Malatyalıların üstü başı kitap kokuyor

Malatya Kitap Fuarı’na, Malatya’da yaşayan biri olarak katıldım, Rasim Özdenören’le tanışıp hasbihal etme güzelliğini de yaşadım.

Malatyalıların üstü başı kitap kokuyor

 

Yüzden fazla yazar-şairin katıldığı Malatya 1. Ulusal Kitap Fuarı, valilik-belediye iş birliğiyle istenen şekilde gerçekleşti, fuardan beklenen sonuçlar elde edildi. Fuarın onur konuğu Nuri Pakdil’di. Malatya Park’ta Nuri Pakdil fotoğraf sergisi açıldı.

Malatyalılar şimdiye dek bunca sanatkârı bir arada görmemiştir

İki yüz elliye yakın yayınevi, stantlarda kitaplarını sergiledi. Malatya Kitap Fuarı sayesinde kitaplarından tanıdığımız şair ve yazarları görme, onlarla sohbet etme imkânı bulduk. Malatyalılar şimdiye dek bunca sanatkârı bir arada görmemiştir. Altı gün boyunca kademeli olarak yazarlarımız kendi stantlarında, okurlarıyla buluşup kitaplarını imzaladılar. Bazı şair ve yazarlar Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde konferans verdi.Malatya Kitap Fuarı

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri de fuara yönlendirildi. Çocuklar kitap almak için harçlıklarını biriktirdi. Daha önce bu kadar kitabı bir arada göremeyen çocuklar kitapları doyasıya seyredip kitap kokusunu içlerine çektiler. Harçlıklarının yettiği kadar kitap aldılar, yazarlara imzalattılar ve şimdi neredeyse her çocuğun elinden düşüremediği, merakla okuduğu bir kitabı var.

Bu durum da kitap fuarının daha ilk yılında büyük bir başarı yakaladığını gösterir. Yalnız bir eksiğimiz vardı: Halk olarak konferanslara pek ilgi gösteremedik ve bu imkândan maalesef yeterince yararlanamadık.

Yemekte Rasim Özdenören ile beraberdik

Fuar vesilesiyle Malatya’ya Rasim Özdenören de gelmişti. Çocukluk yıllarımda kitaplarını kana kana okuduğum, hâlâ köşe yazılarını takip ettiğim bu ustayla uzun uzadıya sohbet etmek bendeki zaman algısını kırdı, alt üst etti.

Usta öykücü bana ne iş yaptığımı sordu, “Kur'an kursu öğretmeniyim” dediğimde gülümsedi, “bizim hocalara saygımız sonsuzdur” dedi ve ekledi, “bizim zamanımızda, ben üç dört yaşımdayken mahallemizin en yaşlı kadınları Kur'an öğretirdi ve o kadınların elinde uzunca sopaları olurdu, kim okuyamazsa kafasına vururdu; sizin gibi genç, güler yüzlü bayanlar Kur'an öğretmezdi.” Müstehzi bakışlarla “senin de sopan var mı” diye sordu. Ben de “biz güler yüz ve anlayışla öğretiyoruz, öğrenciyi korkutmuyoruz” dedim.

Rasim ÖzdenörenKitaplarımı imzalaması için kendisine uzattım, “daha samimi olsun” dedi ve “Meral'e” diye imzaladı. Ardından, valiliğin verdiği yemek davetine ben, kurstan bir arkadaşım ve usta öykücü icabet ettik. Araca binerken, asansörden çıkarken son derece kibar ve saygılı, öncelikleri ısrarla bize veriyor, biz de bu durumdan mahcup oluyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra Dede Korkut Parkı’nın ikinci katına çıkıyor, masadaki yerimizi alıyoruz.

Daha önce buraları kayısı bahçesiydi

Rasim Özdenören uzun yıllar önce Malatya’da bulunmuş. Malatya’nın çok eski halini biliyor ve yâd ediyor: “Sokaklarda faytonlar olurdu, onlarla gezerdik; tekerin üstünde de oturulacak yerler bulunurdu, otururduk, çok zevkli olurdu” dedi. Ben de “o günlere yetişemedim” dedim. Camdan dışarıyı işaret ederek “daha önce buraları kayısı bahçesiydi, ileride Sümer Fabrikası vardı, parkın yeri Sümer evleriyle doluydu, daha ileride tekel fabrikası vardı” dedi. Fabrikanın yıkıldığını söyledim.

Malatya’yı çok değişmiş buldu. İstasyonun yerini sordu, gösterdim. Biz sohbet ederken Vali Bey de yemeğe katıldı. Yemekten sonra fuar alanına döndük. Rasim Özdenören, kitaplarını imzalamak için stanttaki yerini aldı. Gelen arkadaşlarımı ona tanıttım, arkadaşlarım da kitap alıp imzalattılar. İkindi vakti yaklaştığında nerede namaz kılabileceğini sordu. Yakında cami olduğunu, kendisine oraya kadar eşlik edebileceğimi söyledim. O, camiye gitti; bense güler yüzümle eve gittim.

 

Meral Akbaş fuardan güzel bir hatırasını paylaştı

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 01:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
önder ışıldak
önder ışıldak - 7 yıl Önce

yazınızı okudum begendim yazar siz deki farkı görmüş ilgi göstermiş ancak konferanslara halkımız hazır degil halkta o bilinç yok birde çok yoğun oldu insanlar zamanları olmayabilir benim eleştirim yer konusu doğal olarak avm ye hazır müşteri sunuldu bizim mişmiş fuar alanımız var neden yapılmadı malatya sıkışık diyoruz kendi elimizle biz yapıyoruz o görüntü insanları yanıttı ve yapı fuar acele oraya aldık malatyanın bugünü degil yarınları düşünmemiz lazım fuarları mişmiş fuar park olmalı

banner19

banner13