Mahkemenin kitaplarını taradık!

Anayasa Mahkemesi'nin kütüphanesinde 9 bin kadar eser var. Aralarında ne var ne yok, taradık.

Mahkemenin kitaplarını taradık!

Anayasa Mahkemesi, son açıkladığı gerekçeli kararla yine gündeme damgasını vurdu. Anayasa MahkemesiMahkeme, son yıllarda verdiği kararlarla gündemi ve toplumun hukuk algısını allak bullak etti. Referandum kararının gerekçeleri açıklanırken bazı Anayasa Mahkemesi üyelerinin mahkemenin yetkisini aştığı da altı çizilerek söylendi.

Anayasa Mahkemesi üyeleri ne yerler ne içerler, ne okurlar da böyle tuhaf kararlar verirler merak ettik. “Yedikleri içtikleri onların olsun” deyip ne okuyorlar diye kütüphanelerine bir bakalım dedik.

Mahkeme'nin kütüphanesi internette!

Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bir kütüphane bölümü var. Mahkemenin kütüphanesindeki kitapları arama yaparak bulabiliyorsunuz. Mahkeme üyeleri kitabı eve götürüp okuyabilme lüksüne sahip. Ancak bizler kütüphaneden kitabın fotokopisini alabiliyoruz. Kitapların fotokopilerini almak telif haklarında problem oluşturur mu, onu bilmiyorum. Konuyla ilgili bir içtihat yapılmış olabilir, bakmak lazım.

Anayasa Mahkemesi

Neler var kütüphanede?

Anayasa Mahkemesi’nin kütüphanesinde 9300 kitap varmış. (Yediiklim dergisi sahibi Ali Haydar Haksal’ın 100 bin kadar kitabı olduğunu araya sıkıştırmış olayım.) Bu 9300 kitabın çoğu haliyle hukuk kitabı.

Anayasa deyince aklımıza ilkin İslam geldiği için bizim; İslam’a ve İslam hukukuna ne kadar yer ayrılmış diye araştırmamıza devam ettik.

Kütüphanede İslam kavramıyla ilgili 54 eser var. Bunların bir kısmı 1950 basım İslam Ansiklopedisi, bir kısmı da Nur Serter’in Dinde Siyasal İslam Tekeli, Uğur Mumcu’nun Kürt-İslam Ayaklanması tarzında kitaplar.

Hepsi de uyduruk değil canım

Kayda değer kitaplar ise Mevlânâ Halid-i Bağdadî’nin İman ve İslam’ı, Mahmud Esad Coşan’ın İslam Dergisi Başmakaleleri, Ahmet Efe’nin Çocuklar ve Gençler İçin Temel Din Bilgileri (çok güzel bir kitaptır), Ahmet Akgündüz’ün İslam Hukukunda ve Osmanlı Tatbikatında Vakıf Müessesesi, Kemal Karpat’ın İslam'ın Siyasallaşması. Bir de Hüseyin Hatemi’nin çevirdiği İran İslam Cumhuriyeti Anayasası kütüphane envanterinde mevcut.

Anayasa MahkemesiKeşke bunlar da olsa

İslam hukukunu anlatan Hamdi Döndüren’in Delilleriyle İslam Hukuku, A. Fikri Yavuz’un İslam Fıkhı Ve Hukuku, Ömer Nasuhi Bilmen’in Hukuk-u İslamiye Kamusu, Mustafa Ahmet Ez-Zerka’nın Çağdaş Yaklaşımla İslam Hukuku gibi kitapların Anayasa Mahkemesi kütüphanesinde bulunması, anlamak ve araştırmak için lazım değil mi?

Edebiyat olarak neler var?

Bakış açımızı hukuk dışına çevirdiğimizde roman olarak Namık Kemal’in İntibah’ı ile birlikte 4 roman var. Hukuk arasına roman molası verilmiyor galiba. Şiir biraz daha şanslı bu konuda. En azından Mevlânâ’dan Mesnevi ve Divan-ı Kebir ve birkaç daha şiir kitabı var.

Bir garip yazar/şairAnayasa Mahkemesi

Bu kitaplardan biri dikkat çekici. H. İbrahim Fırtına’nın Hava Edebiyatı. Haber bültenlerinden tanıdık gelen bu isme dikkatlice baktığımızda onun bir dönem Hava Kuvvetleri eski komutanı, bugün ‘Balyoz davası tutuklanamayanı’ İbrahim Fırtına olduğunu görüyoruz. İbrahim Fırtına’nın edebiyat ilgisi dikkatimizi çekiyor tabii ki. İncelemeleri yaptığımızda Fırtına’nın (algılarınıza dikkat edin) 60’a yakın telif kitabının olduğu görülüyor. Bu edebiyatperver generalin yoğun iş temposunda bu kadar eseri nasıl yazdığı şaşkınlığını tam yaşamak üzereyken kitapların içinde kitabın ikinci bir yazarının olduğu görülüyor. Ve nedense insanın aklına çok polemik az akademik profesörler geliyor birden. Hani gariban öğrencisinin hazırladığı eserin üzerine kendi ismini gururla yazan akademisyenler... İbrahim Fırtına’nın kitaplarının enteresan bir tarafı daha göze çarpıyor: Kitaplar Türk Hava Kurumu tarafından basılmış. Hatta THK bu kitapları basmakla kalmamış, aynı zamanda çeşitli ödüllere de layık görmüş!? Bir de bu kitaplar Anayasa Mahkemesi Kütüphanesi gibi ilim yuvalarına satın alınmış anlaşılan.

Kimlerin eserleri yok?

Kütüphanede Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, İsmet Özel isimlerini nafile arıyoruz.

Divan-ı Lügatit Türk yok. Safahat yok ama Safahat hakkında bir kitap var.

Kur'an-ı Kerim ile ilgili 4 eser var. Hadisler ile ilgili iki eser tespit edebildik.

Orhan Pamuk yok; Osman Pamukoğlu yok Allah’a şükür; Arif Pamuk da yok Allah’a şükür.

Anayasa MahkemesiDoğu Perinçek var. Cemal Süreya yok, Nazım Hikmet yok, Yılmaz Erdoğan yok. İbrahim Sadri yok.

Mustafa Kutlu var ama bu başka bir Mustafa Kutlu. Eserinin adı Kuvvetler Ayrılığı.

Yazarı Atatürk olan 38 eser görünüyor.

Ahmet Davutoğlu yok, Aziz Nesin yok, Yavuz Bahadıroğlu yok, Said Nursi yok.

Ali Himmet Berki'ye ait 3 eser görünüyor ama Muhammed Hamidullah yok.

Sami Selçuk'un Zorba Devlet'i yok; ama AYM'nin 367 Kararı isimli kitabı mevcut.

Sırada TBMM, sonra da Genelkurmay Kütüphanesi!

Kütüphaneler bir toplumun bıraktığı ayak izleri olduğuna göre bizim kütüphanelerimizin daha zengin olacağı günleri hayal ederek TBMM’nin sanal kütüphanesine doğru yol alıyoruz.

 

Ömer Faruk Pekuz ve Asım Gültekin merakla araştırdı

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2010 Çarşamba 11:31 Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2010, 13:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

TBMM kütüphanesinin iyi bir kütüphane olduğunu söyleyebilirim. Kaç kitap var bilmiyorum ancak piyasada bile bulamayacağımız kitapların ve bir çok Osmanlıca kitabın olduğunu biliyorum.

banner26