Malatya kitaplığına bir yenisi daha eklendi

Malatya Valiliği'nin "Malatya Kitaplığı" kapsamında hazırladığı kitaplara bir yenisini daha ekledi, "Malatya Halayları".

Malatya kitaplığına bir yenisi daha eklendi

 

Malatya Valiliği’nin başlattığı "Malatya Kitaplığı" projesi kapsamında şehrin kültür hayatına dair birçok konuda eserler hazırlandı. Şehrin kültür hafızasına katkıda bulunan bu eserlere bir yenisi daha eklendi. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu antrenörü Nezir Kızılkaya'nın hazırladığı Malatya Halayları kitabının baskısı yapıldı.

Şehirde görev yapan öğretmenler arasından seçilen kurulun yürüttüğü Malatya Kitaplığı projesi kapsamında yayınlanan kitap, kentin folkloru hakkında kapsamlı bilgiler barındırıyor.

Eserin müellifi Nezir Kızılkaya kitap hakkında şunları söyledi: "Halk oyunlarının sadece bedensel hareketler ve müzikten oluşan bir kavram olmayıp, kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olduğu artık herkesin kabul ettiği bir olgudur. Üniversitelerin halk oyunları bölümleri açarak bu konuda akademik çalışmalar başlatıldığı günümüzde, Malatya Halk Oyunları’nın da layık olduğu şekilde ifade edilmesi mutlak bir zorunluluktu. 1930’lu yıllarda Türkiye çapında araştırmalar yapan halk bilimcilerin “Halay oyunlarının en koyu merkezlerinden biridir” tanımlamasını yaptıkları Malatya Halayları'nı bu çalışma ile kapsamlı olarak anlatmaya gayret ettim."

Yaklaşık 50 bin sayfalık kaynak taraması yapılan ve 250’ye yakın kişiyle görüşülen yoğun bir çalışma neticesinde hazırlanan “Malatya Halayları” kitabı alanındaki ilk eser olma özelliğini de taşıyor.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 15:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13