Mana Yayınları neler yapacak?

Mana Yayınları, İlim Yurdu Yayıncılık ve Eğitim Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren bir yayınevi.

Mana Yayınları neler yapacak?

Mana YayınlarıYayın dünyasını  meşgul eden onlarca sorunun olduğunu bilir, bunları sıkça duyar, konuşuruz. Her geçen gün birtakım yayınevleri camiadan silikleşir, kitap yayımlamakta güçlük çeker, matbaaya, yazarına ödemesi gereken maddi karşılığı veremezler.

Yılda birkaç  kez fuarlar olur. Sanki okur, yayınevine sahip çıkacak gibi bir eğilim gösterir. O da neticesiz kalır. Birileri kendi yağında bile kavrulamazken birileri alır başını gider. Gücüne güç katar. Kaderin her türlüsüne alışıktır yayıncı. Yürek işidir. Sabır, sebat ister. Savaşmak ister. Dava da… Her yiğidin harcı olamamaktır yayıncılığın bir diğer adı.

İşbu sebeplerden meydana çıkıp da yüksek sesle, delidolu bir manifestoyla yayıncılık yapmak arzusunu ilan edenler büyük bir iltifatı hakedenlerdir. 

 

Sözü  nereye getireceğim?

Geçtiğimiz hafta dunyabizim.com’un yazı işleri toplatısında E. Fatih Bilge yeni bir yayınevinin kurulduğunu, nitelikli kitaplar bastığını, bundan bahsetmemiz gerektiğini söyledi. Bilge’nin bahsettiği  yayınevinin adı; Mana Yayınları.

Kitap kapaklarında rahatsız etmeyen bilakis insanı dinlendiren bir tonda turuncu rengi kullanıyorlar. “Düşüncede açılım manada derinlik…” sloganları. “Oku!” emrini de kendilerine sırdaş bilmişler. İslam’ı doğru anlamak ve anlatmak üzerine kitaplar yayımlıyorlar.

Hakikatın tüm cepheleriyle araştırılması, üstü kapatılmış gerçeğin gün yüzüne çıkması, Hakk’ın beyanı ve tebliği için çaba sarfeden her eserin bu yayınevinde yayımlanabileceğini söylemeliyiz.  Bu eserler “yeter ki Allah’ın apaçık ve kesin sınırlarını aşar nitelikte olmasın.”

Siyasi Fetvalar

 

Hangi kitapları basıyorlar, basacaklar?

İslam’ın Temelleri, İslam Nedir?, Siyasi Fetvalar, Siyaset Fıkhı, Sünnilk-Şiilik, Ortadoğu’da Modernleşme, Müslüman Olmak yayınevinin şimdiye kadar yayımladığı kitaplardan birkaçını oluşturuyor. Bu kitapların müellifleri arasında Şankıti, Malik bin Nebi gibi alimler de bulunuyor.

Yayınevinin mutfağında bulunan eserler ve yazarları ise şöyle:

Ahmet El Katip, Demokratik Hilafete Doğru

Dr. Ahmet Muvaffak Zeydan, Talibanda II. Dönem

Gannuşi, Çağdaş Toplum ve Laiklik Üzerine

Reşid Rıza, Hilafet

Muhammed Esed, Doğunun Romantik Olmayan Yüzü

Mana YayınlarıMana Yayınları bu türden kitapların yanında edebi eserler de basıyor. Suriyeli yazar Mustafa Halife’nin Salyangoz adlı romanı bunlardan birisi. “Bir Casusun Günlüğü” alt başlığıyla yayımlanan kitapta eğitim için gittiği Fransa’dan altı yıl sonra ülkesine döndüğünde; havaalanında Müslüman Kardeşler Örgütü’ne üye olmak suçlamasıyla tutuklanan ve suçsuz yere 13 yıl yatan Hristiyan bir Arap gencin hikayesi anlatılıyor.

Mana Yayınları,  İlim Yurdu Yayıncılık ve Eğitim Hizmetleri bünyesinde, bu misyon üzere faaliyet gösteren bir yayınevi. İlim Yurdu’nun Mana Yayınları dışında sadece çocuklar için kitaplar yayımlayan bir kuruluşu daha var, Neva Çocuk. Burada da birbirinden önemli, çocukların ilk eğitimlerini sağlıklı bir biçimde almalarını hedefleyen kitaplar basılmış.

Mana Yayınları  ve İlim Yurdu hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler www.ilimyurdu.com adresini ziyaret edebilirler.

 

Yakup Öztürk bildirdi.

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2009 Cumartesi 18:32 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:07
YORUM EKLE

banner19

banner36