Mali'de ücretsiz hizmet veren bir özel okul

Türkiye’den bir hayırsever tarafından Mali'nin başkenti Bamako'da inşa edilen Medine Lisesi, bizdeki imam hatip lisesinin bir benzeri.. Haşim Akın yazdı.

Mali'de ücretsiz hizmet veren bir özel okul

Bizim ülkemizde imam hatip liseleri tartışılmaya devam ededursun, dünyada örnek bir model olma yolunda ilerliyor. Uzun yıllardır sömürü ve saldırının etkisinde kalmış bir ülke Mali. Halk kendi dilini sadece sokakta konuşabiliyor. Hiç bir devlet dairesinde iş verilmez halka. Eğitim sadece ülkenin çok az bir aydın kesimine verilir. Diğerleri yararlanamaz bu haktan. Ne kadar cahil kalırsa halk, sistem o kadar rahat devam edecektir.

Eğitim hakkından yararlanmak isteyenlerse sadece laik Fransız eğitimine tâbi tutulurlar. Yani dinini bilen, dünyadan uzaktır. Dünyasını da elde etmek isteyen dinden uzaklaşır. Laikliğin Lâ-dinilik (Dinsizlik) olarak algılandığı bir örnek burası… Ülkede çok zor ve ilkel şartlarda ayakta kalmaya çalışan medreseler ise, sistemin asla yasaklamadığı ve çok sevdiği kurumlardır. Zira buralar, mevcut yönetim tarafından bir uyutma yeri olarak algılanmıştır. Sömürü çarkına çomak sokmadıktan sonra insanların neyi okuduğu da önemli değildir.

Yakınmak yerine alternatif üretmek

Türkiye’den bir hayırsever tarafından, Adurrahman Göksu tarafından başkent Bamako'da inşa edilen Medine Lisesi bizdeki imam hatip lisesinin bir benzeri. Ülkede lise eğitimi 3 yıl. Medine Lisesi'nde ilave olarak hazırlık sınıfı da var. Hazırlık sınıfında temel dini dersler veriliyor. Zira orta Afrika, İslam dini içindeki çok farklı mezhep ve fraksiyonun kol gezdiği bir coğrafya. Akaid ilmi konusunda ciddi sıkıntılar var. Bu nedenle öğrenciler birinci yıl temel dini dersleri alıyor. İlerleyen sınıflarda da devam ediyor bu eğitim.

Eğitim dili Fransızca. İngilizce ve Arapça da var. Lise bittikten sonra, ülkedeki tek devlet üniversitesinde okuyabilecekler veya Türkiye gibi bir başka ülkeye okumak için gidecekler. Öğrenciler bu nedenle çalışmaları gerektiğinin bilincinde. Gerçi onlara dini dersleri almak, bir de arkadaşlarına ilave olarak Arapçayı öğrenmek ağır gelse de yüksek öğrenim hedefi için buna katlanıyorlar. İlk mezunlarını önümüzdeki yıl verecek olan lise, seçme öğrenciler alıyor.

Öğrencilerden hiçbir ücret alınmıyor

Yurt dışında okul” deyince aklınıza gelebilecek şeyleri ve bin dolarla öğrenci kayıtlarını hatırlayacağınızı biliyorum. Buradaki hiç bir öğrenciden ücret alınmamakta. Burada öğrencilerden tek istek var: O da çalışmaları… Doğrusu bunu, devlet yetkililerine bile anlatmakta ciddi anlamda sorun yaşıyorlar. Okul için getirilen bir ses cihazı için havaalanında ticari gümrük muamelesi yapmak istemişler mesela. Buranın bir hayır kurumu olduğu, öğrencilerden para alınmadığı ifade edilince de, “Binlerce doları öğrencilerden almıyor musunuz?” itirazı ile karşılaşmışlar.

Okulun iaşe ve ibatesi Fosapma Vakfı tarafından karşılanıyor. Vakfın başkanı Sinan Bey ve yardımcısı Ahmet Kardeş, bu konuda yedi gün yirmi dört saat çalışanlardan. “Uzaktan davulun sesi gür gelirmiş.” Dilini bilmediğiniz, iklimine yabancı olduğunuz bir yeri yurt tutup, orada bir tohum yeşertmeye çalışmak er kişinin harcıymış. Bu durumu gözleme imkânı bulduk.

Okul müdürü Dr. Saidou Zongo aslen Burkina Faso’dan. Ancak ilahi bir takdir onu buraya atmış. İslam tarihi konusunda bir akademisyen... Mali ve Burkina Faso iki komşu Afrika ülkesi olsa da, onun için de gurbet burası... Doktor çalışkan bir Afrikalı, bilim adamı, akademisyen… Hem de organizatör. Allah’tan kendisine güç ve kuvvet vermesi için duacıyız.

Allah yaptığını güzel yapanı sever

Başkentin en iyi lisesi burası sayılabilir. Zira hem yatılı, hem modern... TİKA tarafından donatılan bir bilgisayar sınıfı var. Öğrenciler burada çok daha donanımlı olarak hazırlanıyor hayata. Zengin sayılabilecek bir kütüphanesi, ferah ve korunaklı bir okul bahçesine sahip bir okul aynı zamanda.

Burası öğrenciler için bir okul olmakla beraber, bölge için de kültür ve yardımların organize edildiği bir hareket noktası. Birçok Afrika ülkesinde ciddi olarak misyonerlik faaliyeti görülür. Ama Mali bu konuda farklı. Sömürünün ilk dönemlerinde Hıristiyan olmamak için direnince halk, cehalet içinde bırakılma ile cezalandırılmışlar. Müslüman ama İslam’ı sadece Kur’an okumak, namaz ve oruçtan ibaret sayan bir halka bu okulların vereceği daha çok şey var.

Okulun tatil olması nedeniyle öğrencilerle görüşüp tanışma fırsatımız olmadı. Rabbimizden, bu bakir topraklara atılan tohuma can vermesini, biri bin kılmasını diliyoruz.

 

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2015 Perşembe 11:00 Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 13:34
banner25
YORUM EKLE

banner26