LYS'de genelkültür ve din de olsun!

Üniversite sınavında genel kültür soruları da, Din Kültürü soruları da olmalı diyor Kamil Yeşil.

LYS'de genelkültür ve din de olsun!

Bilgi ile başarı arasındaki uçurum gittikçe açılıyor. Okuryazar adam denilince akla gelen üniversite ve diploma oluyor; ancak bu ikili bile bilgi ile buluşmuyor. Dolayısıyla başarılı öğrenci; bilgili, kitaplı öğrenci demeye gelmiyor. Mesela, lise son sınıfta okuyan bir öğrenciye sorun ve deyin ki “2011 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü eleştiri dalında kime verilmiştir?” Cevap alamayacağınızdan eminim. Çok mu önemli demeyiniz, zira o kadar çok önemli ki bu soru, geçtiğimiz haftalarda yurt dışına öğretmen seçimi için yapılan sınavda soruldu. Hem de şu kadar yıl idarecilik ve öğretmenlik yapan kişilere. Acaba niçin eleştirmen sorulmuş da şair Sezai Karakoç sorulmamış derseniz benim bir cevabım yok.

Genel kültür soruları eklenmeli!

ÖSYM kurulalıdan beri bizlerle birlikte bütünöğrenciler ölçme değerlendirme olarak sadece müfredattaki konularla sınırlı sorulara muhatap oldu. Bir taraftan “öğrencilerimiz çok yönlü, gelişen olaylara duyarlı, kültürel, aktüel ve sanatsal gelişmelere açık olsun” diyoruz, diğer yandan sadece ÖSS (artık LYS) başarısına(!) odaklanmış öğrenciler yetiştiriyoruz. Öğrencilerimiz iletişim çağına rağmen sadece dünyadaki gelişmelere değil ülkemizdeki gelişmelere de uzak. Zira bu tür konular onları dünyadan soyutluyor. Sınav sisteminin getirdiği bu açmaz, ancak sınav sistemi ile aşılır, diye düşünüyorum. Yani, çivi çiviyi söker. Bunun için ÖSYM ile işbirliğine gidilerek, önümüzdeki sınavdan itibaren 8-10 soruluk bir “Genel Kültür” başlığı eklenmesi yerinde olacaktır, demeye getiriyorum. Böylece o yıl içinde önce ülkemizde sonra da çevre ülkelerde ve dünyada meydana gelen kültürel, siyasal vs. olayların yanında, tarihimizdeki önemli olaylar, kişiler, eserler de öğretilmiş olacaktır. Böyle bir yolun açılması öğrencilerimizi çok zenginleştirecektir; zira dershaneler, öğretmenler ve veliler öğrenciye “bu konu, kişi, eser sınavda çıkabilir” diyerek yeni konular öğretecektir. Kahretsin, başarı gene karşımıza çıktı.

Itrî yılını deruhte ederken Itrî

Örnek olması açısından şunları zikredelim. Unesco tarafından ilan edilen ''2012 ULUSLARARASI ITRİ YILI'' milletimizin ve öğrencilerimizin dikkatini çekmeden geçip gidecek. Var mı iddiasına giren? Itri mi o da kim diyen binlerce kişi yaşıyor bu ülkede. Fuzuli’nin bir sokak ismi olduğunu sanan büyük şehir insanı nerden bilecek Itri’nin “Tekbir” ve “Salavat”ın bestekârı olduğunu? 2011 Mehmet Akif Yılının başına da buna benzer şeyler gelmedi mi?

 

Mecelle öğretsen ne kaybedersin?!

Mesela, Cumhurbaşkanlığı tarafından büyük ödüle layık görülen Sezai Karakoç bu yıl ÖSYM’nin genel kültür soruları arasında niçin sorulmasın öğrencilere? Birinci Meclis tarafından Mehmet Akif’e Kur’an Meali hazırlama görevi verildiği hep söylenir. Hamdi Yazır Hoca’ya Hak Dini Kur’an Dili yazdırılmıştır. Bu küçük ayrıntı din kültürü dersinde geçer. Ama nedense aynı gaye ile Ahmet Naim Efendi’ye Sahih-i Buharı Tercümesi için görev verildiği ve Ahmet Naim Efendi’nin bu eserin iki cildini hazırladığı unutulur! Medeni Kanun yürürlüğe girinceye kadar Mecelle var idi. Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle neden öğretilmesin / sorulmasın öğrencilere? Ankara’da Mimar Sinan’ın yaptığı bir eser olan Cenabi Ahmet Paşa Camii, çoğu Ankaralı tarafından bile bilinmez. Bunun gibi uluslar arası gelişmeler de var. En önemlisi ÖSYM’nin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularında yer vermemesi, bu derse olan ilgiyi oldukça azaltıyor. Yukarıda adı geçen isimler, eserler sadece din kültürüne ait değildir, tarihimize, yerel hatta evrenselleşmiş Türk kültürüne aittir. Böylece dinimizle, ahlakımızla, tarihimizle ilgili konular da ÖSYM müfredatına girmiş olacaktır. İnsanlar geçmişini öğrenmek için bilgi yarışmalarını beklemek zorunda kalmayacaktır.

Teklif bizden, yerine getirmek ÖSYM’den.

Sayın ÖSYM duydun mu?

İyi o zaman.

 

Kâmil Yeşil teklif etti

Yayın Tarihi: 17 Şubat 2012 Cuma 02:35 Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2012, 00:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kefnun
kefnun - 10 yıl Önce

imam hatip lisesi meslek dersleri ve görevlendirildiği bir lisenin de din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine giren biri olarak dersin ağırlığını kaybetmesi, öğretmenin sınıftaki itibarı bir yana öğrenci için 'öğrenmeye değer' oluşun kıstası üniversite sınavında gelecek soru sayısıyken bu derslerden soru gelmeyecekse kaldırılmaları gerektiğini savunuyorum.ihl son sınıf öğrencisine kelam anlatmaya çalışmak öğrenciye faydasız bi uğraş olarak görüzüyor. -----

kefnun
kefnun - 10 yıl Önce

--öğrenci üniversite sınavı için deneme yapması gerektiğine inandığı vakitte sınavda soru gelmeyecek din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almayı 'zaman kaybı' olarak görürken öğretmenin dersi dinlenilebilir hale getirme uğraşı karşılık bulmuyor.şu halde üniversite sınavında soru gelmeyecekse varsın kaldırılsın din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri en azından on ikinci sınıflardan ki ayağa düşmesin dersin adı da öğretmeni de.

banner26