet basar!

çınaraltı düşler
çınaraltı düşler - 7 yıl Önce

Mansur Ahengi'nin satış noktalarını nasıl öğrenebiliriz??

abdülkadir alemdar
abdülkadir alemdar - 7 yıl Önce

http://www.istanbulbirnokta.com/index.php?option=com_rsform&Itemid=174 adresindeki formu doldurduğunuzda birnokta kitaplığı yetkilileri sizinle iletişim kurmaktadır.

banner19

banner13