Malcolm-Fidel Castro Harlem'de!

Fidel Castro ve Malcolm X'le Harlem'de buluşmuş…

Malcolm-Fidel Castro Harlem'de!

Geçtiğimiz günlerde, tarafımızca çok fazla bilinmeyen Castro-Malcolm X görüşmesinin 50. yılı Kübalı yetkililerce anıldı. Bir yanda kır gerilla yönteminin başarıya ermesindeki önemli figür ve 26 Temmuz Hareketi’yle ABD tarafından desteklenen Fulgencio Batista’yı devirip iktidarı ele geçiren Fidel Castro; diğer yanda ise siyah bilincin uyanışında ve onbinlerce insanın İslam’la şereflenmesinde önayak olan ünlü Müslüman lider Malcolm X ya da nam-ı diğer Malik El ŞahbazFidel & Malcolm X: Memories of a Meeting

Görüştükleri otel aynı zamanda bir buluşma noktasıydı

Bu iki ismin buluşmasının gündemde yer bulması, şair ve bağımsız gazeteci Rosemari Mealy tarafından yazılan Fidel & Malcolm X: Memories of a Meeting kitabıyla sağlanıyor. Rosemari Mealy, mezkûr kitabında, Fidel Castro'nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak (bazı kaynaklara göre Amerikan Gazete Editörleri Derneği'nin davetine katılmak) üzere geldiği New York’ta, o zamanlar önemli bir siyahî kitlenin lideri olan ve insanları ‘sahih’ bir İslam çizgisine davet eden Malcolm X’le görüşmesine ayrıntılı olarak yer veriyor.

Elijah Muhammed’in çizgisini Müslüman siyahîler için problemli olarak gören Malcolm X, ABD’de bulunan yer altı ve muhalif hareketler arasında ön plana çıkan bir lider olmuştu. Küba’da Castro’nun iktidarı ele geçirmesinden bir yıl sonra ve Malcolm X’in şehadetinden beş sene önce, 20 Eylül 1960’ta, siyahîlerin başkenti Harlem’deki Hotel Teresa’da görüşülüyor. Hotel Teresa o günlerde siyahî Müslümanların buluşma yeri. Malcolm X, Elijah Muhammed’in “Nation of İslam” hareketinden ayrılarak düzenlediği Afro-Amerikan Birliği Örgütü toplantısını bu otelde yapıyor ve aynı zamanda Muhammed Ali New York’a geldiği zaman Hotel Teresa’da kalıyordu.

Fidel Castro ve Malcolm XMalcolm’ı Küba’ya da davet etti

Fidel Castro, Malcolm X’le yaklaşık 2 saat görüşür. Castro bu görüşmeden özellikle Malcolm X’in ifade kudretinden çok etkilenir. Castro, konuşmanın sonunda Malcolm X’e siyahların hareketine her türlü desteğe hazır olduklarını söyler ve Malcolm X’i Küba’ya davet eder.

Malcolm X, 20 Eylül 1960’daki bu görüşmenin ardından Mısır’ın ünlü lideri ve Mısır’ın Kurtuluşu: Devrimin Felsefesi adlı eserin sahibi Cemal Abdunnasır ve Gineli lider Ahmed Sékou Touré’yle de bir fikir teatisinde bulunuyor.

 

Yusuf Ziya Gökçek haber verdi

GYY'nin notu: Malcolm'un, Fidel’le buluşmasında yaptığı konuşmada neler söylediğini, Nehir Yayınları’ndan zamanın behrinde çıkmış olan Malcolm X Konuşuyor kitabının 157. sayfasından okuyabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 06 Ekim 2010 Çarşamba 18:52 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 16:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Nur
Ayşe Nur - 11 yıl Önce

Malkolm'un fidel kastro ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında amerikan hükümeti kırmızı ışık yakmış ver X'i yakın takibe almıştır..

aborjin
aborjin - 11 yıl Önce

malcolm brother,yıllar sonrada olsa yüzündeki o sımsıcak gülümseyiş hala daha içimizi ısıtıyor.allah mekanını cennet eylesin.

halit islambuli
halit islambuli - 11 yıl Önce

Zalim lider Abdulnasır!

banner26