Makalelerine ulaşmak mümkün!

Prof. Halil İnalcık'ın resmi web sitesi açıldı!

Makalelerine ulaşmak mümkün!

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı ciddi ve önemli çalışmalarıyla tanıdığımız, Osmanlı tarihinin uluslar arası bir araştırma alanı haline gelmesinde yadsınamaz emekleri olan, “Tarihçilerin Kutbu” lakabıyla anılan Prof. Halil İnalcık kişisel internet sitesini açarak, ilim ‘talebelerine’ yeni bir hizmet daha sunmuş oldu. //www.inalcik.com adresinden ulaşılabilen site, ziyaretçilerini “Şeyhü’l-müverrihin Prof. Dr. Halil İnalcık İnternet Sitesine Hoşgeldiniz!” diyerek karşılıyor.

Yedi ana başlığı ihtiva eden internet sitesinde Prof. İnalcık’ın öz geçmişi, yürüttüğü çalışmaları, projeleri vb. hakkında bilgiler edinilebilir. Ancak esas sevindirici olan kısım İnalcık’ın belli başlı kitaplarını ve bugüne dek yazmış olduğu makalelerin büyük bir kısmını internet sitesine koymuş olması ve bunların ücretsiz olarak indirilebiliyor oluşu. 1940’lardan beri aralıksız çalışmalarını yürüten ve kendi tarihimiz, mirasımız üzerine nitelikli, hamasetten uzak çalışmalar üretmiş, yazdığı The Ottoman Empire (The Classical Age) vb. kitapları dünya üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulan, dünyanın birçok yerinde öğrenci yetiştirmiş ve kendi ekolünü oluşturmuş bir tarih otoritesinin derununa, kütüphanesine bu kadar kolay ulaşabilme şansı tüm takipçileri ve ilgilileri için heyecan verici olsa gerek…

Prof. Halil İnalcıkBize hal ehli gerek…

İnalcık gibi hocaların övülmeye ihtiyaçları yoktur. Samimiyetsiz, abartılı, şımarık cümlelerle kısacık bir yazıda biyografisini yazmak, hikayesini anlatmak da imkan dâhilinde değil… Daha çok kendisini dinlemek, kitaplarıyla hemhal olmak, alkışlamak yerine anlamaya çalışmak böylesi bir ilim ehlinin hayatını vakfederek oluşturduğu birikime esas saygıyı göstermek demektir. Bu birikim, internet sitesi aracılığı ile ilim ‘talebelerine’ araladığı dünyanın kapılarından içeri girmesini bekliyor.

HICOS – Centre For Ottoman Studies (Halil İnalcık Osmanlı Araştırmaları Merkezi)

Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım 2009’da düzenlediği "İlim ve Fikir Hayatının 70. Yılında Halil İnalcık" konferansında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İnalcık’a ithaf ederek “Âlimler zamanın ve mekânın ruhuna nüfuz ederler” demiş ve İnalcık okumalarının analizlerini dinleyicilerle paylaşmıştı. Bu derinlemesine tetkik karşısında İnalcık “Beni çok etkiledi. Bugün Türk diplomasisinin başında olan bu genç adam beni nasıl okumuş? Bunu hayretle gördüm.” diyerek şaşkınlığını dillendirmişti.

Halil İnalcık Osmanlı Araştırmaları Merkezi
Halil İnalcık Osmanlı Araştırmaları Merkezi

Amacının Türk tarihçiliğini modern tarihçilik düzeyine çıkarmak olduğunu ifade eden Prof. İnalcık bu hayretini arttıracak yeni okuyucular ve yeni âlimler yetişmesi, araştırmacıların istifade edebilmesi amacıyla yıllardan beri tuttuğu notları, Osmanlı Tarihinin her alanıyla ilgili fişlerini ve dosyalarını, dünyanın dört bir yanından topladığı çok değerli arşiv belgelerinin fotokopilerini içeren zengin koleksiyonunu Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’ne bağışlamış bulunuyor. Böylelikle oluşturulan HICOS, Osmanlı üzerine çalışan araştırmacıların merkezi olmayı hedefliyor. Merkezin arşivinde Arap, Beylikler, Bosna, Bursa Sicilleri, Devlet, Diplomatika, Endüstri, Ermeniler, Yahudiler, Esnaf, Fatih Sultan Mehmet, Gedik, İran, Irak, İstanbul, Kanunname, Kapitülasyon, Kırım, Mukataa, Nüfus, Ölçüler, Pamuk, Şehir, III. Selim, Tanzimat Devri, Tahrir Defterleri, Temettuat Defterleri, Tekstil, Ticaret, Tımar, Toprak Hukuku, Vakıf, Viyana gibi çok çeşitli dosyalar, kitap ve makale fotokopileri, ayrı basımlar, notlar, arşiv belgelerinin fotokopileri, mikrofilmler ve çok sayıda kartoteks çalışma fişi mevcut...

Bütün bu zengin içeriğiyle HICOS, araştırmacıların istifadesine açık, Bilkent Üniversitesi’nde bulunuyor.

 

Ahmet Ağan haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Şubat 2011 Cumartesi 10:31 Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2011, 10:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26